A Windows 10 megjelenése óta a Microsoft nem a nagyobb méretű Windows kiadások piacra dobására törekszik, hanem a meglévő operációs rendszer tökéletesítésére, bővítésére, javítására és népszerűsítésére. Éppen ezért az időközönként érkező nagyobb frissítések nem csak az addig megjelenő hibajavításokat tartalmazzák, hanem számos új, hasznos funkciót is, amelyekkel a legmodernebb hardverkomponensekben rejlő lehetőségek is maradéktalanul kiaknázhatóak.
A Creators Update most elsősorban az alkotókat veszi célba, ám az átlagfelhasználókra is gondoltak a szoftverfejlesztők, így az ő mindennapjaikat is sok apróság, hasznos extra szolgáltatás könnyíti meg. A csomagban az Anniversary Update megjelenése óta készített összes jelentős frissítés jelen van, plusz rengeteg újítás érkezésére számíthatunk. A fejlesztői frissítésként is nevezett alkotói frissítés - a Creators Update azért kapta ezt a nevet, mert fontos újdonságokat vezet be a 3D-s és a kiterjesztett, és összevont valósággal - merged/mixed reality-vel dolgozók számára, a tartalomkészítők részére. A Paint 3D egyszerű tárgyak tervezését és legyártását teszi lehetővé, a HoloLens és a hozzá hasonló szemüvegek támogatásával. Állandó problémát jelent a Windows gyenge minőségű beépített virus- és kártevővédelmi szoftvere, a Defender. A Microsoft ismét azt igéri, hogy a frissítés utáni új verzió sokkal erősebb és nagyobb tudású lesz. Az egyik fontos újdonság a biztonsági központ, amely számos korábbi biztonsággal kapcsolatos funkciót egy helyre von össze. Az új Windows Defender Security Centernek köszönhetően könnyebb lesz biztosítani a rendszer biztonságát. A frissítőcsomag hivatalosan április 11-én jelent meg, így a legális Windows 10 operációs rendszert futtató rendszerek akkor kapták meg, illetve a szerverek túltelítettsége révén az ez utáni napokban is megkaphatták. Aki még mindíg nem kapta meg várhat vagy elindíthatja a frissítő folyamatot, ehhez csak a Windows 10 Update Assistant névre keresztelt alkalmazást kell letölteni, ha Home vagy Professional kiadást szeretnénk frissíteni – Enterprise és Education kiadásokhoz nem jó. Igénybe vehető a Media Creator Tool is a Creators Update-re való továbbépítés céljából, ám ISO állomány formájában is letölthető a frissítőcsomaggal ellátott rendszer, így tiszta telepítés is végezhető, ha szükséges.
Az új csomag érkezésével a különbözeti frissítés funkció, az új Universal Update Platform (UUP) is elérhetővé válik, így nem lesz szükség több gigabájtnyi frissítés letöltésére, hisz a rendszer a meglévő fájlok felhasználásával is elkészítheti majd az új, a frissítés részét képező állományokat. Ez a lehetőség a Creators Update letöltésénél még nem él, de a következő nagyobb frissítések érkezésekor már élvezhetjük előnyeit. A Windows frissítőcsomagjai általában elég méretesek, de az UUP különbözeti frissítéseket tölt majd, ami csaknem 35 százaléknyi spórolást jelent. A Pro, Edication és Enterprise verziókban lehetőség lesz 35 napos halasztást kérni bármilyen frissítés alól, kiszűrhetőek az illesztőprogramok. A Home verziót használók az aktív órák időtartamát 18 órára növelhetik.
A Windows 10 beépített webböngészője, az Edge is ütőképesebbé válik, hiszen végre fejlett böngészőfül-menedzsment lehetőségekkel gyarapszik. Ennek része, hogy a megnyitott böngészőfülek a bejelentkezett eszközök között kényelmesen megoszthatóak lesznek, de egyes böngészőfüleket későbbi megtekintés céljából akár félre is lehet tenni, majd ezek később újra megnyithatóak lesznek. A böngészők régóta támogatják, hogy a megnyitott weboldalak előnézeti képét lent, a tálcán található ikonra vitt mutatóval megnézzük. Az Edge új szolgáltatásával ezt most pillanatok alatt fent, a fülek felett is átpörgethetjük, egyszerűen csak fel kell vinnünk az egérmutatót az [Új fül hozzáadása] gomb mellett megjelenő új ikonra. Ehhez kapcsolódó új funkció, hogy a megnyitott füleket egy menetben félretehetjük későbbi átnézésre. A Microsoft Edge ütőkártyái közé tartozik, hogy ez az egyetlen modern webböngésző, amely alatt elérhető a Netflix 4K UHD szolgáltatása, igaz, ehhez olyan GPU-ra is szükség lesz, ami kompatibilis ezzel a funkcióval, azaz képes dekódolni az adott H.265-ös videó-folyamot. A Microsoft Edge ezzel együtt biztonságosabb és gyorsabb lesz, az akkumulátoridővel pedig jobban fog spórolni, mint a Google Chrome. Operációs rendszer szintjén hasznos dolog lesz a csökkentett kékfény-kibocsátást biztosító „Night Light” nevű éjszakai mód. Lehetőség lesz bármilyen megnyitott alkalmazás-ablak kitűzésére, ami így folyamatosan látható lesz a képernyőn, hála a „Mini View” funkciónak. Fejlődik a szülői felügyelet, ugyanis mérhető lesz vele a kijelző előtt töltött idő, illetve időkeret beállítása is megoldható lesz. A Windows 10 Pro és Enterprise kiadásoknál nagyobb szabadságot kapnak a felhasználók, már ami a frissítések letöltését, illetve az rendszer-újraindítás ütemezését illeti.
