2025. május 2., péntek

Továbbjutni a pokoli csoportból

KÉZILABDA – Szombaton Kínában megkezdődik a XIX. női világbajnokság
A magyar női kézilabda-válogatott

Szombaton Kína négy városában (Vuhszi, Csangcsiakang, Sucsou, Csangcsou) kezdetét veszi a 19. női kézilabda-világbajnokság, amelynek zárófelvonását, azaz a döntőt december 20-án, vasárnap, a mi időnk szerint 12 órakor tartják meg Nangcsinben. A földkerekség legjobb csapatainak találkáján ott lesz Magyarország, azonban hiányozni fog Szerbia; de ha már itt tartunk, akkor elmondhatjuk, hogy a balkáni országok – így a volt jugoszláv tagköztársaságok – közül egyetlenegy sem képviselteti majd magát.

A csoportok első pillantásra nem egyforma erősek, így például Oroszország sétagaloppban menetelhet majd el a következő körig, ugyanakkor Magyarországnak pokoli nehéz dolga lesz, mert a vb két főesélyesének emlegetett országok, Norvégia és Románia, valamint többek között a már egyáltalán nem naivnak számító japánok társaságában kell kiharcolnia a továbbjutó első három hely egyikét.

Norvégiát és Romániát tehát főesélyeseknek emlegetik, de persze nem kell elfeledni a dörmögő hangú Jevgenyij Trefilov lányait sem, hiszen az oroszok az utóbbi két világbajnokságot megnyerték. Ezúttal azonban nem kell túl sokat tenni a bőrükre, mivel a 2004-es magyarországi Európa-bajnokság óta minden nagyversenyt – így három Eb-t, a pekingi olimpiát és három világkupát – a norvég lányok nyertek meg. Érdekes lesz nézni a skandináv szélvészegyüttest, mivel a korábbi évektől eltérően az északiak kispadján nem Marit Breivik ül majd, hanem Thorir Hergeirsson. Az izlandi nemzetiségű szövetségi kapitánynak ez lesz az első nagy tornája új együttesével, így becsvágyból biztos nem lesz hiány, s az is jó jel, hogy a norvégok legutóbb a Möberlingen-kupán 27:21-re megverték a muszkákat. Rossz viszont, hogy nem lesz a csapatában Gro Hammerseng és Katja Nyberg, s a sérüléssel bajlódó Kristine Lunde sem tuti fellépő, habár elutazott Kínába.

Fiatalítani volt kénytelen a már említett Trefilov is, új játékosaira azonban nem fog túl sok teher súlyosodni, hiszen a szbornajában van az irányító-átlövő Ljudmila Posztnova, a jobbátlövő Nagyezsda Muravjova és a jobbszélső Emilija Turej.

A románoknál is edzőcsere volt, mert Gheorghe Tadici már többször is a siker küszöbén torpant meg, így helyét Radu Voina vette át, akivel kiegyensúlyozottabb lett az együttes játéka, és mivel a társaság magja – Carmen Amarei, Ramona Maier, Cristina Varzaru – évek óta együtt játszik, joggal várható el a tőlük a 2005-ös vb-ezüst után egy újabb kiugró eredmény.

A három fő favorit mellett nem szabad megfeledkezni az olimpiai bronzérmes Dél-Koreáról sem, főleg annak fényében, hogy Kínában igen sok szurkolójuk lesz. Magyarország sajnos immár nem számít favoritnak, főleg úgy nem, hogy Görbicz Anita, a világ egyik legjobb játékosa sérülés miatt nem vállalta a megmérettetést. Mátéfi Eszter szövetségi kapitányt ráadásul nem csak ez sújtotta, mert csapatában nem lesz ott az utóbbi évtized másik meghatározó egyénisége, a kapus Pálinger Katalin sem, s hiányzik majd többek között Szamoránsky Piroska és Hornyák Ágnes is…

Ennek ellenére nem szabad kizárni egy jó eredményt, csak hát Athén óta bennünk maradt az az érzés, hogy a lányok lélektanilag nem tudják elviselni a világversenyekkel járó terheket.

A félelmetes csoportellenfelek elleni mérleg azért még mindig pozitív a magyarok javára (Románia ellen 47 győzelem, 30 vereség és 9 döntetlen, Norvégia ellen pedig 44 győzelem, 21 vereség és 3 döntetlen). Közülük legutóbb tavaly, a macedóniai Eb-n a románokkal találkoztak a magyar hölgyek, s akkor 27:21-re kikaptak. A norvégok pedig az utóbbi időben alaposan elnáspángolják a piros-fehér-zöldeket, legutóbb például a Világkupán tették ezt 33:13 arányban… Japán ellen százszázalékos a mutató, de egy pillanatra sem kell elfeledni azt, hogy az ázsiaiak roppant gyorsak, és nyitott védekezésüket nem szeretik a magyarok.

A magyar válogatott december 5-én Tunézia ellen kezd, majd Chile (december 6.), Románia (december 7.), Norvégia (december 9.) és Japán (december 10.) lesz az ellenfél. A csoportokból az első három csapat jut tovább a középdöntőbe.

Csoportbeosztás és menetrend

A csoport: Németország, Franciaország, Svédország, Dánia, Kongó, Brazília. B csoport: Oroszország, Angola, Ausztria, Ukrajna, Thaiföld, Ausztrália. C csoport: Norvégia, Románia, Magyarország, Japán, Tunézia, Chile. D csoport: Spanyolország, Dél-Korea, Kína, Elefántcsoportpart, Argentína, Kazahsztán.

A csoportmérkőzéseket december 5. és 10. között rendezik meg, a középdöntőre 12. és 15. között kerül sor. A helyosztókat 17-én tartják, az elődöntőket 18-án, a bronzmérkőzés és a döntő 20-án lesz.

Magyar ember Magyar Szót érdemel