2024. május 20., hétfő

Meghosszabbították Dragin előzetes letartóztatását

A pancsovai Azotara ügye miatt előállított egykori miniszter további 30 napig lesz elzárva

A belgrádi Különleges Bíróság további 30 nappal meghosszabbította Saša Dragin egykori mezőgazdasági miniszter előzetes letartóztatását. Őt, nyolc további gyanúsítottal együtt, a pancsovai Azotara műtrágyagyárban elkövetett visszaélésekkel gyanúsítják. A fogság meghosszabbításának indoklása szerint fennáll a szökés veszélye.

Nikola Nikolić, Dragin védőügyvédje elmondta, fellebbezni fognak erre a végzésre, mert szerintük a felsorolt indokok nem állják meg a helyüket.

Dragint tavaly november 24-én tartóztatták le. Rajta kívül az előzetes letartóztatást meghosszabbították Zvonimir Nikezić, Radosav Vujačić, Mihajlo Grujić, Borislav Stojković, Dragan Tanasković, Dragan Mitić, Gordan Marković és Aleksa Obradović esetében is. Ugyanakkor a bíróság elutasította a védőügyvédek indítványát, hogy védenceik a letartóztatás helyett kerüljenek házi őrizetbe.

A szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyészség május 22-én emelt vádat a csoport ellen.

Mint korábban elhangzott, ők 2009 és 2010 folyamán az állami költségvetést mintegy ötmillió euróval károsították meg. Mindez akkor kezdődött, amikor a kormány, amelynek Dragin is tagja volt, rendeletet hozott, miszerint a földműves szövetkezetek, mezőgazdasági birtokok és a mezőgazdasági tevékenységre bejegyzett vállalatok, amelyek részben állami tulajdonban vannak, alacsonyabb, kedvezményes áron juthatnak műtrágyához.

Nem sokkal ezután a pancsovai Azotara 70 ezer tonna műtrágyát bocsátott forgalomba. A vállalatnak Nikezić volt a tanácsadója, aki egyébként Mirko Cvetković akkori kormányfő közeli munkatársa.

Ezek után ezt a műtrágyát a belgrádi PKB, a takarmánynövényi intézet és az Aleksa Šantić mezőgazdasági birtok kapta meg, ami törvényellenes volt. E három céget azonban, a szervezett bűnözés elleni ügyészség értesülései szerint, csak arra használták fel, hogy rajtuk keresztül juttassák el a műtrágyát néhány magáncéghez: a Predrag Ranković Peconi tulajdonában lévő Sunce és Invej vállalatokhoz, valamint a Terabo és Mlinostep cégekhez. Az érvényes rendelet értelmében e vállalatoknak nem volt joguk kedvezményesen műtrágyát vásárolni.

Az ügyészség információi szerint a pancsovai Azotarából 40 000 tonna műtrágyát irányítottak át a takarmánynövényi intézeten keresztül, 30 000 tonnát pedig a PKB-n és az Aleksa Šantić birtokon keresztül. A birtok az ügyészség szerint arra használta e kedvezményt, hogy a felgyülemlett adósságait rendezze, azzal, hogy a műtrágyát továbbadta magáncégeknek.

Az olcsó műtrágya viszonteladásával az állami költségvetést mintegy ötmillió euróval, pontosabban 437 millió dinárral károsították meg.