Adatvédelmi változások
A Microsoft Windows 10-es operációs rendszere elég sok kritikát kapott adatgyűjtéssel kapcsolatos gyakorlatai miatt, hiszen nem igazán lehetett tudni, hogy pontosan milyen adatok kerülnek automatikusan a Microsofthoz, így sokan privát szférájuk védelmében úgy döntöttek, mégsem váltanak Windows 10-re. A Microsoft szakemberei természetesen próbálták tisztába tenni a helyzetet, és megnyugtatni a felhasználókat, illetve próbáltak némi rálátást biztosítani mindarra, ami „a motorháztető alatt történik”. Az április 11-én érkezett Windows 10 frissítés, amely az Alkotói Frissítés nevet viseli, tartalmaz néhány változást, már ami az adatvédelemmel és a privát szférával kapcsolatos beállításokat illeti. Üdvözlendő dolog, hogy mindazok, akik a korábbi Anniversary Update-ről frissítenek, a Creators Update érkezésekor áttekinthetik az adatvédelmi beállításokat – és azok is, akik friss telepítést végeznek –, a legfontosabb beállításokhoz pedig részletes magyarázat is jár. Az adatvédelmi beállítások áttekintése egyébként nem opcionális, hanem kötelező lesz: a fentebb látható ablak minden esetben megjelenik, aljáról pedig eltűnnek a gyorsbeállítás és a testreszabás gombok.
A beépített telemetria működésébe ezentúl is csak kis mértékben lehet beleszólni, azaz csak azt adhatjuk meg, hogy az anonim módon gyűjtött adatok közül, amelyek elsősorban a hibák gyors felismerését és a rendszer optimális működését segítik, mennyi kerüljön a Microsoft szervereire – választható teljes adatküldés, de a „basic” opció kiválasztásával minimálisra szorítható az adatgyűjtés mértéke. A telemetria teljes kikapcsolására továbbra sem lesz mód Home és Pro kiadásoknál – erre csak az Enterprise változat ad módot. Noha az újítással kapcsolatban elsőre úgy tűnhet, hogy csak és kizárólag a felhasználók érdekében történt, valójában arról lehet szó, hogy ezt a módosítás az EU általános adatvédelmi szabályai tették szükségessé. Ez a lépés mindenképpen jó irányban történt, hiszen segít áttekinthetőbbé tenni az operációs rendszer adatvédelmi beállításait, sőt, kellő mennyiségű magyarázat is érkezik az egyes beállításokhoz, így a felhasználók jobban megérthetik, mely beállítás mi célt szolgál.
Játékmód, gépigény
A Game Mode sokkal több egy egyszerű játékfolyamat-prioritást növelő megoldásnál. A funkció sokkal mélyebbre hatol, ugyanis képes a rendelkezésre álló processzormagok és szálak menedzselésére, így az adott játékhoz a lehető legtöbb erőforrást rendelheti, ami mindenképpen a játékélmény javulásához vezet, hivatalos adatok szerint átlagban 2-5% teljesítménynövekedést el lehet érni vele. A fennmaradó erőforrásokat a háttérfolyamatok kaphatják, ám ezek játék idején minimális szintre lesznek leszorítva. A Játékmód aktiválásának a Win+G billentyűpárossal közvetlen hatása van a játékos teljesítményre, ám az operációs rendszer is aktiválhatja némely játéknál és újabb játékok is aktiválhatják önműködőleg. A Windows 10 gépigénye lényegében nem változott, ami működött a Windows 7/8-al működtetett legalább 2 GB-nyi rendszermemóriával rendelkező gépen az nagy valószínűséggel elfuthat a frissítés után a Windows 10-esen is.
A Microsoft a virtuális és a kiterjesztett valóság terjedésére is felfigyelt, nem megfeledkezve a kevert valóságról, amit a cég a HoloLenseszközzel próbál elhozni. Mára a vállalat partnerein keresztül a 300 dolláros headsetekkel célozza a VR-piacot, ami csupán a belépőszint a virtuális valóságba. A legolcsóbb headsetek négymagos vagy kétmagos, de négy szálat futtató processzort igényelnek. Asztali PC tekintetében ez nagyjából Intel Core i3-6100-at vagy AMD FX-4350-et jelent, a 8 GB rendszermemória azonban abszolút minimum, az igényelt videómemória mérete pedig 2 GB. A Microsoft minimum az AMD Radeon RX 460-at vagy az Nvidia GeForce GTX 1050-es grafikus vezérlőt ajánlja.
