2025. május 16., péntek

Játék, motiváció és testmozgás

Újraértelmezte a négy fal közötti digitális játék fogalmát a mozgásérzékelős konzolok és az okoseszközök megjelenése. A fitneszre és a sportolásra épülő játékos programok (exergames) a klikkelés helyett a testmozgást helyezik előtérbe, elősegítve az egészséges életmód terjesztését. Kérdés, hogyan hat ki mindez a gamerkultúrára. A játékokkal kapcsolatos egyik legkedveltebb kutatási irányzat a motiváció vizsgálatára fókuszál. Az ezzel foglalkozó szakemberek rendszerint arra kíváncsiak, hogy melyek azok a tényezők, amelyek lekötik a játékosokat, kialakítják a pozitív érzelmeket, és fenntartják az érdeklődést. Ezek a kérdések több szempontból is fontosak lehetnek. Egyrészt visszajelzést nyújthatnak a játékkészítők számára arról, milyen elemeket érdemes (és kell) felhasználni egy jó játék megtervezésekor, valamint segítenek abban is, hogy a hétköznapi életben felmerülő tevékenységeket (lehet ez munka vagy tanulás) játékos formába öntsük. Ennek lehetőségeit vizsgálja és alkalmazza a mára már egyre szélesebb körben elterjedő gamification (játékosítás) módszertana, amely a játékelemek, a játékdinamika és a játékos gondolkodás nem játékos közegben történő felhasználását fogja össze. Az eddigi vizsgálatok rendszerint három fő motivációs dimenziót különítenek el, ezek a felfedezés, az ismerkedés és a teljesítés. A felfedezőt a játék tartalmának megismerése motiválja; a kalandvágy hajtja, és az új feltárásának, valamint az információ megszerzésének vágya energetizálja. Az ismerkedő a játékon belüli kapcsolatok kialakításában és a barátságok létrehozásában bontakozik ki. A teljesítő a játékban elért eredményekkel motiválható, célja a maximális pontszám vagy szint elérése, valamint a megszerezhető különlegesebb és ritkább itemek, illetve virtuális tárgyak birtoklása. Sok esetben ezek a virtuális javak a másokon történő felülkerekedés eszközei. Az ezt előnyben részesítő játékosok rendkívül kompetitívek és kitartóak, erősen motiváltak és céltudatosak. A különböző motivációs típusok ismerete kiemelten fontos a játékosítási folyamat során. A testmozgással, illetve egészséges életmóddal kapcsolatosan számos olyan jól működő alkalmazást ismerhetünk meg, melyek pozitívan hatnak a felvázolt kategóriákra.

A játékosítás számos területen alkalmazható: segíthet a nyelvtanulásban (Duolingo), a tudásmegosztásban (Stack Overflow), az egészségügyben (PainSquad) vagy akár a munka motiválásában (Windows Language Quality Game). A futással kapcsolatos egyik legismertebb, nemzetközi fejlesztésű alkalmazás, a Nike nevéhez kötődő Nike+ az elsők között hozta be az okoseszközökön alapuló játékos gondolkodást a sport világába. A program lényege az, hogy célokkal, kihívásokkal és versenyhelyzetekkel lássa el az olyan mindennapi folyamatokat, mint például a kocogás. A játékosított alkalmazás használatával a sportolni kívánók különböző küldetéseket teljesíthetnek (például fuss le öt kilométert), a közösségi hálók segítségével versenyezhetnek ismerőseikkel, valamint elnyerhetnek különböző virtuális jelvényeket és kupákat. Jól látható, hogy a Nike+ főként a teljesítőket fogja meg. A pontszerzés, a célok teljesítése, valamint a versengés hatékonynak bizonyul arra, hogy az ilyen érdekeltségű játékosokat bevonja és megtartsa. A teljesítés mellett a felfedezésre és a törődésre, gondoskodásra is építő Tep egy magyar fejlesztésű, tamagocsiszerű „tracker” alkalmazás (egyelőre csak windowsos telefonokra). A program lényege az, hogy sétálás, futás vagy biciklizés során elért eredményeinkkel életben tartsunk egy zsiráfot, akit etetni és itatni kell. A feladatközpontú játék lehetőséget ad arra, hogy nyomon kövessük a különböző aktivitások során megtett távot, az elégetett energiát, valamint az eltöltött időt, majd ezek függvényében fejlesszük aranyos kis zsiráfunkat. Ugyancsak a futás játékosítását tűzte ki célul a Zombies, run!, bár más megközelítésben. Amint az az alkalmazás nevéből is sejthető, a felhasználó feladata az, hogy egy poszt-apokaliptikus világban túlélje a vérengző zombik támadását. Ennek legmegfelelőbb módja természetesen a menekülés, melynek során lehetőségünk nyílik olyan segédeszközök (gyógyszerek, fegyverek stb.) gyűjtésére, melyekkel felvehetjük a zombik ellen a küzdelmet. A Zombies, run! esetében ugyancsak felismerhetők a felfedező és a teljesítő motivációk, kiegészülve a kellemes borzongás nyújtotta adrenalinban dús élménnyel. Amint az megfigyelhető, a bemutatott alkalmazások között párhuzamot vonhatunk. Mindegyik esetében az a cél, hogy egy viszonylag monoton és sokszor kevésbé motiváló tevékenységet izgalmassá és élvezhetővé tegyenek. A testmozgásra vonatkozó ösztönzés kimutatható, és az élménnyel kapcsolatosan ajánlott kipróbálni ezeket.

Azok részére akik eddig azért kerülték az edzőtermeket, mert nem akartak mások előtt sportolni, vagy egyszerűen csak nem volt rá idejük, itt a megoldás. A mozgásérzékelővel ellátott konzolok (amilyen például a Kinect vagy a Wii) lehetőséget adnak arra, hogy mozgás segítségével olyan játékokban tegyenek próbát, amelyek felérnek egy komolyabb edzéssel. Ilyen a Nike+, amelynek elkészítették konzolon futó verzióját is. A program személyre szabott edzésterveket tud nyújtani annak érdekében, hogy a felhasználók elérjék céljukat (lehet ez fogyás, az állóképesség fejlesztése vagy a tömegnövelés). A kardioprogramok terén sikert aratott Zumba Fitness nevű játék a táncot ötvözi az edzéssel. A játékos olyan mozgások egyvelegét sajátíthatja el, ami a breakdance, a latin és egyéb aktív táncok ötvözéséből született meg.

A testmozgás játékosításával, valamint az exergame-ekkel foglalkozó vizsgálatok viszonylag egységes eredményekkel szolgálnak. Elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy az ilyen típusú programok minden esetben hatékonyak, viszont az megmutatkozik, hogy képesek elkötelezni és motiválni a felhasználókat. Sok esetben a közösség erősíti a motivációt, a megosztás, az ismerősök eredményeinek figyelemmel kísérése arra késztethet, hogy ne hagyjuk abba a testmozgást. A különböző, mozgásérzékelővel bíró konzolalapú programok egyaránt nyújthatnak megoldást úgy az egészséges, mint az egészségügyi problémákkal rendelkező személyek számára. Utóbbiak esetében gyakoriak a rehabilitációs beavatkozások, melyek az izmok fejlesztésétől kezdődően az állóképesség javításán át számos területre kiterjedhetnek. Összességében kijelenthetjük, hogy ezek a játékok és játékosított programok hatékonyan ötvözik a játékokban fellelhető motivációs erőt az egészséges életmód előnyeivel.

(a GameStar alapján)

Magyar ember Magyar Szót érdemel