2025. május 16., péntek

A tíz legdrágább készítésű játék

A videojátékok világában jó ideje több milliós fejlesztési költségek jellemzik egy-egy blockbuster játék elkészültét és ez az összeg alkalmanként simán eléri a 100 milliót is. Melyik volt az eddigi tíz legdrágább készítésű játék és mennyire érte meg befektetni? Zárójel jelzi, hogy mai árfolyam szerint mennyi millió dollárba kerülne a cím elkészítése.

Deadpool (103)

Talán meglepő, de a nagydumás, a filmvilágban is végre méltó módon felbukkanó Deadpool 2013-ban a High Moon Studuos jóvoltából a játékvilágban is tiszteletét tette és nem is akárhogyan. Aki emlékszik még a címre, abban bizonyára megragadtak a karakter dumái illetve cselekedetei is, bár kedvelt rész lehet amikor Kábel az egész eseménysort megvilágító monológja nem hallható, mert Deadpool épp saját gondolataiban van elmerülve. A vicces akciójáték 100 millióba fájt az Activisionnak és mivel alig érte el az 1 milliós eladásokat, így nagy sikerről nem beszélhetünk.

Max Payne 3 (108)

A Rockstar Games egyik legolcsóbb alkotása volt a 2012-es Max Payne 3, melyre nagyon sok rajongó várt, mégis csak hellyel-közzel tudta visszahozni a fenti összeget. A megjelenés hetében remek kezdést produkált a játék a maga 3 millió példányszámos indulásával, ám utána mintha eltűnt volna minden rajongó. A végén egy ismételt marketing-kampánnyal sikerült feltornászni 4 millióig az eladásokat. Kár érte, mert a Max Payne 3 egy remekmű, kötelező darab az akciórajongók számára.

Red Dead Redemption (109)

Nem meglepő módon viszonylag sok Rockstar Games alkotást köszönthetünk ebben a felsorolásban és a western-GTA, melynek már javában készül a második része is szintén felkerült. A Max Payne 3-mal ellentétben azonban a Red Dead Redemption kirobbanó nagy sikert aratott és ennek ékes példája, hogy amikor elérhetővé vált Xbox One-ra a korábbi változat, szinte megrohamozták a Live oldalát a vásárlók. A játékból egyébként közel 13 millió példány kelt el, ami miatt többszörösen is visszahozta az árát a projekt.

Too Human (110)

A fentiek ékes ellentéte a Too Human, mely 2008-ban 100 millió dollárjába fájt a Silicon Knights számára és nagyon nagyot akartak robbantani a fejlesztők. Azonban a játékból mindössze 700 ezer darabot adtak el, ami kimondottan csalódást keltő szám. Ezzel egyébként a csapat is csődbe jutott és így el is tűnt a süllyesztőben.

Grand Theft Auto IV (110)

Újabb Rockstar termék, ezúttal a világ egyik legnépszerűbb franchise-zának negyedik része, amely 100 millió dollárba került, ám 22 milliós eladásával bőven behozta ezt a költséget. Éppen ezért lehet biztos benne mindenki, hogy az ötödik fejezettel nem zárult le a széria, lesz még GTA 6 is.

Destiny

Az ötödik legdrágább a Destiny, melynek elkészítése 140 millió dollárba került az Activision számára, ám egyes pletykák szerint 500 milliós az összeg, de erre nincsen semmilyen bizonyíték és elég őrült összegnek is tűnik, de megérte. A 9 milliós eladás egy teljesen új franchise nyitányaként több, mint elfogadható, a Destiny egyértelmű siker és természetesen már készül a második rész is.

Star Wars: The Old Republic (211)

A negyedik legdrágább a BioWare MMO-ja, melynek fejlesztési költsége elérte a 200 millió dolláros összeget. Ez mai árfolyamon 211 millió dollárt jelent, ám valamiért a BioWare már a bemutatója alkalmával bejelentette, hogy 500 ezer eladott példány elég ahhoz, hogy jövedelmező legyen a cím. Ez meg is történt, hiszen 2 millió példányt vásároltak a rajongók. Még mindig sokan kalandoznak a messzi-messzi Galaxisban.

Final Fantasy VII (214)

A lista harmadik helyezettje egy 1997-es alkotás, melynek fejlesztésére 145 millió dollárt szánt a Square Enix. Ezzel azonnal ki is vívta magának a Minden idők legdrágább játéka címet, melyet 2009-ig tartott is. A Final Fantasy VII kirobbanó sikert aratott, a mai napig a legnépszerűbb és legsikeresebb rész a sorozatban, melyből 10 millió darabot adtak el világszinten.

Grand Theft Auto V (270)

Talán meglepő, de van a GTA 5-nél is drágább játék, így a Rockstar Games alkotása csak a második helyre jutott a maga 265 milliójával. Bármennyire is hatalmasnak tűnik ez az összeg, a játékból, csak a megjelenési a napján 11,21 millió példányt adtak el, ami 800 millió dollárt jelentett. Jelen pillanatban 70 milliós példánynál tart a GTA 5 és ez a szám az Online változat folyamatos kiegészítésével még növekszik.

Call of Duty: Modern Warfare 2 (276)

A világ legdrágább alkotásába csak azután volt hajlandó 250 millió dollárt invesztálni az Activision, hogy a modern vonal első része is nagyon jól teljesített. És a számítás be is jött, egy évvel később már 1 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el a kiadó. Ezzel pedig elindult a menet és ma már ott tartunk, hogy űrhajók is meegjelennek a Call of Duty világában. De a fejlesztési költségeket azért csökkentette a kiadó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel