Nem mindenki érti… de érthetné! címmel tartott szombaton Szabadkán, a Szekeres László Alapítvány épületében akkreditált szakmai továbbképzést a Magyar Nemzeti Tanács és a Vajdasági Pedagógiai Intézet. Óvónők, osztálytanítók és speciális tagozatokon oktató tanárok is részt vettek a rendezvényen, amelynek előadója Losonci Elina defektológus-gyógypedagógus és Tóth Ágnes gyógypedagógus volt.
A mintegy 70 pedagógus részvételével megtartott szakmai találkozó keretében bemutatták Losonci Elina Mirci és Bori című fejlesztőkönyvét. Ez egyszerre mesekönyv, fejlesztőkönyv és tanítómese is, amely segítheti a különböző fejlettségi szintű vagy sajátos nevelési igényű gyermekek tanítását. Négy nyelvi szinten jeleníti meg ugyanazt a mesét, úgy, hogy annak tartalma nem változik, csak folyamatos nyelvi átalakuláson esik át, így ugyanaz a mese mindenkihez eljuthat, függetlenül az eltérő értelmezési képességektől.

Varjú Potrebity Tatjana köszönti a szakmai továbbképzés résztvevőit (Pesevszki Evelyn felvétele)
Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatással megbízott tagja lapunknak elmondta, azokat a gyakorló pedagógusokat szerették volna felkarolni, akik a tanítás és oktatás mellett olyan tartalmakat is felkínálnak, mint például egy fejlesztőkönyv. A Mirci és Bori című könyv alkalmazása akár már az óvodai oktatás során hasznos lehet, de persze később, az általános iskolák alsó tagozataiban is – emelte ki Varjú Potrebity Tatjana. Rámutatott, nagyon kevés segédkönyv áll a pedagógusok rendelkezésére, amelyek révén az adott csoporton belül megfelelően segíthetik az akadályozott, a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatását, nevelését.
– A Magyar Nemzeti Tanács számára magától értetődő volt, hogy felkarolja a könyv szerzőjét, aki lelkes gyógypedagógus, és olyan kommunikációs módszereket kínál fel könyve révén, amiket a pedagógusok hatékonyan használhatnak munkájuk során. Az MNT évente legalább egy vagy két szakmai összejövetel akkreditációját támogatja, karöltve a Vajdasági Pedagógiai Intézettel. Az együttműködést mindkét intézmény szorgalmazza. Egyébként már készül a Mirci és Bori folytatása, ez magasabb szintre emeli az inklúzió alkalmazását a pedagógiai munkában, az MNT ennek a kiadványnak a megjelenését is támogatja – taglalta Varjú Potrebity Tatjana.
Az MNT és a pedagógiai intézet hosszú ideje együttműködik, rendszeresen szerveznek képzéseket – emelte ki lapunknak Puskás János, a Vajdasági Pedagógiai Intézet igazgatója. Hozzátette, a pedagógusok szívesen vesznek részt ezeken a rendezvényeken, ezért igyekeznek minél gyakrabban továbbképzést tartani. Ezek a rendezvények nemcsak az ismeretszerzéshez járulnak hozzá, hanem megteremtik a pedagógusok közötti találkozás és tapasztalatcsere lehetőségét – hangsúlyozta Puskás János. Aláhúzta, ez mind hozzájárul az oktatás minőségének a javításához.

Nyitókép: Pesevszki Evelyn felvétele