2024. május 8., szerda

Elsők között a duális képzés elindításában

A szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában a korszerű oktatás mellett jól felszerelt és modern berendezések segítik a hatékonyabb tanulást

Idén hat magyar tannyelvű elsős osztály nyílt a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában. A gépészet munkaterületen a számítógépes vezérlésű (CNC) gépek technikusi szakon 25-en tanulnak. Az elektrotechnika munkaterületen az információs technológiák elektrotechnikusi szakon 30-an, a számítógép elektrotechnikusi szakon 10-en, a mechatronikai technikusi szakon 18-an és a villanyszerelői szakon 15-en folytatják tanulmányaikat (ez utóbbi az egyedüli 3 éves képzés). A közlekedési szakirányon pedig közúti közlekedési technikusi szak nyílt, melyre 30 diákot vettek fel.

Az Ivan Sarić Műszaki Iskola célja, hogy a tanulóinak a leendő szakmára való minél jobb felkészítése legyen a figyelem középpontjában. Ezért igyekszik az intézmény mind modernebb berendezéseket beszerezni, valamint korszerűsíteni az oktatást. Több szaklaboratóriummal és szaktanteremmel, emellett gyakorlati tantermekkel és műhellyel is rendelkezik.

Sztarek Lilla, az intézmény igazgatóhelyettese az elmúlt időszakban történt beruházásokról elmondta, hogy az iskola minden évben több új számítógépet vásárol, hiszen ez az az eszköz, amely elengedhetetlen része a tanulásnak.

– Mindemellett nemrégiben felújítottuk a tanárit, de állandóan renováljuk a tantermeket is, hogy szép és megfelelő körülményeket biztosítsunk a tanulóink számára. Intézményünk folyamatosan részt vesz különféle pályázatokon is. Legutóbb például egy elektromos gépkocsira pályáztunk a közúti közlekedési technikus szakon tanuló diákok számára, amit sikeresen meg is nyertünk. Ugyanakkor belefogtunk egy IPA-pályázatba is, ahol szintén egy elektromos autót szeretnénk elnyerni. Most kaptunk továbbá B és C kategóriára egy szimulátort. Ezáltal a középiskolások az elméleti teszt letétele után, a tényleges vezetés előtt szimulátoron is tudnak majd gyakorolni. Nem mehetünk el szó nélkül az új ,,Kis Mesc” kiépítése mellett sem, amely az iskolánk tornaterme mögötti területen helyezkedik majd el. Az új objektum 3000 négyzetméteren fog felépülni, amely egyaránt alkalmas lesz műhelymunkákra és laboratóriumi feladatok elvégzésére. Ugyanakkor teljesen új felszereléssel és eszközökkel fog rendelkezni. Merem remélni, hogy a munkálatok márciusban elkezdődnek, és 2025-re – amikor az intézményünk fennállásának 80. születésnapját ünnepli, be is fejeződnek. Az iskola területén így egy helyen fogunk rendelkezni egy épülettel, amelyben kizárólag elméleti oktatás folyik, lesz egy modern tornatermünk, és külön épületünk lesz csak a gyakorlati oktatás lebonyolítására – emelte ki az intézmény igazgatóhelyettese.

A szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola az ország oktatási intézményei közül az elsők között volt – 2014-ben –, amelyben elindították a duális képzést, ami pozitív változást hozott a tanulók felkészülése tekintetében. Ennek előnye, hogy a végzősök az iskola befejeztével általában elhelyezkedhetnek azokban a vállalatokban, ahova a képzés során jártak. Ebben az évben a villanyszerelői szakon tanuló középiskolások vesznek részt a duális oktatásban. A megszerzett tudást nemcsak az iskolai műhelyben szerezhetik meg, hanem különböző vállalatokban is. Négy cégben végezhetik a gyakorlati képzésüket, első évben összesen 30 órát, másodikban heti 2 napot, harmadikban 3 napot töltenek az üzemekben. Ezenkívül vállalattól függően a diákok étkezési juttatást, útiköltséget és különféle ösztöndíjakat is kaphatnak. A cégeknél a tanulók közel kerülnek az üzem dolgozóihoz, és az ottani munkaközösség részeként tekintenek magukra. A duális képzés előnyt jelent a gazdaságnak, az iskolának és a helyi közösségnek egyaránt. A gazdaság pedig olyan munkaerőhöz jut, aki mindjárt az iskola befejezése után kész munkába állni, hiszen megvan a gyakorlati tudása és már ismeri az ottani munkafolyamatot.

Gyakorlati képességükkel a középiskolások tehát fel lesznek készítve a gazdaságban való helytállásra, illetve a villanyszerelői profilon belül a vállalkozástan tantárgynak köszönhetően a jövőben képesek lesznek akár önálló vállalkozás beindítására is.

Nyitókép: Patyi Szilárd