2024. május 9., csütörtök

Itt a nyár!

A hirtelen és idő előtt beköszöntött nyári vakáció után megérkezett az igazi tikkasztó nyár is. Tombol a nyár! Aki csak teheti, nyaralni megy. A tengerparti és a hegyi pihenőhelyek, valamint a falun, a nagymamánál, rokonoknál eltöltött idő is meghozhatja mindenki számára azt a környezetváltozást, amire gyermeknek, szülőnek és másoknak is szükségük van ahhoz, hogy föltöltődjenek, felkészüljenek a munkával, tanulással, kötelezettségekkel teli időszakra. Ha egy kicsit visszalépünk június elejére, azt tapasztaljuk, hogy a szülőket és a pedagógusokat váratlanul érte az előrehozott nyári szünidő, ellenben a gyerekek nagy része örömmel merült bele az iskolai feladatok és tanulás nélküli szabadságba. Csakhogy a nagy szabadság, a semmittevés, a strukturálatlan nappalok, sokszor a felborult alvásritmus, az internetes játékok órák hosszán át tartó játszása a képernyő előtt, rosszabb esetben az okostelefon kis méretű kijelzőjének a bámulása nem tesz jót egyik korosztálynak sem, sem a kicsiknek, sem a nagyoknak.

Bevallom, néha nagyon nehéz szülőként és pedagógusként is megtalálni az arany középutat. Vannak, akik a mellett teszik le a voksukat, hogy hagyni kell a gyerekeket, hogy élvezzék a vakációt, semmilyen, sem tanulási, sem házimunkában való feladatot nem osztanak ki rájuk, a gyerekek döntik el, hogy mikor mit csinálnak, vagy nem csinálnak.

Vannak, akik annak a hívei, hogy nem szabad tétlenül, gyakorlási, begyakorlási lehetőségek nélkül eltölteni ezt az időszakot, amely az idén szinte három hónaposra nyúlik. Ez különösen az elsősökre, másodikosokra vonatkozik, mivel ha nem elevenítik fel az olvasás, írás és számolás terén megtanultakat, szeptemberben nagyon sok minden elfelejtődik, és egyesek esetében újra kell kezdeni a betűvetés, olvasás, számolás elsajátítását. Ezért, ha mást nem, olvasási, írás- és számolási feladatokat, feladatlapokat kell biztosítani nekik, amelyeket játékosan, útközben, a strandon, a forró délutánokon hűvös helyen meg tudnak oldani. Idősebbeknek naplóírás vagy olvasási napló vezetése is ajánlható, ahol röviden vagy hosszan megfogalmazva beszámolnak önmaguknak (később másoknak is), hogy merre jártak, mi történt velük, mit élek meg, mit olvastak stb.

Nagyon tetszett az egyik oktatással, tankönyvkiadással, szótagoló olvasást népszerűsítő internetes oldalon megosztott ötlet, a „strandmatek elsősöknek”: a strandon észrevétlenül „gyakorolni” lehet a 10-es bontásait. (Az oldal felkínálja az online vásárlás és elektronikusan érkező feladatok megszerzésének lehetőségét is.) Egy biztos, különösen azoknál a gyerkőcöknél, akik fejlesztésre szorulnak – nem elenyésző a számuk –, a terápiás szünet után igenis szükség van további fejlesztésre a nyári szünidő folyamán is, csak éppen ez gyerek- és problémafüggő. Nem minden gyereknek van szüksége ugyanannyi időre, hogy a tanult dolgokat elsajátítsa, a megszerzett tudást, készséget, képességet, viselkedési szabályt stb. magáévá tegye, azok esetleg automatizálódjanak.

Fejlesztésre nyáron is szükség van. Ha az időjárási és környezeti adottságokat kihasználja, a szülő is sokat tehet gyermeke érdekében. Ilyenkor azt is megengedhetjük nekik, amit különben biztonsági okokból tiltunk, mint amilyen például a fára mászás vagy más szabadban végzett mozgásos tevékenység. Ilyenkor megtaníthatjuk és begyakoroltathatjuk a különféle mozgásformákat. Mert például pont a mászás elmaradása sok egyéb képesség hiányát és zavarát vonhatja maga után.

Ha az idősebb korosztályról van szó, hacsak tehetik, a szülők és a gyerekek is kihasználják a nyári táborok nyújtotta kínálatot. Az aránylag nagy kínálatban megtalálhatják a gyermekek számára érdekeset, ahol hasznosan, biztonságos környezetben, felügyelet mellett, játszva tanulva gazdagítják tudásukat, kommunikációs és társas készségeiket, ügyességüket, kreativitásukat, és közben gyakorolják az önellátást, önállóságot, a szülő óvó-féltő védelme nélküli életet. Megtapasztalhatják, hogy megállhatják-e a helyüket a közösségben, a szülők, nagyszülők beavatkozása nélkül is. Új ismeretségeket, barátságokat köthetnek a gyerekek. Már javában zajlanak, választani lehet a játéktábor, vadonkaland-, hiphop-, fitnesz-, foci-, makett-, önismereti, íjászat-, legórobotika-, etno-, környezetvédelmi, kézműves-, népzenei és néptánctáborok között.

A fejlesztésre visszatérve: sose veszítsék szem elől azt a tényt, hogy a fejlesztés nem egyenlő a gyakorlással! Hogyha a gyermeknek nehézségei vannak a mozgás (nagymozgások vagy finommozgások), az írás, olvasás, számolás stb. terén, ha valamelyik képessége nem fejlődött ki a szükséges mértékben, ezt pusztán az adott tevékenység gyakorlásával nem visszük előre. Sokszor szakember – logopédus, gyógypedagógus (reedukátor), fejlesztőpedagógus, pszichológus-terapeuta – segítségére, támogatására van szükség. Ők azok, akik egyfajta nyomozómunkát végezve megkeresik, hogy hol akadt el a gyermek fejlődése, melyik képesség az, amely nem fejlődött a szükséges mértékben. Ők azok, akik megkeresve azt a tevékenységet, amelyben sikeres az adott gyerek, visszalépve arra a szintre, ahol az elakadás van, újraépítik azt a pontot, ahol hiányosság, elakadás, eltérő fejlődésmenet áll fenn. Mindezt a szakemberek az elengedhetetlen sikerélmény biztosításával, játszva, játékosan teszik. Mert a tevékenységhez fűződő pozitív élmény, a sikerélmény, amely egy meghatározott cél elérésére irányuló tevékenység, cselekvés véghezvitelekor egy teljesítmény eléréséhez fűződik, jelentős tényező, amelyet minden kis lépésnél biztosítani kell ahhoz, hogy a gyerek játszva, örömmel haladjon előre mindenben.

A nyár, a szünidő, a nyári történések, családi programok stb. gazdag tárháza lehet ezeknek a pozitív élményeknek, köztük a sikerélménynek is.

Nyitókép: A nyár elmaradhatatlan része a fagylalt (Fotó: Dávid Csilla)