2024. október 3., csütörtök
SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM

Díszülés és kiállításmegnyitó

Tanévnyitó díszülést tartott szombaton a Szegedi Tudományegyetem szenátusa, az ülésen dr. Rovó László, а Szegedi Tudományegyetem rektora meghívásának eleget téve jelen volt Juhász Bálint, Vajdaság AT Képviselőházának elnöke is, aki a képviselőház közleménye szerint örömének adott hangot annak kapcsán, hogy részt vehetett az ünnepségen, majd elmondta, az oktatásban betöltött szerepe mellett a Szegedi Tudományegyetem rendkívül fontos szerepet játszik az egész régió társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődésében is. Juhász Bálint kifejtette, Vajdaság sok lakosa tanult a Szegedi Tudományegyetemen, majd az egyetemi éveik során megszerzett tudást a szakmai karrierjükben felhasználva jelentős mértékben hozzájárultak a közösségük és környezetük fejlődéséhez, végezetül pedig hozzátette, ahogyan az eddigiekben, úgy a jövőben is támogatják majd az Újvidéki Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem között kialakult rendkívül gyümölcsöző együttműködést.

A közlemény emlékeztet arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem Magyarország egyik legnagyobb és legelismertebb oktatási intézményeként tizenkét kart ölel fel, ezek rendkívül magas színvonalú oktatást kínálnak a hallgatóik számára, valamint a rektor szavait idézve kitér arra is, hogy a tudományegyetemen, amely évről évre kiváló eredményeket ér el a felsőfokú oktatási intézmények nemzetközi rangsorában, összesen több mint huszonkétezer egyetemista gazdagítja tudását. 

 

Az ünnepségen Juhász Bálint is részt vett (Fotó: Ótos András)

Az ünnepségen Juhász Bálint is részt vett (Fotó: Ótos András)

Az ünnepség keretében a Szegedi Tudományegyetem tanulmányi és információs központjában megnyílt az intézmény Nobel-díjas kutatói, Szent-Györgyi Albert és Karikó Katalin munkásságát, valamint az intézmény történetét bemutató interaktív kiállítás is, ennek anyaga bemutatja az egyetem időben 1581-ig, térben Kolozsvárig visszanyúló gyökereit és az intézmény 1921-es Szegedre érkezését. A kiállítás külön része tiszteleg az egyetem egykori rektora, Szent-Györgyi Albert előtt. Az eseményen látható Nobel-díjának másolata, dékáni talára, munkásságát pedig interaktív webkurzus tárja az érdeklődők elé. A kiállítás legnagyobb része Karikó Katalin életútjáról szól. A résztvevők láthatják az egyetem professzorának gyermekkorból megőrzött emlékeit, tanulmányi versenyeken szerzett okleveleit, egyetemi éveinek legfontosabb mérföldköveit. Több mint száz tudományos elismerése közül húszat mutatnak be, tudományos pályáját pedig egy négy nyelven, magyarul, angolul, németül és franciául elérhető virtuális tárlat ismerteti. Az mRNS-sel kapcsolatos kutatásairól magyar és angol nyelvű kisfilm szól. Az esemény része egy főként középiskolásoknak szóló játék is, ennek elsődleges célja a kiállítás egészéhez hasonlóan az, hogy arra inspirálja a fiatalokat, hogy minél nagyobb számban válasszák a tudományos pályát.

Nyitókép: A Szegedi Tudományegyetem szenátusának díszülése (Fotó: Ótos András)