2025. május 21., szerda

Az identitástudat erősítése az egyik cél

A törvénytervezet szerint nemzeti érdeket képviselő tankönyvet csak közintézményekben nyomtathatnak

Az oktatási minisztérium szervezésében tegnap megkezdték a tankönyvtörvény módosításáról szóló törvénytervezet közvitáját Belgrádban. Az oktatási intézmények képviselőivel folytatott eszmecsere előtt Milan Pašić, az óvodai és általános iskolai oktatásért felelős államtitkár kijelentette, a nyilvános vita célja a tankönyvtörvény javítása. Mindenekelőtt a nemzeti identitás megőrzésére, a hovatartozás megerősítésére, az anyanyelv tiszteletére, a kulturális örökség megőrzésére irányul. A törvénytervezetben olyan változások is vannak, amelyek a diákok és a szülők jogainak védelmére szolgálnak, ahogyan arra is, hogy a tankönyv megválasztásának rendszere átláthatóbb legyen, illetve ebbe olyan mechanizmusok beépítésére, amelyek a visszaélés lehetőségét a minimálisra csökkentik.

– A tankönyvtörvény módosításáról szóló törvénytervezet kidolgozásában az elmúlt időszakban a minisztérium mellett különböző intézmények is részt vettek, azzal a céllal, hogy javítsák az oktatás ezen területét. A törvénymódosítások célja, hogy a diákok nemzeti identitástudatának fejlesztésével foglalkozó területet bővítsék, ahogy az interkulturalitás fejlesztésével foglalkozó részt. A következő időszakban nemzeti jelentőségű tankönyvek megjelölést kapnak az általános iskolások számára a szerb nyelv és irodalom, a környezetünk, a természet és társadalom, a történelem, a földrajz, a zene és a művészeti kultúra tantárgyak esetében, míg a nemzeti kisebbségek által használt tankönyvek nemzeti érdeket képviselnek majd – mondta Pašić.
Az államtitkár hozzátette, hogy ezenfelül a köztársasági kormány jogában áll megjelölni, mely tankönyvek képviselnek nemzeti érdeket a középiskolások számára.

Mint a közvitán kiemelték, a törvényben az említett módosítások képviselik a legfőbb módosítást, illetve az, hogy a tankönyveket állami kiadók adhatják ki, és közintézményekben nyomtatják majd.

A törvénymódosítás értelmében a nemzeti jelentőségű és különleges érdekre számot tartó nemzeti kisebbségek által használt tankönyveket az általános iskolákban az első és az ötödik osztályban a 2026/2027-es tanévben használják majd, míg a második és hatodik osztályban a 2027/2028-as tanévben, a harmadik és hetedik osztályban a 2028/2029-es tanévben, a negyedik és nyolcadik osztályban pedig a 2029/2030-as tanévben.

A diákok és a szülők jogaira vonatkozó módosítások megjelölik majd a tankönyvek legmagasabb kiskereskedelmi árát, sőt a könyvek maximális súlyát is, ugyanis ily módon is gondot kívánnak viselni a gyerekek egészséges testi fejlődéséről. A tankönyvek legmagasabb kiskereskedelmi árát a kormány határozza majd meg a folyó év március 15-éig a következő tanévre vonatkozóan, mégpedig egy olyan bizottság javaslatának figyelembe vételével, amit az oktatási minisztérium és a kereskedelmi minisztérium közösen állít fel.

Az oktatási minisztérium kiemeli ugyanakkor, hogy fontosnak tartották azt is, hogy a tankönyvek megválasztása is az iskolákban transzparens úton történjen. Meghatározott, megkülönböztetésmentes kritériumok alapján választhat az iskola tankönyveket. Olyan mechanizmusokat építenek be majd a törvénybe, amelyek megakadályozzák, hogy a tankönyvek megválasztásánál figyelmen kívül hagyják a megszabott kritériumokat. Mint kihangsúlyozták, ezzel a visszaéléseket szeretnék elkerülni, illetve azokat a befolyásokat, amelyekkel a kiadók eddig éltek, befolyásolva a tanárokat. A minisztérium ezúttal megszabta, hogy a tankönyvek bemutatása ingyenes lehet, a kiadó csupán kis ajándékokat adhat a tanároknak, vagyis az nem haladhatja meg a személyenkénti 1000 dinárt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd archív felvétele