2024. május 9., csütörtök

Kultúránk keresztmetszete

Az MNT országos és regionális rendezvényeket nyilvánított kiemelt jelentőségűekké

Elfogadta a Magyar Nemzeti Tanács a vajdasági magyar, kiemelt jelentőségű hivatásos és amatőr országos, valamint regionális rendezvények meghatározására vonatkozó javaslatokat. A tanács pénteken megtartott VI. rendes ülésén meghozott határozata értelmében az alábbi országos rendezvények kiemelt jelentőségűek: Desiré Central Station Nemzetközi Regionális Kortárs Színházi Fesztivál, Énekelt Versek Zentai Fesztiválja, Kanizsai Írótábor, VIVE Magyar Nóták és Csárdások Fesztiválja, Aracsi Emléknap, Topolyai és Zentai Művésztelep, Vajdasági Magyar Filmek Fesztiválja, Szenteleky-napok, Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok, TAKT-Temerini Alkotóműhely és Képzőművészeti Tábor, Malomfesztivál, DombosFest, Mosolytenger Fesztivál, Nyárhangoló Fesztivál, Gróf Hadik András-emléknap, Dél-bánáti karácsonyi szokások és betlehemes játékok, Dunatáji Herceg János Napok, Herczeg Ferenc-emléknapok, Illés-napok, Vajdasági Magyar Táncháztalálkozó és Sokadalom, Gyöngyösbokréta és Durindó Fesztivál, Tanyaszínház bánáti tájolással, Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója, Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

A másik határozat a kiemelt jelentőségű regionális rendezvényeket vette lajstromba, ezek a következők: Desiré Villamosa színházi program- és rendezvénysorozat, Hagyományaink Ünnepe hagyományéltető bemutatóprogram, 9+1 Nemzetközi Művésztelep, Őseink Zenéje, Zentai Képzőművészeti Alkotóműhely, zEtna Irodalmi Fesztivál, Zentai Magyar Kamaraszínház tantermi tájolási programja, Szentháromság Kórusfesztivál, Vajdasági Szólótánc Fesztivál, Vajdasági Magyar Óvodás Színjátszó Találkozó, Vajdasági Magyar Népzenész-találkozó, Zengő Délvidék, Közép-bácskai Népművészeti Fesztivál, Szárazfa Lelke Tamburafesztivál, Dunatáji beszélgetések, B. Szabó György-napok, Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléje, Észak-bánáti Néptánctalálkozó, Gazdag Ág – hagyományápoló népművészeti vetélkedő, Hegyesi Literatúra – Csépe Imre Irodalmi Emléknap, Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál, Négyesfogat és Ötösfogat, Magyarittabéi Téli Napok, Tordai Művelődési Napok, Szilasi Mihály-emléknap, Takáts Rafael-emléknap, Ricsaj Népművészeti Találkozó-Bánáti Ricsajtalálkozó, Klári néni újra énekel, Örökségünk – a Vajdasági Nagyzenekar koncertje, Vajdasági Magyar Kórusok Találkozója.

KITÜNTETÉS ÉS ELISMERÉS

Olyan rendezvényekről van szó, amelyek a vajdasági magyar művelődési és művészeti életben az elmúlt évtizedekben meghatározó jelentőségűek voltak, de olyanok is vannak közöttük, amelyeknek nincsen ekkora hagyománya, ám a közösség és a szakmai közönség ugyanolyan szintű elfogadását tudhatják magukénak – emelte ki Fremond Árpád elnök. Hozzátette, a szakmaiság, a minőség és a közösség általi elfogadottság olyan tulajdonságok, amelyek révén ezek a rendezvények méltán nevezhetők kiemelt jelentőségűnek a vajdasági magyarság szempontjából.

Lovas Ildikó (Gergely Árpád felvétele)

Lovas Ildikó (Gergely Árpád felvétele)

Lovas Ildikó, a Kulturális Bizottság elnöke emlékeztetett, hogy készül a kulturális stratégia. Hozzátette, a kiemelt jelentőségű rendezvények lajstromai szorosan kapcsolódnak ehhez, ezek a stratégia elemévé válnak.

