2025. május 15., csütörtök

Harmincnyolc Ady-ösztöndíjas

A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács pályázatára 94 diák jelentkezett

Harmincnyolc kiemelkedően tehetséges, de szociálisan hátrányos helyzetű vajdasági magyar diák részesült az idén Ady Endre-ösztöndíjban. A támogatás odaítéléséről és a pályázati folyamatról tegnap tartottak sajtótájékoztatót Szabadkán, a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács székhelyén. Az eseményen Szűcs Emese, a VATT bírálóbizottságának elnöke mellett néhány támogatásban részesült tanuló is részt vett, akik aláírták a szerződésüket.

A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács lebonyolítóként a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő megbízásából a Nemzeti Tehetség Program keretében valósította meg az ösztöndíjak odaítélését.

Összesen 94 kérelem érkezett egész Vajdaságból, a 6–12. évfolyamos tanulók köréből. Ebből 58-an középiskolásként és 36-an általános iskolásként adták át pályázatukat, és 38 diák részesült egyszeri támogatásban, amelynek összege 100 ezer forint dinár ellenértéke.

Dér Dianna felvétele

Dér Dianna felvétele

– Napjaink kihívásokkal teli világában minden család azért küzd, hogy biztosítsa gyermeke számára a fejlődéshez szükséges feltételeket, ezért jelentős érdeklődés mutatkozott a pályázat iránt. Ezúton is köszönjük az anyaország támogatását, amellyel hozzájárul a diákok tehetségének kibontakoztatásához és jövőbeni sikereik megalapozásához. A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács 2024. szeptember 26-án hirdette meg ösztöndíjpályázatát. A családoknak egy nagyon részletes adatlapot kellett kitölteniük és beküldeniük. A bírálóbizottság részéről pontozásra kerültek a tanulmányi eredmények, versenyeredmények és a szociális helyzet. A kimagasló tanulmányi eredmények igazolásánál pontozták a tanulmányi átlagot, a 2023/24-es iskolaév versenyeredményeit, a tehetségpont-igazolásokat és a tehetségpont-ajánlásokat is. A szociális helyzetet befolyásoló tényezők esetében pedig figyelembe vették az egy főre eső jövedelmet, ha a tanuló nagycsaládos, árva, félárva, ha a szülő egyedülálló, ha regisztrált munkanélküli, vagy ha a családban van krónikus beteg vagy pedig fogyatékkal élő családtag. A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács bírálóbizottságának döntése után az anyaországi illetékesek is áttekintették a dokumentumokat, és jóváhagyták a listát. A szervezőbizottság postai úton eljuttatta a szerződéseket a nyertes ösztöndíjasoknak. Ha visszaérkeztek az aláírt szerződések és a szükséges mellékletek, sor kerül a kifizetésekre – emelte ki Szűcs Emese, aki hozzátette, az ösztöndíjasoknak lesz még egy feladata júniusban. Egy beszámolót kell írniuk, hogy elmeséljék, mire fordították ezt az összeget, és mivel segítette őket az anyagi támogatás.

– Elmondhatjuk az előző évek tapasztalatai alapján, hogy a tanulók az alapvető szükségletek fedezésére fordítják az összeget, mint például taneszközök, tankönyvek, számítógépek, sporteszközök, hangszerek, valamint érettségi, felvételi felkészítők, akár osztálykirándulások. Az ösztöndíj odaítélésének elsődleges célja olyan kimagaslóan tehetséges diákok segítése, akik hazai és nemzetközi versenyeken értek el kitűnő eredményeket, és akik kitartásukkal és szorgalmukkal folyamatosan fejlesztik tehetségüket, képességeiket. Ezúton is kívánok nekik további nagyon sok sikert – összegezte Szűcs Emese.

A magyarkanizsai Csanádi Petra, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium harmadik osztályos tanulója szeretne részt venni a Szegeden megrendezésre kerülő Leendő Magyar Matematikusok Táborában. Az ösztöndíj segítségével a részvételi díjat fedezné, a fennmaradó összeget pedig kollégiumi költségeire fordítaná. A jövőben matematikát szeretne továbbtanulni, az egyetemen is ezen a területen képzeli el a jövőjét. A tábor éppen ezért kiváló lehetőség számára, hogy elmélyítse tudását és felkészüljön az egyetemi tanulmányokra.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tehetséges, szorgalmas diákok részesülnek az ösztöndíjban (Dér Dianna felvétele)