2024. április 30., kedd

Aszad tagad és maradna

A szíriai polgárháborúban két szerbiai iszlám harcos is meghalt

Tagadta Bassár el-Aszad szíriai elnök, hogy az irányítása alatt álló hadsereg vegyi fegyvert vetett volna be a lázadók ellen vívott harcokban. Kormánya korábban már többször tagadta ezeket az ellenzéki és nyugati vádakat, de az államfő személyesen először tette meg.
A vezető argentin napilapban, a Clarínban a hét végén megjelent interjújában azt állította, hogy a vegyi fegyverekkel kapcsolatos vádak célja a nyugati közvélemény felkészítése a Szíria elleni külső katonai beavatkozásra. Kijelentette: ha csapatai valóban ilyen (tiltott) fegyverekkel támadtak volna az ellenük küzdőkre, annak már több ezer halálos áldozata lett volna. Márpedig nem így van.
A lemondásával, vagy esetleges visszavonulásával kapcsolatos találgatásokat és pletykákat szintén igyekezett eloszlatni. Közölte: nem mond le, tisztségének elhagyása meg sem fordult a fejében. Úgy véli, hogy lemondása – ebben a vérzivataros helyzetben – a meneküléssel érne fel. A távozását latolgatóknak és híresztelőknek pedig azt üzente, hogy őt csak a nép válthatja le a jövőre tervezett elnökválasztáson.
Aszad ugyanakkor üdvözölte a nemzetközi Szíria-konferencia összehívását, amelyet nemrég Washington és Moszkva kezdeményezett. A szíriai elnök a Genfben esedékes békeértekezlettől azt várja, hogy segít megfékezni az országát már több mint két éve pusztító háborút. (Tervek szerint június elején kerülhet sor a békekonferenciára, amelyen a damaszkuszi rezsim és az ellene harcolók képviselői is részt vennének.). Megjegyezte azonban, hogy több (nyugati) országnak nem érdeke a békés megoldás Szíriában.
Guido Westerwelle német külügyminiszter máris kétkedve nyilatkozott a tervezett Szíria-konferenciáról. A politikus egyáltalán nem biztos abban, hogy sikerül mindegyik fél képviselőjét tárgyaló asztalhoz ültetni, ami megkérdőjelezheti a találkozó eredményességét. A palesztin területeken tett hétvégi látogatásán Westerwelle mégis azt mondta, hogy a konfliktus egyetlen lehetséges megoldásának a tárgyalásokat tartja.
Szíriában nem hallották meg az üzenetét, hiszen a hét végén is folytatódtak a harcok, ahogyan előtte is. Az összetűzésekben a múlt héten

két szerbiai állampolgár is életét vesztette. A sandzakhaber.net internetes portál szerint mindketten Novi Pazar-iak, vértanúk, akik iszlám hitükért adták életüket május 15-én. Harcostársaik Abu Merdijaként és Abu Beraként ismerték őket. Más források iszlám fanatikusoknak nevezik őket.
Egy szíriai börtön ellen végrehajtott akcióban haltak meg a kormánykatonákkal vívott harcban. A sandzakhaber.net hírportál írásából arra lehet következtetni, hogy a lázadók oldalán Szerbiából (Sandžakból) és Boszniából mások is harcolnak a szíriai polgárháborúban.
A hírrel kapcsolatban több orosz média, így az Oroszország Hangja rádió és az ITAR-TASZSZ nemzeti hírügynökség idézett meg nem nevezett belgrádi megfigyelőket, akik szerint mindez arra utal, hogy a hatóságok Szerbiában „gyakorlatilag nem ellenőrzik” a veszélyes ideológiát valló, gyanús hátterű szervezeteket. A belgrádi adatszolgáltatókra hivatkozó ITAR-TASZSZ szerint ezeket az iszlám szervezeteket a Perzsa(Arab)-öböl államaiból és Nyugatról pénzelik, támogatják.
Közben a szíriai hadsereg állítólag készenlétbe helyezte legfejlettebbnek tartott Tisrin típusú föld-föld rakétarendszerét, hogy szükség esetén csapást mérjen Tel-Avivra, vagy más izraeli városokra. A The Sunday Times brit lap szerint Damaszkusz akkor rendelheti el a rakétatámadást, ha Izrael ismét szíriai célpontokra csapna le.
Izrael az idén már több légi akciót hajtott végre Szíria ellen. Legutóbb, május elején kétszer is bombázott katonai célpontokat, amelyekről feltételezte, veszélyt jelenthetnek a biztonságára. Damaszkusz azonnal hadüzenetnek minősítette ezeket a támadásokat és Izrael elleni válaszcsapás(oka)t helyezett kilátásba.
Izrael valószínűleg nem ijedt meg a damaszkuszi fenyegetéstől. Móse Jaalon izraeli védelmi miniszter, aki a múlt héten épp Szíriáról tárgyalt John Brennan CIA-igazgatóval, ugyanis közölte: hazája kész az újabb katonai csapásokra Szíriában, ha azokkal megakadályozhatja, hogy (rakéta)fegyverek jussanak a libanoni Hezbollah terrorista mozgalom kezébe.