2025. április 30., szerda

Végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát

Százezrek gyűltek össze a gyászszertartásra a Szent Péter téren és környékén

Százezrek gyűltek össze szombaton a vatikáni Szent Péter téren és környékén Ferenc pápa gyászszertartásán, amelyen százhatvanhat ország delegációja vett részt. A szertartást vezető Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja homíliájában kiemelte, Ferenc a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt, spontán volt, informálisan fordult mindenkihez, még az egyháztól távoli emberekhez is. 

A bíboros kifejtette, Ferenc pápa mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra, osztozott globalizációs korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, és az emberek szívét közvetlenül és azonnal elérni képes üzenetekkel vigasztalt és bátorított. Meggyőződése volt, hogy az egyház otthon mindenki számára, amelynek mindig nyitva állnak a kapui – mondta a bíboros, aki emlékeztetett arra is, hogy az elhunyt egyházfő több alkalommal hivatkozott képletesen úgy az egyházra, mint tábori kórházra egy csata után, ahol sok a sebesült, és egy ilyen egyház képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásuktól és életkörülményeiktől, gyógyítva a sebeiket.

A szertartás végén a pápa koporsóját visszavitték a Szent Péter-bazilikába, ahonnan a Santa Maria Maggiore-bazilikába, Ferenc pápa végső nyughelyére kísérték. Sírhelyét kérése szerint a bazilika páli kápolnája és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el.

 

Giovanni Battista Re bíboros homíliát mond Ferenc pápa gyászszertartásán (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Giovanni Battista Re bíboros homíliát mond Ferenc pápa gyászszertartásán (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Már a kora reggeli óráktól özönlöttek a hívek a vatikáni Szent Péter térre, hogy részt vegyenek a hétfőn elhunyt Ferenc pápa gyászszertartásán, családok, szerzetes és más egyházi személyek csoportjai ugyanakkor már az éjszakai óráktól kezdve várakoztak a kordonoknál, hogy időben a szertartás helyszínén lehessenek. 

A kordonokat fél 6-kor nyitották meg, ezután a hívek közül sokan futva igyekeztek elfoglalni a szertartáshoz legközelebb lévő helyeket. Sok fiatal katolikus egyesületek szervezésében érkezett Rómába az egyházfő búcsúztatására. A Vatikán közlése szerint három nap alatt a vártnál több, összesen mintegy 250 ezer hívő rótta le kegyeletét Ferenc pápa nyitott koporsója előtt a Szent Péter-bazilikában, amelyet pénteken este 7-kor zártak le a hívők előtt, hogy felkészítsék és lezárják a koporsót a szombati gyászmisére és búcsúvételre. 

A nem nyilvános szertartás keretében lezárt koporsóba az egyházfő mellé helyezték a pápasága alatt kibocsátott érméket, valamint egy lepecsételt fémhengert, benne az elhunyt életét és munkásságát összefoglaló okmánnyal, a rogitóval. Ferenc pápát az általa hirdetett egyszerűség jegyében használt ruhadarabokban helyezték el a koporsóban. A pápa azt a használt fekete, láthatóan kitaposott cipőt viseli a koporsóban, amelyben végigjárta a világot, továbbá valamennyi ruhadarabja használt, vagyis saját kérésének megfelelően semmilyen új ruhát nem kapott a koporsójában.

A koporsót a szertartás kezdetén vitték ki a Szent Péter-bazilikából a térre, és helyezték el az oltár előtti emelvényen, majd egy evangéliumos könyvet tettek rá. A gyászszertartás szombaton tíz órakor kezdődött a bazilika előtti téren, ahol a gyászmisét Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezette. A szertartáson kilencszáznyolcvanan koncelebrálnak, bíborosok, püspökök és papok, továbbá kétszáz áldoztató teljesített szolgálatot, és több mint négyezer pap volt jelen.

Ferenc pápa búcsúztatásán százhatvanhat ország delegációja vett részt. Az első sorban ültek az argentin és az olasz delegáció tagjai, köztük Javier Milei argentin elnök, Sergio Mattarella olasz elnök és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. Ferenc pápa vatikáni temetési szertartásán a Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke által vezetett állami delegáció tagjaként részt vett Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is, de jelen volt többek között Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Emmanuel Macron francia elnök, Frank-Walter Steinmeier német államfő, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Andrzej Duda lengyel elnök, Đuro Macut szerb miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is.

Giovanni Battista Re bíboros Ferenc pápa közvetlenségét, a szegények, a menekültek, a periférián élők iránti elkötelezettségét és a béke melletti kiállását hangsúlyozta homíliájában. Beszélt az apostoli útjai jelentőségéről, valamint annak fontosságáról is, hogy Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát a háborúk ellen, a háború ugyanis – miként mondta – csak az emberek halálát, a házak, a kórházak és az iskolák pusztulását hozza magával, mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt, és ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség. Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja arra kérte Ferenc pápát, aki szerette azzal befejezni beszédeit, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte, hogy most ő imádkozzon értünk. „Az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve Isten egész népét, és vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját” – fogalmazott Giovanni Battista Re.

A szertartást vezető bíboros homíliája után a francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelven elhangzott egyetemes könyörgések Ferenc pápáért, az egyházért, minden nemzetért és a korábbi pápákért szóltak. Az áldozás után a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretében Isten irgalmába ajánlották Ferenc pápa lelkét. A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával, majd a keleti katolikus egyházak könyörgéseivel folytatódott. Ezután Giovanni Battista Re szenteltvízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját. 

A kétórás szertartás végén a koporsót visszavitték a Szent Péter-bazilikába, ahonnan a Santa Maria Maggiore-bazilikába, Ferenc pápa végső nyughelyére kísérték. A pápa koporsóját szállító menetet félórás útja során hívők százezrei köszöntötték tapssal, integetve. A menet áthaladt a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érintette a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd a Via Merulanán érkezett a Santa Maria Maggiore-bazilikához. A bazilika előtti lépcsősoron olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek fogadták a koporsót egy-egy szál fehér rózsával kezükben, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került.

A sírba tételt Kevin Joseph Farrell camerlengo bíboros vezette, a szertartás a kezdő imák után zárt ajtók mögött zajlott. Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezték örök nyugalomra. Kérése szerint sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Az egyházfő egyszerű, díszítés nélküli sírján mellkeresztjének felnagyított mása és a Franciscus felirat látható. A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti téren este rózsafüzér-imádságot tartottak. Vasárnap reggel óta tömött sorokban több tízezren állnak sorban Ferenc pápa sírjánál a Santa Maria Maggiore-bazilikában, miközben a Szent Péter téren mintegy százötvenezren vettek részt a Pietro Parolin bíboros által bemutatott vatikáni misén, az esti órákban pedig a bíborosi testület tagjai imádkoztak az elhunyt egyházfőért.

Ferenc pápa temetésével megkezdődött a kilencnapos gyász időszaka, amely május 4-én zárul. A következő pápát megválasztó konklávé várhatóan május 5. és 10. között kezdődik. A római katolikus egyház 266. pápája április 21-én, húsvéthétfőn hunyt el, 88 éves korában. Ő volt az első latin-amerikai és az első jezsuita pápa, aki 12 éven keresztül vezette az egyházat.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Százezrek gyűltek össze Ferenc pápa gyászszertartásán a vatikáni Szent Péter téren (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)