2024. május 20., hétfő

Letartóztatások a Tehnohemija magánosítása kapcsán

Letartóztatták Aleksandrar Vučetićet és Ljiljana Mlađent, a Privatizációs Ügynökség két tisztségviselőjét, akiket azzal gyanúsítanak, hogy visszaélést követtek el a Tehnohemija magánosításakor, és 430 ezer eurós jogtalan haszonhoz juttatták Rista Gojkovićot, aki a vállalat társadalmi tőkéjének 70 százalékát vásárolta meg. A rendőrség bűnvádi feljelentést tett ellenük, annak alapos gyanújával, hogy a vállalat 2003-as magánosítása után, az adásvételi szerződés 2005-ös ellenőrzésekor visszaéltek hivatali helyzetükkel. Mindkét személy az ügynökség szerződések kötelezettségeit ellenőrző bizottság tagja.
Az ügyben bűnvádi eljárást indítanak Miodrag Đorđević, a Privatizációs Ügynökség volt igazgatója ellen is. Őt a múlt héten vették őrizetbe a Belgrádi Kikötő eladása körüli visszaélések miatt.

A belügyminisztérium közleménye szerint a gyanúsítottak 2005. május 13-a és 19-e között a Privatizációs Ügynökség alkalmazottaiként a nemzetközi szabványok és a londoni Clyde&Co ügyvédi iroda ténymegállapítása ellenére egy befejezetlen, nem bejegyzett családi ház elfogadásával lehetővé tették a banki garancia feloldását a vállalat társadalmi tőkéjének 70 százalékos tulajdonosának, aki így a banktól visszakaphatta a letétbe helyezett 29 millió dinárját. A Tehnohemija vállalatot 2003-ban magánosították, azzal a kötelezettséggel, hogy az új tulajdonosnak 29 millió dinárt kell belefektetnie a vállalatba. A Privatizációs Ügynökség 2005-ben igazolta, hogy a tulajdonos eleget tett a szerződésben vállalt feltételeknek, és visszaadta a banki garanciát. Néhány évvel később a Privatizációs Ügynökség egy utólagos ellenőrzés során fedezte fel a szabálytalanságokat, és azonnal megszakította a privatizációs szerződést.

Verica Barać korrupció ellenes tanácsa 2010-ben azt követelte Mirko Cvetković akkori kormányfőtől, hogy vizsgálja ki a Tehnohemija vállalat privatizációjának megszakításának körülményeit, és járjon utána a vállalat tulajdonosának is. A tanács adatai szerint a vállalat tulajdonosa 60 millió dinárt fektetett a Tehnohemijába, amely a szerződésben vállalt kötelezettség kétszerese. A vállalat vegyi termékekkel kereskedik, egyébként 32 hektáros telekkel rendelkezik a Belgrádi Kikötő közelében. Verica Barać információi szerint Milan Beko nyomást gyakorolt a Tehnohemija tulajdonosára, hogy az változtassa meg a vállalt profilját, Beko ugyanis a kikötő területén üzleti és lakóközpontot tervezett létesíteni, és a szomszédban lévő vegyi gyár nem illeszkedett bele az összképbe.