Már csak július 29-ig lehet ingyenesen frissíteni Windows 10-re a megfelelőre frissített Windows 7 és 8 rendszerekről. Aki július 29-ig nem frissíti rendszerét ingyenesen Windows 10-re az kénytelen lesz megvásárolni azt, vagy a korábbi rendszert ismét igényelni, megtartani, ám azok támogatása a következő évek során leáll.
Július 29-én ünneplik első évfordulóját az eddigiek leggyorsabban terjedő operációs rendszerének, amelyet a következő napokban frissíthetnek az eddigiek legnagyobb jelentőségű frissítésével, az Anniversary Update-tel. 2016. augusztus 2-től kezdve lesz elérhető a számítógépes Windows 10 második nagy frissítése, bár a rengeteg frissítendő eszköz miatt napokig is eltarthat, amíg a Windows Update megkezdi a letöltését. Okostelefonokon a Windows 10 Mobile Anniversary Update is a kérdéses naptól lesz elérhető, ám a szolgáltatóktól vásárolt telefonok esetében könnyen előfordulhat, hogy heteket is várni kell majd a frissítés tényleges megérkezésére. Az eddigiek legtökéletesebb Windows 10-es változatának megszerzésével, az Anniversary Edition megvásárlásával azonban érdemes várni augusztus 2 utánig, tekintve, az akkortól megvásárolható Windows 10-es rendszerváltozat valószínüleg sokkal remekebb lehet, mint egy Anniversary Update-tel megtoldott korábbi változatszámú Windows 10, ám lényegében mindkettő egyaránt jól használható lehet majd.
Közeledik július 29., ameddig a Windows 7 és 8.x operációs rendszereket használók ingyenesen frissíthetnek a Windows 10-re. A fejlesztő cég már eddig is mindent megtett azért, hogy növelje az operációs rendszer táborát és előfordult, hogy nem feltétlenül etikus módszereket alkalmazott. Július folyamán minden számítógépen megjelenít a rendszerük egy olyan teljes képernyős figyelmeztetést, amely hasonlít a rendszerlefagyási kék értesítésre, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy július 29-ig lehet ingyenesen frissíteni a Windows 10-re. A figyelmeztetés bármikor megjelenhet, függetlenül attól, éppen mit csinálunk a számítógépen. Régebbi számítógépeken is, amelyek képesek a Windows 10 futtatására, érdemes elindítani július 29-ig az ingyenes továbbléptetést Windows 7/8-ról Windows 10-re, ez után akkor is bármikor futtatható lesz az adott számítógépen a Windows 10, ha netán időközben visszaállítottuk volna a hetes vagy nyolcas változatú rendszerre, kivéve ha felcseréltük a számítógép legfontosabb alkotóelemeinek egyikét, mert a Windows 10-es licenc csak egyetlen számítógépre érvényes és egy fontos alkatrész cseréjével már nem tekintheti a hálózat ugyanannak, mint a fontos alkatrész cséréje előtt. Nem csak a frissítésnek, hanem magának a Windows 10 felhasználásának is megvannak a maga feltételei. A rendszerkövetelmények szerencsére alacsonyak: 1GHz-es CPU, DX9-kompatibilis GPU WDDM 1.0-s illesztőprogrammal, 32 bites esetében 1GB, a 64 bites esetében pedig 2GB rendszermemória, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tíz évnél nem régebbi számítógépek mindegyikén jó esetben elindítható az operációs rendszer.
Ami az ingyenes frissítést illeti, ennek feltétele egy aktuális és legális Windows 8.x-es vagy az SP1-es csomaggal kiegészített legális Windows 7-es rendszer. Ezek továbbépítésével telepítve a Windows 10-es rendszert, már a folyamat közben aktiválódik, az úgynevezett digitális engedélyeztetés során, ami gyakorlatilag a meglévő rendszer konvertálását jelenti. Aki viszont külső médiáról telepíti újra a rendszert, az a korábban megvásárolt operációs rendszernek a licenckulcsát használhatja. Mindkét esetben a régebbi operációs rendszer elveszik és nincs rá mód hogy a Windows 10-zel párhuzamossan/váltogatva használjuk (dual boot lehetőség nincs), legfeljebb visszaállítható a korábban használt rendszer, ám akkortól a Windows 10 csak ismételt telepítéssel lesz ismét felhasználható.
A legegyszerűbb és legkényelmessebb útja a frissítésnek az, ha igénybe vesszük az úgynevezett Get-Windows-10, rövid nevén GWX-Tool segítségét. Ez az alkalmazás az, amely rendszeres időközökben nyaggatja is a felhasználót a Windows 10-re történő frissítéssel. A szoftver a tálca értesítési területéről érhető el és önműködően ellenőrzi is, hogy a rendszer megfelel-e a frissítési feltételeknek. Ha a GWX-Tool segítségével intézzük a folyamatot, akkor sok feladatunk nem lesz, a korábban telepített programok, dokumentumok és más állományok mind a gépünkön maradnak. Érdemes persze egy biztonsági mentést készíteni. A Windows 10 alatt nem futtatható szoftvererekről és toldalék kártyákról a GWX-Tool listát készít, bár jó esetben a legtöbb alkalmazás és hardverkomponens amely működik Windows 7/8 alatt, legtermészetesebben működhet Windows 10 alatt is. Ha elégedetlenek lennénk a Windows 10-es rendszerrel, 30 napig elérhető a Start menüben a Beállítások alatt a Frissítés és biztonság ablakban a Visszaállítás lehetőség ahol az utasításokat követve visszaállíthatjuk a korábbi Windows változatot, minden programával és dokumentumával egyetemben.
A GWX-Tool használata mellett a hagyományos módszer is működik, azaz elindíthatjuk a telepítés folyamatát egy megfelelő külső eszközről bootolva is. Ez a megoldás abból a szempontból jobb, hogy a régi Windows eltávolításával egy tiszta, új rendszert kapunk, ám több hozzáértést és időt igényel, a merevlemez korábbi tartalma viszont elveszhet. A telepítőmédium (korong, pendrive) elkészítéséhez szükség mutatkozik a letölthető Media Creation Tool nevű szoftverre, az installálás folyamatát pedig a számítógépet róla bootolva indíthatjuk el, mintha frissen formatált merevlemezre az operációs rendszert tisztán installálnánk, bár kiválásztható e módszernél is az továbbépítés, az upgrade - kivéve az Enterprise Edition változat esetében - amivel nem veszhetnek el a korábbi rendszer adatai és állományai.
Forrás:
