2024. április 30., kedd

Kormánya biztosjelöltjét dicsérte Orbán

Trócsányi László személyében Magyarország nagyszerű embert jelölt az Európai Bizottságba (EB) – jelentette ki Orbán Viktor magyar kormányfő tegnap a Kossuth rádióban. Szerinte Trócsányival szemben kritikusai csupán azt vethetik fel, hogy az ő nézőpontjukból „rossz helyről jött, mert hát magyar”. De annyian vagyunk magyarok, hogy ezt az ellenvetést nem tudjuk elfogadni – tette hozzá.

A magyar biztosjelöltnek szánt szomszédság- és bővítéspolitikai tárca fontosságát ecsetelve megjegyezte: a feladat érinti a Nyugat-Balkánnal, az Ukrajnával, a kaukázusi országokkal fenntartott kapcsolatot, valamint a migráció szempontjából fontos észak-afrikai államokat. Orbán arra számít, hogy kormánya jelöltjének európai parlamenti meghallgatásán lesznek még forró pillanatok. Meggyőződése, hogy hazája nagyszerű embert delegált az EB-posztra, ami szerinte mutatja a magyar politika és általában Magyarország intellektuális, szellemi képességét és erejét, ami büszkeségre ad okot.

Új uniós tagok fölvételéről elmondta: „nagy fába vágtuk a fejszénket, amikor kiálltunk mellette”, Nyugat-Európában ugyanis sokan belefáradtak a bővítésbe. Még saját politikai és gazdasági sikertelenségüket is a korábbi bővítéssel magyarázzák.

A miniszterelnök ugyanakkor rámutatott: ha Európa nem tétovázott volna, s ha Macedónia, Montenegró és Szerbia már bent volna az unióban, az illegális migránsok 2015-ben nem jutottak volna el Németországig. Azt üzente, hogy az új tagok felvételéről a többi társállam miniszterelnökét is megpróbálja meggyőzni. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a visegrádi négyek (V4) miniszterelnökei csütörtökön már egy közös nyilatkozatban biztosították támogatásukról a bővítést.
Reagált arra a megjegyzésre is, amelyben Jean-Claude Juncker leköszönő EB-elnök „vak nemzeti politikusnak” nevezte őt, s nem európai politikusnak. Orbán közölte: egy magyar nem levakarni akarja magyarságát, hanem élete legfontosabb pillanatának tartja, hogy magyarnak született. „Én azért vagyok európai, mert magyar vagyok, ha nem lennék magyar, nem is tudnék európai lenni” – felelte, hangsúlyozva, hogy az uniónak a nemzetekből, azok identitásából és büszkeségéből kell felépülnie.

Magyarország stratégiájáról elmondta: kiindulópontja a stabilitás megteremtése. Része a szövetség erősítése a V4-ekkel és az erős kapcsolat bővítése a többi szomszédos országgal. Negyedik eleme pedig, hogy szövetségest találjon a régi tagországok között is céljai eléréséhez, például a határvédelemhez.

A magyar családpolitikáról kijelentette: kormánya mandátuma alatt „történt a legtöbb jó dolog a családokkal”. Elmondta: már a második és a harmadik családvédelmi akcióterv részletein gondolkodik.