A földművesek azt szeretnék tiltakozásukkal elérni, hogy a mezőgazdasági minisztérium folytassa a 2010-es agrártámogatásokról szóló rendeletének betartását, vagyis folytassák a hektáronkénti 14 ezer dináros vetőmagra, üzemanyagra és műtrágyára szánt, földalapú támogatási gyakorlatot. Ezenkívül elvárják, hogy a mezőgazdasági minisztérium alkossa meg vidékfejlesztési tervét, mert ez a feltétele annak, hogy használni tudják az Európai Unió IPA-alapjának a forrásait. A mezőgazdasági minisztérium ezzel szemben viszont egy új agrártámogatási gyakorlatot vezetett be, amelyet a szerb kormány szerdán fogadott el. Az új határozat szerint a 2012-es támogatások az átadott termények mennyisége alapján kerülnek kiosztásra. A határozat a dohánytermesztésre, a gabona- és a burgonyatermesztésre, valamint az ipari növények termesztésére vonatkozó prémiumokról szól. A mezőgazdászok szerint viszont ezzel a határozattal csak a feldolgozóipar jár jól.
– Számunkra elfogadhatatlan a kilónkénti támogatás, hiszen kizárólag a felvásárlókat segíti. Az kisállattenyésztő gazdák például teljesen ki vannak zárva a láncból. A rendelkezés azt várja el tőlük, hogy adják el a termésüket, majd vegyenek rajta tápot. A rendelkezés a kereskedelmet és nem a termelést támogatja – nyilatkozta lapunknak Kiss Árpád, a szabadkai parasztegyesület elnöke. Mint megjegyezte, eltökéltek, de nem szeretnének odáig eljutni, hogy útlezárások történjenek. Bár tegnap volt útlezárás, de azt nem a gazdák, hanem a rendőrség részéről történt. Szavai szerint nem az a céljuk, hogy sanyargassák a polgárokat, hanem hogy elérjenek Belgrádba és a parlament, valamint a mezőgazdasági minisztérium előtt tüntethessenek. Addig kívánják folytatni a nyomásgyakorlást, míg a szerb kormány nem kezd el gazdabarát politikát folytatni.
– A mezőgazdasági minisztérium ne legyen kereskedelmi minisztérium – szögezte le az egyesület elnöke.
Dušan Petrović mezőgazdasági miniszter viszont azt állítja, hogy az új támogatási rendszer a kis- és a nagytermelők számára is jobb lesz mint az előző. – Az átadott termények mennyisége alapján kiosztásra kerülő agrártámogatások vonzóbbak és gazdaságilag működőképesebb lesz, mint a hektáronkénti 14 ezer dináros támogatás – fejezte ki meggyőződését a miniszter.
A mezőgazdasági minisztérium állítása szerint azért döntöttek a támogatási rendszer megváltoztatása mellett, hogy megnőjön a hektáronkénti termelés mennyisége, valamint így növelnék a konkurenciaképességét a szerbiai és a külföldi piacon egyaránt. Petrović szerint ezzel a megoldással több gazdaságot lehet támogatni mint eddig, ezáltal pedig több nyersanyagot kaphat a feldolgozó- és az élelmiszeripar is.
A mezőgazdasági miniszter annak ellenére is ragaszkodik az elképzeléséhez, hogy a tiltakozást szervező gazdák képviselői a tárgyalás során abbéli félelmükről beszéltek, hogy a felvásárlók a támogatás árával csökkentik majd a termény átvételi árát, így megtartva maguknak a teljes szubvenciót. Petrović ugyanakkor azzal érvelt, hogy alaptalan a gazdák, kiváltképp a nagytermelők félelme, ugyanis „több termény több szubvenciót szül”. Az agrártámogatási rendszerét védve arra kérte meg a földműveseket, hogy a tüntetések helyett inkább használják ki az időt vetésre.
A tiltakozó gazdák ugyanakkor nem értik, hogy a mezőgazdasági minisztérium miért nem teljesíti követelésüket, amikor csupán ugyanazt kérik, ami tavaly volt. Miroslav Ivković, a tiltakozás szervezőbizottságának tagja kiemelte, hogy elégedetlenek a mezőgazdasági minisztérium politikájával. Mint megjegyezte, sokkal jobban megszervezték a tiltakozó felvonulást és a földművesek ugyanolyan joggal rendelkező polgárok, mint bárki más Szerbiában és így megilleti őket a szabad közlekedés joga is.
