2025. július 26., szombat

Vigyázzunk magunkra a kánikulában!

A legjobb, ha kerüljük a hőséget, hidratálunk, és tudatosak maradunk

A nyári napokon, amikor a hőmérő higanyszála az égig szökik, a magas hőmérséklet, a kánikula különös elővigyázatosságot követel meg tőlünk. Dr. Surján Gusztáv, a Zentai Egészségház igazgatója a kánikula szervezetre gyakorolt káros hatásaira figyelmeztet, mint a napszúrás, a hőkimerülés és a hőguta.

– Ezek mind a túlzott napsugárzás és a melegben való tartózkodás miatt jelentkeznek. Napszúrás esetén az agy hőmérséklete megemelkedik, ami az agyburkok irritációját okozza. A hőkimerülés a test felmelegedését jelenti, amikor a szervezet már nem tudja fenntartani az ideális testhőmérsékletet sem izzadással, sem más hőszabályozó mechanizmussal, ezért a testhőmérséklet elkezd emelkedni. Az ultraibolya sugárzás is veszélyes, mivel különböző fokú napégést okozhat, rövid távon fájdalmas gyulladást, hosszú távon pedig akár rákkeltő hatású is lehet.

A szakember hozzátette, hogy a legjobb és a leghatásosabb védekezés ebben a hőségben az, ha a legmelegebb órákban, ami délelőtt 10 és délután 5 óra közé esik, kerüljük a napon való tartózkodást. Kiemelte az elegendő folyadékbevitel fontosságát is, mert a dehidratáltság is komoly probléma lehet. Kánikulában a szervezet sok folyadékot veszít, különösen ha fizikai munkát végzünk. Ilyenkor napi 4-5 liter víz bevitele szükséges.

– Kerülni kell az erős napfényt, és oda kell figyelni a megfelelő folyadékfogyasztásra, valamint a könnyű, lenge öltözékre. A klímaberendezés észszerű használata szintén fontos, hiszen nem cél, hogy túlhűtsük a lakást, de a megfelelő komfortérzet érdekében indokolt a hőmérséklet csökkentése – hangsúlyozta Surján Gusztáv.

Magyar ember Magyar Szót érdemel