
Fődi Éva az Idő és tér c. kiállításon bemutatott, a szabadkai Rác Gyöngyi Moodgraps c. munkája előtt
Az idén az Európa Kollégium hét kollégistája járt a Képzőművészeti Tanszakra. Szabadkától Székelykevéig mindenhonnan érkeznek művészeti érdeklődésű fiatalok.
Sikerült számukra műtermet kialakítani a kollégiumban. Így nem a szobákban dolgoznak, mert nekik eleve több anyagra, felszerelésre van szükségük, hanem azt a műteremben tudják tárolni – mondta Fődi Éva újvidéki rajztanár, aki tizenhét évig a Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Rajzközpont Civil Szervezetben dolgozott, 2015-től pedig nevelőtanár a kollégiumban.
Az intézmény, ahol a tehetséges egyetemisták bennlakók, papír és más alapfelszerelés biztosításával támogatja munkájukat. Mindezt kollégiumi feladatok elkészítéséhez is tudják használják. Rajzaikkal kidíszítették a nagy edzőterem fehér falait, és hobbi szinten részt vesznek a karácsonyi és húsvéti műhelymunkában, amely az esztétikai nevelés része. A húsvéti és karácsonyi ünnepi készülésbe a nevelők természetesen a többi kollégistát is bevonják.
A képzőművészeti szakos másod- és harmadévesek a kollégium Művészeti Műhelye képzőművészeti szekciójának a tagjai. A csoporttól függően számukra egyéni vagy közös kiállítást szerveznek a kollégium emeleti galériájában. Az idén a szekció keretében részt vettek a műhelymunkában. Az idő és tér témára alkottak.
Látogatásunkkor Éva tanárnővel megtekintettük a Művészeti Műhely képzőművészeti szekciójának záró kiállítását. A tanárnő elmondta: a szekció tagjai szakkollégiumi munkájuk közös kiindulópontjaként az idő és tér fogalmának, összefüggésének művészi átélését, átgondolását tűzték ki célul. E témát szenzibilitásuk és érdeklődésük függvényében formálták művészi kifejezéssé. Kaposi Lenóra Olcsó vagy, Csorba Emil Tyúközön, Monyov Glória Lassú víz partot mos, valamint Rác Gyöngyi Moodgraphs és Papp Katalin Párhuzamos elmúlás c. alkotásai öt egyéni, teljesen eltérő világot mutatnak be. A tárlat katalógusának elkészítését, nyomtatását a kollégium finanszírozta a kollégisták, a Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tanszaka hallgatói művészi pályájának egyengetése céljából.
A rajztanárnő a munkájáról elmondta: neki elsősorban irányító szerep jut. Távol attól, hogy a hallgatók már kiforrott művészek lennének, de elveik és sajátos témaviláguk van, ő pedig egyengeti az útjukat. Van, aki megmarad eredeti témájánál, van, aki azt útközben módosítja és mindig más ötlettel jön elő, végső elképzelését azonban sikerül megvalósítania.
Megtudtuk azt is, hogy a kollégium támogatja a tehetséges diákokat, hogy részt vegyenek a VMTDK-n. A rendezvényen tavaly és tavalyelőtt is voltak a kollégiumnak képviselői. Utána a művészgyerekek Magyarországra is mentek, a képzőművészek részt vettek az Országos Tudományos és Diákköri Konferencián Pécsett.
– Öröm számomra, hogy nevelőtanárként nem szakadtam el a képzőművészi szakmámtól. Fontosnak tartom, hogy a kollégium lehetőséget ad a tehetségtámogatásra és -ápolásra. A kollégium mindig nyitott a kollégisták szükségleteire. Van, hogy egy csomó drótot kell beszerezni, van, hogy egy nagy szobrot kell Pécsre szállítani. Ezek a dolgok nagyon fontosak az egyetemi hallgatók számára. Mert a művészet arról szól, hogy a munkát térben is meg kell formálni és a megfelelő helyre eljuttatni.
Jó hír, hogy a kollégium a vakációban sem zárja be kapuit. Sokan őszig kiköltöznek. A képzőművészek azonban általában bent maradnak. Nekik nehéz lenne kiköltöztetni az összes holmijukat, aztán visszacipelni. A szobájuk is másképp néz ki, mint a többi kollégista szobája. Munkáikkal művészeti jellegűvé varázsolják – mondta Fődi Éva rajztanárnő.