Újdonságok, érdekességek
A gépház, a hagyományos vezérlőpulttal osztozik a beállításokon. Ez a kettősség továbbra is megmarad, de azért történtek változások, így például javulni fog a gépházon belüli kereső teljesítménye, illetve, ami talán fontosabb, minden lapon külön részen (az ablak méretétől függően lent vagy a jobb szélen) meg fognak jelenni az adott beállításokhoz tartozó magyarázatok, segítséget adó vagy más, releváns beállításra mutató linkek. Teljesen átdolgozták a gépház [Kijelzőbeállítások] ablakát, amelyet a [Rendszer/Kijelző] alatt találunk meg. A fontosabb beállításokat a [Haladó beállítások] link mögé rejtő megoldás helyett egy laposabb kinézetű elrendezést kapunk, amelynél nem kell a szintek között ugrálni, és könynyen, minimális egérmozgással tudjuk beállítani a felbontást, az elemek és szöveg méretét, illetve a több képernyős üzemmódokat. Egyre többet hallani az éjszakába nyúló képernyő bámulás káros hatásáról, és több telefonban, táblagépben és notebookban is találkozni külön kékfény-szűrővel e hatás mérséklésére. Az új [Éjszakai fény] funkció ezt építi be a Windowsba: a beállított periódusban (tehát mondjuk este 11 és reggel 6 között) a monitorra kerülő kép narancsos árnyalatú lesz, ami kevésbé fárasztja a szemet. Grafikai munkához természetesen kikapcsolható a szolgáltatás. Régóta gondot jelentenek a nagy felbontású (2K, 4K stb.) kijelzők a windowsos világban, a különböző képelemek átméretezését ugyanis nem egyformán támogatják az alkalmazások. Ezen úgy próbál segíteni a Microsoft, hogy a korábbi alkalmazások kompatibilitási beállításai között megkerülhetővé változtatja a szoftver által beállított értékeket, és lehetővé teszi, hogy ezt a platform szabályozza. Így a korábbi, GDI-t használó programok sem bolha méretú betűkkel és gombokkal jelennek meg az új monitorunkon.
Egybeolvasztotta a Microsoft a korábban több helyre szétszórt, csatlakoztatott eszközökkel foglalkozó beállításokat, így a Bluetoothon és más módon csatlakozó perifériák mostantól egyetlen ablakban, a [Gépház/Eszközök/Bluetooth- és egyéb eszközök] alatt találhatók meg, és innen is tudjuk a hozzájuk kapcsolódó paramétereket módosítani, a Bluetooth-kapcsolatot törölni és így tovább. Okostelefonoknál már ismerős a hely- és eszközfüggő zárolás, amikor akár lokáció, akár ismert Wi-Fi-hálózat vagy Bluetooth-eszköz közelében az adott készülék nem kér jelszót a használathoz. A Creators Update egy hasonló szolgáltatást kínál, automatikusan lezárja gépünket, ha a beállított bluetoothos eszköz 30 másodpercnél hosszabb időre eltűnik.
A Start menüt, a Creators Update oly módon újítja meg, hogy lehetővé teszi a csempék mappákba rendezését, behúzását, mozgatását, méretezését. Az Edge támogatni fogja az új Payment Request API-t, amely a webes boltok számára teszi egyszerűbbé a fizetési és szállítási preferenciák tárolását, a Microsoft Wallet szolgáltatáshoz kötődik (az érzékeny adatok számára kínál biztonságos tárhelyet), egyelőre tesztfázisban működik, úgyhogy fizetni éppen a nyugati boltokban sem lehet még. A Creators Update alapértelmezésben blokkolja a flash-tartalmat, és csak akkor játssza le azt, ha direkt kiválasztjuk. Ezt a beállítást egyébként oldalra és menetre vonatkozóan is elmenthetjük. A Twitch nevű, kifejezetten (élő) játékközvetítésre optimalizált platform közvetlen konkurense a Microsoft Beam, amely másodpercnél rövidebb késleltetést ígér és minden szükséges kiegészítőt.
Április 12-én elérhetővé vált az első hibajavítás Creators Updatehez. A KB4015583 megoldja a frissített időzónával kapcsolatos hibákat, biztonsági frissítést tartalmaz a Scripting Engine, a libjpeg képfeldolgozó könyvtár, a Hyper-V, a Windows kernel-mode driverek, az Adobe Type Manager Font Driver, az Internet Explorer, a grafikus komponensek, az Active Directory Federation Services, a .NET keretrendszer, a Lightweight Directory Access Protocol, a Microsoft Edge és a Windows OLE alrendszerekben.
A Creators Update (munkacímén Redstone 2) számos újdonságot hozott, egyrészt bekerült a Game Mode és a holografikus interfész, megújult az Edge, illetve új alkalmazások, biztonsági beállítások is részét képezik a csomagnak. A kötelező telemetria mértéke a felére csökkent.
