2024. május 16., csütörtök
DAKAR-RALI

Argentin és katari győzelem

Kéthétnyi száguldás után vasárnap véget ért a 45. Dakar-rali. A mezőny a hétvégét már két könnyebb szakasszal zárta, amint a Perzsa-öböl mentén haladva eljutott a Dammamban kialakított célig, de rekordok és fordulatok a végjátékra is maradtak. Olyannyira, hogy a motoros mezőnyben a valaha volt legszorosabb végjáték zajlott le a kétszeres győztes Toby Price és a második sikeréért hajtó Kevin Benavides között. Az utolsó előtti, szombati szakasz végén Price mindössze 12 másodperccel vezette az összetettet Benavides előtt, és még Skyler Howes is lőtávolon belül maradt másfél perces hátránnyal. De az utolsó nap 136 kilométerére is maradt még csavar: a két éllovas itt is mindent beleadott, és Benavides végül 55 másodperccel gyorsabb volt az ausztrálnál, vagyis a végeredményben csupán 43 másodperces előnnyel nyert több mint 44 órányi versenyzés után. A 34 éves argentin ráadásul már a második márkával jutott fel a csúcsra, hiszen két éve még Hondát, most viszont már KTM-et vezetett.

Saghmeister Gábor pénteken került komoly bajba, és végül aznap már nem is tudott eljutni a célig műszaki hiba miatt. A szabadkai versenyző elmondása szerint motorjának benzinvezetéke eldugult, ami abból fakad, hogy a negyedik Dakarját teljesítő KTM-jének alkatrészei már elavultak. Reményei szerint a jövő évi versenyig szert tehet egy új fejlesztésű motorra, ami egyúttal azt is jelzi, hogy visszatérni készül a sivatagba. A Dakaron 2009 óta részt vevő Saghmeister 2012, 2015 és 2019 után negyedszer volt kénytelen feladni a versenyt. A romániai Gyenes Emánuel ellenben ismét remek helyen ért célba, összetettben 27., a privát versenyzőket rangsoroló Rally2 kategóriában a 11. lett.

Az autós dobogósok (Fotó: dakar.com)

Az autósoknál már nem az első helyezett kilétén kellett izgulni, miután a Nasszer al-Attijah–Matthieu Baumel páros fő kihívói lassan mind lemorzsolódtak. A katari a második héten már megtehette, hogy az óvatosságra törekszik, és így is nyolcvan perc maradt az előnyéből a célban, ezzel már ötödik alkalommal nyerte meg a Dakart, és a második legsikeresebb autóssá lépett elő a négy keréken nyolc sikert számláló Stéphane Peterhansel mögött. A francia legenda és Carlos Sainz problémás kezdés után egyaránt kiestek, így a második Dakarján részt vevő elektromos Audi csak egy 18. helyet vihet haza Mattias Ekström által. Az első napokban időt vesztő Sébastien Loeb viszont mindent megtett, hogy mentse a menthetőt, eközben pedig zsinórban hat szakaszt nyert, amire az autósoknál még senki nem volt képes a verseny történetében. A Prodrive-ot vezető francia jutalma ismét az összetett második helye lett – hetedik Dakarján már negyedszer végzett a dobogón, ám a győzelem még hiányzik számára. A harmadik helyre meglepetésre egy újonc, a brazil Lucas Moraes jött be.

A quadosoknál Alexandre Giroud dominálva nyerte meg másodszor is a versenyt, a kamionoknál pedig Janus van Kasteren kezei alatt hét év után nyert ismét az Iveco – a holland kezére játszott viszont a Kamazok távolmaradása mellett Aleš Loprais élről való visszalépése is, miután elütött egy nézőt. A Kovács Miklós és Darázsi Zsolt által vezetett kamionos egységek, bár számos probléma által hátráltatva, de szintén eljutottak a célig.

A motoros dobogósok (Fotó: dakar.com)

13. szakasz (Sajbah–al-Hofuf, 154 km), motorok: 1. Kevin Benavides (argentin, KTM) 2:21:47 óra, 2. Michael Docherty (dél-afrikai, Husqvarna) +0:27 perc hátrány, 3. Luciano Benavides (argentin, Husqvarna) +0:57, … 34. Gyenes Emánuel +29:18, stb. Autók: 1. Sébastien Loeb (francia, Prodrive) 2:26:17, 2. Nasszer al-Attijah (katari, Toyota) +5:28, 3. Mattias Ekström (svéd, Audi) +6:31, stb. 14. szakasz (al-Hofuf–Dammam, 136 km), motorok: 1. K. Benavides 1:15:17, 2. Toby Price (ausztrál, KTM) +0:55, 3. Pablo Quintanilla (chilei, Honda) +3:15, … 21. Gyenes +11:49 stb. Autók: 1. Guerlain Chicherit (francia, Prodrive) 1:09:24, 2. Ekström +1:36, 3. Sébastien Halpern (argentin, Mini) +1:53 stb. A Dakar-rali végeredménye, motorok: 1. K. Benavides 44:27:20, 2. Price +0:43, 3. Skyler Howes (amerikai, Husqvarna) +5:04, 4. Quintanilla +19:02, 5. Adrien van Beveren (francia, Honda) +20:30, … 27. Gyenes +7:53:35 stb. Autók: 1. al-Attijah 45:03:15, 2. Loeb +1:20:49, 3. Lucas Moraes (brazil, Toyota) +1:38:31, 4. Giniel de Villiers (dél-afrikai, Toyota) +2:31:12, 5. Henk Lategan (dél-afrikai, Toyota) +2:36:23 stb. Quadok: 1. Alexandre Giroud (francia) 56:44:30, 2. Francisco Moreno (argentin) +43:11, 3. Pablo Copetti (amerikai) +1:52:55 stb. (mind Yamaha). Kamionok: 1. Janus van Kasteren (holland) 54:03:33, 2. Martin Macík (cseh) +1:14:34, 3. Martin van den Brink (holland) +2:40:22 (mind Iveco) stb.

Nyitókép: Az autós dobogósok (Fotó: dakar.com)