2024. május 17., péntek

Vajon miért döntésképtelenek a szerbiai polgárok, ha a védőoltásról van szó?

A cukorbetegek különösen veszélyeztetettek, az ő esetükben az oltás nagyon fontos

Nebojša Lalić, a belgrádi Orvostudományi Kar dékánja a Szerbiai RTV műsorában elmondta, hogy a védőoltásoknak lehetnek nem kívánatos mellékhatásai, de sokan elfelejtik, hogy ez minden létező orvosság esetében érvényes. Emellett a vakcina egy olyan civilizációs teljesítmény, ami vitathatatlan. Összehasonlította a védőoltásokkal szembeni habozást azzal, amikor a cukorbetegségben szenvedő páciensek életébe belép az inzulin és rámutatott arra, hogy ha csak arra várnánk, hogy mi fog történni, akkor az eredmény tragikus is lehetne.

A dékán a Szerbiai RTV reggeli műsorában elmagyarázta, miért döntésképtelenek a szerbiai polgárok a vakcinát illetően.

– Ez a döntésképtelenség valaminek a következménye, amely régről fakad, és a sertésinfluenza járvánnyal kezdődött, de lehet még korábban is. Ez az immunizáció egyfajta ellenkampánya, és ez számunkra, egészségügyi szakemberek számára, idegen – nyilatkozta Lalić.

Ami az oltást illeti, a dékán hangsúlyozta, hogy mindenkinek fel kellene vennie valamelyik vakcinát, amennyiben nem tartozik azon kevesek közé, akiknek várnia kell valami miatt, pl. egyéb betegségek súlyosbodása miatt.

– Másrészről létezik egy olyan dolog, amit csak tehetetlenségnek hívunk. Amikor képzetlen vagyunk, amikor nincs egy határozott vélemény valamiről – beleértve magunkat is, akik közvetlenül ezen dolgozunk, és a médiát és a kormányt is –, amikor nem vagyunk egységesek abban a véleményben, hogy csak az oltás és a megelőzési korlátozások tudják megállítani a járványt, akkor eljutunk az emberek határozatlanságához – magyarázta Lalić.

Szerbiában több mint 700.000 cukorbeteg él, és a dékán felhívta a figyelmet, hogy az ő esetükben különösen fontos az oltás, hiszen esetükben a Covid-19 50 százalékkal nagyobb halálozási arányt jelent, mint mások esetében. Így ők az elsők között vannak, akiknek szüksége van a védőoltásra.