A Pokémon GO újjonnan megjelent okostelefonos alkalmazás hatalmas siker a fiatalok és idősek között egyaránt. A Föld minden táján rengeteg embert vesz rá a folyamatos testmozgára. A Pokémon GO egyszerű, sokan beszélnek róla. A megjelenése utáni héten a Nintendo részvényeinek értéke 7,5 millió dollárral emelkedett. Az USA területén, az iOS rendszert használók egyetlen nap alatt 1,6 millió dollárt költöttek a játékra.
Ahogyan a szerepjátékokban, ebben is az a cél, hogy minél magasabb szintű hőssel járjuk be a játék által felvázolt világot, más mesebeli hősökkel való találkozás céljából. A Pokémon GO játékban a bejárható világot ábrázoló tér az a valós világ, amelyet a Google Maps térképei révén jelenít meg, a hősöket pedig Pokémonoknak hívják. Egy Pokémon egy plüss állatkára, pl. macira emlékeztet, ám számítógépes tervezésük révén csak képernyőn látható, pontokból és háromszögekből lerajzolt valótlan állatkákról van szó. Az állatka begyüjtéséért a valós világban meg kell közelítsük őt s el kell találjuk egy játékbeli labdával, amelyet az Ingress alkalmazásban fellelhető Portal helyeken amelyeket a Pokémon GO játék Poké Stopoknak nevez lehet megszerezni, amelyekre különféle emlékművek s épületek megközelítésekor egy játékbeli érme megpörgetésével lehet szert tenni. A játék lényege annyi, hogy elindulunk valamerre, s az okostelefonunk jelzi, amint Pokémont észlelt a közelben, amit begyűjthetünk ha eltaláljuk a labdával. E révén idővel mind erősebb Pokémonokkal fogunk rendelkezni, s minél erősebbel redelkezünk növekszik annak az esélye hogy még erősebbet begyűjtsünk vagy megküzdjünk egy virtuális edzőterem fennhatósági jogáért amelyet egy erős Pokémon véd. Egy ilyen edzőterem van az óbudai egyetemnél is ugyanakkor az Észak- és Dél Korea közti demilitarizált övezet virtuális edzőtermét még nem foglalta el senki Pokémonjával, mert politikai okok miatt oda valószínűleg senki nem elég bátor bejutni. A Csomolungmán pl. milyen erős Pokémonnal lehet labdázni?
A labdák és a Pokémonok csak virtuálisak, önmagukkal kiterjesztik az okostelefon kamerái és a térképek által felvázolt valós világot. Értelemszerűen, amint a játékos észleli, hogy egy Pokémon található a környezetében, a célból, hogy begyűjtse, a valós világban meg kell hogy közelítse, s ha odaért, az okostelefon kamerájával filmeznie kell az állatkát, ahhoz, hogy a labdával eltalálja. Nehezítheti a találat pontosságát az, ha az állatka időközben tovalép, mert akkor a játékosnak is utánna kell járnia. Ezek a játékbeli elemek tömeghisztériákhoz, s őrült cselekvésekhez is vezethetnek, hiszen pl. a Duna parti sétányon ha megjelenik egy Pokémon, több okostelefon felhasználója is utánna eredhet. Ha a Pokémon kacsaformájú, úgy könnyen megtörténhet, hogy megközelítése alkalmával a vízre repül, ami már két okból is kockázattal jár a felhasználó számára, egyrészt, mert a meredek gátra rálépni nem szabad, átlépése pedig kockázatos, akárcsak abban az esetben ha a kacsa az úttesten átrepült, az autók között, mert a játékos szintén nem szaladhat át utánna direkt s meg kell várnia a zöld fényt. Az ehhez hasonló esetek szerencsétlenségeket okoztak már világszerte, azért is mert olykor a Pokémon nagyon gyorsan repült, hogy még járműn utazva is nehézen lehetett megközelíteni. Az a tény pedig, hogy az okostelefon kamerájával figyelni szükséges a tájat, ahhoz hogy a virtuális labdával eltaláljuk a Pokémont, szintén egy biztonsági kockázat, hiszen, nem minden járókelő hiheti el, hogy valóban Pokémon vadászat céljából irányítottuk feléje okostelefonunk kameráját. Olyan jellegű szerencsétlenségekből is akadt, hogy egy Pokémon a szomszéd udvarában, netán lakásában jelent meg, ahová persze nem szabad belépni, megtörtént már hogy önvédelemből tüzet nyitottak az egyébként békés Pokémon vadászra.
Némely számítógépes és játéktáborok alkalmával, nyári üdülőknél és parkokban úgyhírlik a közelben rengeteg Pokémon állatkát lehet begyűjteni, s bizony akadnak kezdő résztvevők akiknek még újdonság a Pokémon GO játék, ám szorgos játékkal elérték, hogy magas szintű Pokémonokkal játszhassanak néhány nap után. A térképen észlelt Pokémon állatkákkal való találkozást a későbbiek folyamán az okosórás kiegészítések és külön erre a célra fejlesztett okosórák is serkenthetik, amelyek riasztanak amint Pokémon található a közelben.
Az okostlefonos adatok és azok működéséből eredő helybehatárolási adatok, a GPS rendszer adatainak felhasználásával a szinte minden okostelefonos felhasználó által igénybe vett napi teendők, szórakozási vágy és a szabadidő aktív és hasznos felhasználásért alkalmazott technológiák a Pokémon GO személyében talán az első olyan interaktív és kiterjesztett valóságú okostelefonos alkalmazásának létrejöttét tették lehetővé amellyel lényegében a felhasználó, a hasznos és haszontalan hatásai ellenére mégis rabjává válik a játék mesterséges intelligenciájának, amelyről sosem nem tudni, hogy kicsoda programozott úgy, hogy felkérje a felhasználókat, hogy amint lehet szűkös határidőn belül kamerázzanak be valamit, vagy járjanak, utazzanak egy általa meghatározott irányba. Akadt olyan eset is, hogy egy wyomingi tinédzser Pokémonfogás közben valójában hullára lelt és a rendőrség rendkívül gyorsan kiérkezett a helyszínre hívása után. Megtörtént az is, hogy Pokémon vadászok hada lepte be a New York központi parkját s az is hogy szakadékba esett valaki Pokémon vadászás közben. Van aki autójával nekihajtott egy fának, volt akinek zokon vették, hogy éppen róluk készült kamerafelvétel, ...
A Pokémon GO játék béta állapotú és valószínűleg vírusokkal terhelt következő verziószámú változatai is beszerezhetőek az internetről sokkal előbb, mint ahogy tiszta formában hivatalos forrásból megjelennek. A kártevő változatok alkalmazásának megakadályozásáért az Android operációs rendszerrel rendelkező okostelefonoknál a Biztonság/Ismeretlen források opcióját ne engedélyezzük! Hazánkban egy ingyenes virtual private networkön át (letölthetőek: vpnbook.com/freevpn) a legegyszerűbb és -célszerűbb működésre bírni a Pokémon GO-t.
