Dejan Madićnak, az Újvidéki Egyetem blokádokat ellenző rektorának és Maja Gojković tartományi kormányfőnek az otthona előtt gyülekeztek és tiltakoztak csütörtökön este a magukat újvidéki polgárgyűlésekként definiáló polgárok az egyetemi karok zárlatait támogató egyetemistákkal együtt. A tiltakozások e módja – mellyel összhangban mindig egy-egy, szerintük a polgárok érdekeivel ellentétben cselekvő politikus, közéleti szereplő lakhelye elé vonulnak – azt követően vette kezdetét, hogy az ügyben eljáró bíróság megszüntette az eljárást azzal a négy fiatalemberrel szemben, akik a vád szerint január 28-án kora hajnalban bántalmaztak egy, az SZHP újvidéki központi irodájának falára matricákat ragasztó egyetemista lányt. Az áldozat állkapocstörést szenvedett. Aleksandar Vučić köztársasági elnök július elején elnöki kegyelemben részesítette a szóban forgó személyeket, s a bíróság ennek alapján eljárva szüntette meg a büntetőeljárást. A köztársasági elnök a minap az Informer televíziónak nyilatkozva megszellőztette annak lehetőségét, hogy kegyelemben részesíti azt a nőt is, aki az egyik belgrádi, akkor még 15 perces, csendes, útkereszteződést blokkoló megemlékezésen elgázolt egy egyetemista lányt, fejsérüléseket okozva neki – az elkövető ellen gyilkossági kísérlet miatt folytatnak eljárást.
A háza előtt megtartott tiltakozásra reagálva szégyennek minősítette ezt a fajta tüntetést Maja Gojković, és hangsúlyozta, hogy ő, a családja és a szomszédai egy elhibázott politika és egy megbukott színes forradalmi kísérlet túszaivá váltak. „Ami az elmúlt három napban Újvidéken történik, az teljesen példátlan, ilyet még senki nem élt át” – mondta Gojković. A tartományi kormány vezetője emlékeztetett arra, hogy Újvidék egy békés város volt, ahol tiszteletben tartották a család békéjét. A politika soha nem volt afféle, hogy meglincseljenek valakit, aki nem ért egyet a nézeteikkel, hangsúlyozta, s hozzátette, hogy rengeteg ember vette fel vele a kapcsolatot, támogatja őt. „Kiabáltak, káromkodtak, sértegették az államelnököt, azt ordították, hogy pumpálj, sértegettek engem” – mondta a kormányfő, megemlítve, hogy unokája is van. „Bánt a dolog, sok mindent átélek a blokádot szervezők miatt, de ami velem történik az egy dolog, az viszont más, hogy ezt egy gyereknek is át kell élnie” – nyilatkozta.
A megmozdulásokra reagálva Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt elnöke és az államfő tanácsadója pénteken közölte, hogy a szerbiai többpártrendszer harminc éve alatt nem volt példa arra, hogy politikai nézetek miatt zaklassák valakinek a családját. Véleménye szerint lehullott minden lepel, Marinika Tepić ellenzéki politikus ugyanis napokkal a történések előtt megnyilatkozásaiban már készítette a terepet ezekhez a megmozdulásokhoz – értékelte a pártelnök.
Žarko Mićin, Újvidék polgármestere, akinek az otthona előtt előző este folyt lármás tiltakozás, pénteken bűnvádi feljelentést tett biztonságának veszélyeztetése miatt. Elmondása szerint ezek az akciók nemcsak a józan ésszel állnak ellentétben, hanem minden etikai és morális viselkedési szabállyal, kódexszel. A polgárok abszolút többsége ellenzi a különféle útzárlatokat és az efféle megmozdulásokat, ugyanakkor mégis el kell tűrniük egy hangos kisebbségnek a terrorját – fejtette ki a polgármester. Megítélése szerint a második világháború óta nem történt olyasmi, hogy valakinek a házát, családi otthonát keresik fel a politikai ellenfelek.
Milovan Drecun, a parlament védelmi és belügyi bizottságának elnöke kijelentette, hogy a blokádot szervezők célja megfélemlíteni egyes kiemelt köztisztséget betöltő személyeket az úgynevezett színes forradalmak forgatókönyve szerint, s ez, ahogy fogalmazott, már látott és alkalmazott módszer egyes országokban, amelynek az alkotmányos rend megdöntése és a hatalom erőszakos megváltoztatása a célja. Drecun elmondta, ezt szélsőséges egyének teszik, akik között, szavai szerint, többnyire ellenzéki aktivisták vannak.
Az újvidéki polgárgyűlések péntek estére újabb „látogatásokat” helyeztek kilátásba az Instagramon. Hogy melyik politikus otthona elé vonulnak, azt 20 órakor forgatják mindig ki a Futaki piacnál a „szerencsé(tlen)keréknek” nevezett (točak (ne)sreće), politikusok neveivel ellátott pörgethető kerékkel.