– A munka több hónapon át tartott, a dokumentumok javaslatai több alkalommal is visszakerültek a tagokhoz, hiszen két szempont ütközött. Az egyik az, hogy mi a fontosabb, vajon a magas színvonalú rendezvények, vagy pedig az adott kisebb közösségek számára meghatározó rendezvények figyelembevétele. A bizottság végül olyan döntést hozott, amivel értékelésem szerint nemcsak a tagok, hanem mindenki azonosulni tud, hiszen az alapelv az volt, hogy a kultúra a vajdasági magyar közösségnek úgy megtartó ereje, hogy emberek révén újra és újra létrejön – fejtette ki Lovas Ildikó.

„Az 54 rendezvény kultúránk keresztmetszete” – hangsúlyozta Kabók Erika, a Végrehajtó Bizottság tájékoztatásért felelős tagja. Hozzátette, ha az ember végigtekint az említett két listán, a közösség gazdagságát, irodalmi, népművészeti, képzőművészeti gazdagságát, a magas szakmai színvonal képviselőit, valamint a közösség által kiemelten támogatott rendezvényeket látja.

Kabók Erika (Gergely Árpád felvétele)

Kabók Erika (Gergely Árpád felvétele)

Kiemelt jelentőségűvé nyilvánítani egy-egy rendezvényt elsősorban kitüntetés és elismerés – emelte ki Jovánovity Péter, a Kulturális Bizottság alelnöke. „Elismerjük és felismerjük az adott rendezvény jelentőségét, szükségességét és a kitartó munkát. Célunk megtartani, támogatni és megerősíteni e rendezvényeinket, hogy Vajdaság minden magyarlakta területén legyen olyan kulturális központ, illetve rendezvény, amelyik tevékenységével méltán képviseli az adott térség értékeit” – fogalmazott Jovánovity Péter.

A továbbiakban az MNT által támogatott vajdasági magyar művelődési-művészeti díjak meghatározására vonatkozó javaslatot fogadták el. A díjak a következők: Híd Irodalmi Díj, Forum Képzőművészeti Díj, Vajdasági Magyar Művészeti Díj, Magyar Életfa díj, Pataki Gyűrű-díj, Bazsalikom Műfordító Díj, Szarvas Gábor Nyelvművelő Díj.

A MAGYAR OKTATÁS SZÁMOKBAN

Az ülés folytatásában a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, a Kishegyesi Könyvtár és a magyarkanizsai székhelyű Vajdasági Birkózóakadémia Alapítvány 2022-es munka- és pénzügyi beszámolóit vitatta meg, majd fogadta el a nemzeti tanács.

A továbbiakban a Végrehajtó Bizottság oktatási, illetve diákjóléti intézmények igazgatóválasztási eljárásai kapcsán hozott döntései szerepeltek napirenden (a Nagybecskereki Iskoláskor Előtti Intézmény, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, a Verseci Középiskolai Diákotthon), ezt követően iskolaszéki tagcserék és tankönyv előzetes jóváhagyásának vonatkozásában szavaztak meg előterjesztéseket.

Az oktatás témájához kapcsolódóan Varjú Potrebity Tatjana, a VB oktatásért felelős tagja elmondta, hogy az idei tanévben magyar nyelvű iskoláskor előtti nevelés és oktatás 76 településen 167 óvodaépületben valósul meg, 5122 gyermek részesül állami, önkormányzati fenntartású bölcsődei, illetve óvodai ellátásban – közülük 3673 gyermek magyar nyelvű, míg 1449 vegyes tannyelvű csoportban tanul. Iskolai előkészítő óvodai csoportba 1367 gyermek jár – 1214-en magyar csoportba. Az idei tanévben Vajdaság területén 74 általános iskola 103 épületében 842 tagozaton 10 306 gyermek tanul magyar nyelven. Az anyanyelvápolás a nemzeti kultúra elemeivel választható tantárgyként 89 általános iskolában 3305 tanuló részvételével valósul meg. A magyar nyelvű középiskolai oktatás 36 intézményben valósul meg – 10 gimnáziumban, 24 szakközépiskolában és 2 művészeti iskolában –, 4313 diák részvételével – derült ki a beszámolóból.

Az ülésen végül megszavazták a VB döntéseit az oktatási minisztérium oktatási pályázata, a művelődési minisztérium nemzeti kisebbségek támogatására kiírt kulturális pályázata, a Vajdaság Autonóm Tartomány nemzeti kisebbségek, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság kulturális pályázata, Újvidék városi kulturális pályázata és Zombor városi kulturális pályázata kapcsán.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele