2025. május 14., szerda
NEMZETI TANÁCSI VÁLASZTÁSOK 2018

Küldetés

Arany és Petőfi barátságának két éve

Színvonalas előadásban lehetett része a tornyosi könyvtárba ellátogató közönségnek hétfőn este. A versvándorként elhíresült Tóth Péter Lóránt és Kálló Béla szabadkai színművész Szabadságharc címmel két híres költőnk, Arany János és Petőfi Sándor személyét keltette életre egy órában. Maga az előadás az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeit, történelmi hőseit, a helyszíneket e két jeles költőnkön keresztül, a kor szellemiségét megidézve jelenítette meg. Igyekeztek rámutatni azokra az értékekre, amik a ma emberének is szólnak, és láttatni azokat a forradalmi erőket, amik annó Petőfiéket is hajtották.

– Két nagyszerű költőnek a barátságát dolgoztuk fel kétéves időintervallumban. Próbáltuk őket mint embereket megmutatni. Szándékosan nem verseket akartunk mondani, hanem Brestyánszki Boros Rozália, a Népszínház dramaturgja írta a szöveget. Tulajdonképpen készített egy dokumentarista drámát. Ami nagyon érdekes, az az, hogy nagyon korhű, nincs fikció benne, tehát vagy a levelezésekből, vagy a visszaemlékezésekből ránk maradt írásokból állt össze a darab. Fontos, hogy a szabadságharc idén meg jövőre 170 éves, így azt gondoltuk, érdemes hangsúlyt fektetni ezekre az eseményekre, csak valahogy más köntösben – mondta Tóth Péter Lóránt, aki Petőfi Sándort személyesítette meg az előadás során. Elmondása szerint előadótársát a Vajdasági Magyar Versmondó Egyesület táborában ismerte meg, amely ismeretség kezdetben segítség volt, később közös munkává alakult.

Mint a művészek kiemelték: fontos, hogy a hétköznapjainkban is legyünk Petőfik, akik vállalják azt az identitást, azt a magyarságtudatot, ami mindig, minden körülmények között bennünk van. Sok eset van, amikor le kell tenni a voksunkat valami mellett, amikor választanunk kell. Elmondásuk szerint ez a november 4. is egy ilyen alkalom, amikor eldönthetjük, hogy azokra az értékekre akarunk-e szavazni, amik fontosak.

Előadásuk bemutatója a VM4K-ban volt május 31-én, azóta megjárták Nyugat-Bácska több települését, voltak Dél-Bánátban, most Közép- és Észak-Bácskában lépnek fel, ezeket az előadásokat jelenleg a Magyar Nemzeti Tanács támogatja. Mindezek mellett tervben van december folyamán egy erdélyi út is, de szeretnék előadásukat kiszélesíteni az egész Kárpát-medencére, főleg, hogy látják a közönség nyitottságát és lelkesedését.

– Vidéken úgy várnak bennünket, mint egy falat kenyeret. Ott nem jár a színház, nincsen gyakran kimondott magyar szó, így azt gondolom, hogy azokra az emberekre igenis gondot kell viselni, akik kis településen élnek. Megérdemlik. Ők valahol most a végvárakat védik, és valóban, a szó legszorosabb értelmében küldetést végeznek, szorosabb értelemben, mint mi a városokban. Nekünk könnyebb a dolgunk, nagy településeken kényelmesebb a helyzet. Ott jelen van a kényeskedés, már megválogatják, hogy színház vagy koncert, vagy otthon maradás. Természetesen városokban is kell játszani, de falvakban ez küldetés – mondta Kálló Béla szabadkai színművész, aki Arany Jánost kelti életre az előadásban.

Az érdeklődő közönség sorában volt Kovács Elvira, VMSZ alelnöke, illetve Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány igazgatója is. Mellettük a helyi közösség elnöke, Kis Bicskei Árpád is elmondta, mekkora öröm volt számukra, hogy könyvtárukban ilyen színvonalas előadásban lehetett részük, és bíznak benne, hogy következő előadásukkal is meglátogatják Tornyost.

Magyar ember Magyar Szót érdemel