Erős Európai Unióban (EU) vagyunk érdekeltek, ami csak erős nemzetállamok talaján épülhet fel – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke, miután fogadta Richard Rašit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét kedden Budapesten, a Parlamentben.
Kövér László rámutatott, ez azt is jelenti, hogy semmilyen vélt vagy valós többség nevében, érdekében nem lehet letaposni egyetlen nemzetállam egzisztenciális érdekeit sem, majd utalt azokra a tervekre, amelyek arról szólnak, hogy néhány éven belül megtiltanák az orosz energiahordozók használatát az Európai Unió tagországai számára. Ezen a téren a legkiszolgáltatottabb helyzetben Magyarország és Szlovákia van – rögzítette az Országgyűlés elnöke, aki kitért arra is, hogy a két ország együttműködését megalapozza, hogy Magyarország számára Szlovákia a harmadik, Szlovákia számára Magyarország a negyedik legnagyobb kereskedelmi partner. Földrajzi elhelyezkedésünkből és gazdasági szerkezetünkből fakadóan a kihívások is nagyon hasonlóak, és értelemszerűen ezek elhárításában is együtt kell működni – állapította meg Kövér László, aki első helyen az energetika területét jelölte meg, kiemelve, eddig is kiváló volt az együttműködés, a jövőben pedig különösen fontossá válik az együttgondolkodás arról, hogyan tudják a saját gazdaságaik kiszolgáltatottságát csökkenteni.
Az Országgyűlés elnöke szólt arról, hogy az infrastruktúrák összekötése, bővítése hosszú ideje adósságuk volt a két ország polgáraival szemben, és ezen a téren az elmúlt több mint tíz év alatt komoly előrelépés történt. Ezek hatása kiterjed a közép-európai térségre is – hangsúlyozta, majd rámutatott, hogy a visegrádi négyeket és az Európai Unió délkeleti bővítését illetően is nagyon közel áll egymáshoz a két ország álláspontja. Kiemelte, folytatni kívánják a két ország közötti kiváló parlamentközi együttműködést, valamint minél sűrűbb egyeztetésre ösztönzik a bizottsági tagjaikat és a magyar–szlovák baráti tagozatokat.
Az Országgyűlés elnöke kifejtette, a kormányok mellett a parlamenti képviselők is jelentősen hozzájárulhatnak a kétoldalú kapcsolatok építéséhez, majd kitért a két ország polgárai közötti kulturális kapcsolatokra is, mint mondta, ezek nagyon fontos hátteret adnak a kormányközi együttműködéshez. Úgy fogalmazott, abban a véleményben is osztoznak, hogy a pozitív és konstruktív hozzáállás a kisebbségeinkhez nem gyengíti, hanem erősíti a nemzeti szuverenitást. Örömtelinek nevezte, hogy mindenféle kormányzati ösztönzés nélkül is egyre több közösség találja meg a határon átnyúló kapcsolatokat. Felhívta a figyelmet, hogy május 20-án a Nemzeti Színház és a kassai színház művészei közösen állítják színpadra Shakespeare Rómeó és Júlia című művét, az előadáson pedig a magyar színészek magyarul, a kassai művészek szlovákul mondják szerepüket. Richard Raši kiemelte, a két ország közötti előzékenységet és együttműködést mutatja a gázszállítás megoldása, majd köszönetet mondott Magyarországnak Szlovákia légterének védelméért, és szólt arról is, hogy egyforma álláspontot foglalnak el a migrációs válság kérdéséről, amely Európát súlyosan érintette és még érinteni is fogja. A szlovák Nemzeti Tanács elnöke hangsúlyozta, egyformán vélekednek az EU kibővítéséről, ezen a téren azt vallják, hogy ez szükségszerű, elkerülhetetlen, de ugyanakkor be kell tartani az összes eljárási szabályt. Hangsúlyozta, a két ország közötti nagyszerű kapcsolat alakítói és letéteményesei elsősorban a két ország polgárai, különösen azok, akik a határ menti területeken élnek, ugyanakkor hiszik, hogy a parlamentek a jövőben is szerepet játszanak abban, hogy folytatódjon a produktív munka. Kiemelte, hogy hosszabb ideje nincs a két ország között komolyabb probléma, ami előfeltétele a produktív együttműködésnek.
A szlovák házelnök köszönetet mondott az előző napi, uniós parlamenti elnököknek szervezett budapesti konferenciáért, kiemelve, senki nem vette rossz néven és nem kérte számon az eltérő véleményeket, majd kitért arra is, hogy az elmúlt hat hónapban 12 magas szintű találkozót tartottak meg a parlamentek és a kormányok képviselői, amelyek konkrét eredményeket hoztak, végezetül pedig szólt a két országot összekötő utakról és hidakról, valamint arról, hogy az elmúlt 15 évben csaknem húsz új határátkelőhely nyílt a két ország között.

Nyitókép: Kövér László az Országházban fogadta Richard Rašit (Fotó: MTI/Soós Lajos)