2025. július 22., kedd

Továbbra is szegényes a minimálbér

Csak Észak-Macedóniában kisebb a munka legalacsonyabb bére, mint Szerbiában

Szerbiában a minimálbér növelését ezúttal is jelentős gazdasági intézkedésként jelentették be annak ellenére is, hogy a törvényes rendelkezések szerint a munka legalacsonyabb bérét csak kivételes esetekben kellene kifizetni az alkalmazottaknak, mégpedig azokban a vállalatokban, amelyek rosszul üzletelnek – írja a Biznis.rs. A szakportál elemzői azt is összefoglalták, hogy a minimálbér hogyan alakult az elmúlt időszakban a régióban, és miként az uniós országokban. 

Mint ismeretes, a múlt héten nyilvánosságra hozták a Szociális–Gazdasági Tanács döntését, melynek érelmében október 1-jén, a tanács működése óta először, sor kerül a minimálbér rendkívüli, évközi emelésére. Ettől kezdve tehát 9,4 százalékkal magasabb lesz a munka legalacsonyabb bére Szerbiában, azaz a jelenlegi 308 dinárról 337-re növekedik óránként. Így egy átlagos hónapban 58.630 dináros minimálbért számolnak el, tehát az év utolsó három hónapjában 500 euró körül alakul az értéke. 

EZER EURÓ ALATT A RÉGIÓBAN

Az említett szakportál információi szerint a szomszédos Horvátországban az idén havi 970 euróra emelték a minimálbér bruttó értékét: az adók és járulékok levonását követően 800–820 eurót kapnak az ottani alkalmazottak. Bár ez jelentős a horvát munkások számára, mégis alacsonyabb, mint a szlovén minimálbér – mutatnak rá a szakemberek. Hozzáteszik: Szlovéniában jelenleg a legmagasabb a minimálbér a régióban, 929 eurót tesz ki. A szerbiaitól a montenegrói minimálbérek is magasabbak. A tengermelléki szomszédos államban rugalmasan kezelik a munka legalacsonyabb bérén alapuló jövedelmek számítását: 600-tól 800 euróig terjed az az összeg, amelyet átutalnak a munkavállalóknak, ugyanis a végzettség is meghatározza a legkisebb jövedelmet. Hasonlóan határozzák meg a Boszniai Szerb Köztársaságban is, ahol a képzettség nélküli munkások legkevesebb 460 eurót kereshetnek, a magasan képzettek minimálbére azonban elérheti a 665 eurót is. A szerbiai minimálbér a most beharangozott növeléssel, azaz október 1-jétől sem éri el a bosznia-hercegovinai legalacsonyabb jövedelmet sem, amely az idén nettó 511 euró – írják a szakemberek az Eurostat adataira hivatkozva. Ezek szerint a legalacsonyabb minimálbér a régióban jelenleg Észak-Macedóniában van, ahol 370 eurót tesz ki.

MI A HELYZET AZ UNIÓBAN?

Az Európai Unión belül is jelentős eltérések vannak. Dániában, Olaszországban, Ausztriában, Finnországban és Svédországban nincs törvényesen meghatározott minimálbér. Ezen országokra a kollektív tárgyalások jellemzőek, amelyek eredménye a legtöbb esetben magasabb fizetéseket és előnyösebb jogokat biztosít a munkásoknak, mint a nemzetileg meghatározott legalacsonyabb jövedelem – mutatnak rá a Biznis.rs elemzői. 

A nemzeti minimálbért meghatározó országok közül tízben még mindig 1000 euró alatt van a legalacsonyabb jövedelem értéke. Továbbra is Bulgáriában a legkisebb, 551 euró, Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet, 707 euró a minimálbér. Hasonló összeget eredményez a hónap végén a munka legalacsonyabb bére Lettországban, Romániában, Szlovákiában és Csehországban, de Észtországban, Máltán, Görögországban és a már említett Horvátországban is valamivel kevesebb mint 1000 euró.

A közepes kategóriába sorolták azokat az országokat, amelyekben 1000 és 1500 euró között mozog a minimálbér értéke, ilyen Ciprus, Portugália, Szlovénia, Spanyolország, Litvánia és Lengyelország. Utóbbi két országot gyorsan fejlődő gazdaság jellemzi, ami a minimálbér folyamatos növekedését is eredményezi. Ezen államok a közeljövőben várhatóan elérik a fejlett országok életszínvonalát. Erre elsősorban azért törekszenek, hogy megakadályozzák a munkaerő kivándorlását – vélik az elemzők. 

A munka legalacsonyabb bére a legmagasabb Luxemburgban, ahol a hónap végén legkevesebb 2638 eurót keresnek az alkalmazottak. A második legmagasabb az íreknél van, minimum 2282 eurót keresnek havonta. Valamivel több mint 2000 euró Hollandiában (2193), Németországban (2161) és Belgiumban (2070), de Franciaország sem marad le sokkal az 1802 euró értékű legkisebb jövedelemmel. A szakemberek szerint ezen országokban a minimálbér is elfogadható életszínvonalat biztosít a munkásoknak, főként, hogy a lista felső felén szereplő államok erős szociális védelemmel és szubvenciókkal is hozzájárulnak a polgárok jólétéhez – írják a gazdasági szakemberek. Hozzáteszik: a magas minimálbért sokszor a lakhatás, az élelmiszer és az energia magasabb ára is követi, így nem lehet egyenesen következtetni a lakosság vásárlóerejére.

Mikor indokolt a minimálbér?

Az érvényben levő előírások szerint minimálbérre indokolt okok alapján lehet szerződtetni az alkalmazottakat. A munkavégzés folyamán is csak akkor lehet erre korlátozni a munkások jövedelmét, ha a munkaadónál olyan változások történnek, amelyek indokolják a szerződésváltoztatást – írja a Biznis.rs portál. 

Kiemelik, hogy ilyen esetekben a munkáltatónak szerződésmódosítást kell felkínálnia az alkalmazottaknak. A ajánlattal együtt a munkaadónak írásban fel kell tüntetnie azokat az okokat is, amelyek miatt javasolta a módosítást, de azt a határidőt is meg kell jelölnie, amelyben a munkavállalónak válaszolnia kell a szerződésmódosításra. A munkásnak akkor is joga van felülvizsgáltatnia a szerződés jogalapját, ha aláírta a módosítást – hívják fel a figyelmet a lehetőségre a szakemberek. 

A minimálbér kifizetésére csak akkor hozhat határozatot a munkaadó, ha magyarázatot ad a megváltozott feltételekre, azaz pénzügyi adatokkal alátámasztja a döntését – írják. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az előírások szerint a munkaadó legfeljebb hat hónapig fizethet minimálbért az alkalmazottaknak, a törvényhozók ugyanis úgy vélik, hogy ez elegendő idő ahhoz, hogy a munkaadó átszerveződjön és alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez. 

Szerbiában a minimálbérért dolgozók közül sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a törvény szerint a munka legalacsonyabb bére alapján kiszámolt jövedelmük mellett több térítésre is jogosultak a munkaadótól. A szerződéssel összhangban, amennyiben a munkaadó nem szervezi meg az utaztatásukat, akkor jogosultak arra, hogy a munkahely és a munkás lakcíme közötti utazás költségeit megtérítse számukra, ahogy a külföldi szolgálati utak és a terepen végzett munka költségeit is fedeznie kell. Emellett a minimálbérre 0,4 százalékos emelt díjat is el kell számolnia minden olyan munkaév után, amelyet az alkalmazott az adott munkaadónál tölt el (minuli rad), de a munkások az éves szabadság után is jogosultak nyaralási jutalékra (regres) – sorolták a szakemberek. 

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele