2025. május 9., péntek

Vásárlási tanácsok gyógynövényes termékekhez

Egyre nagyobb teret hódít az utóbbi időben a gyógynövényes gyógyítás, az öngyógyítás. Bár e tény önmagában örvendetes volna, negatív velejárója, hogy a boltokat és az internetet elárasztják a különböző, sokszor kétes minőségű növényi kivonatokkal készült termékek, a sajtót, a médiát és a könyvesboltokat pedig az ezek felhasználásával kapcsolatos, nem mindig szakszerű tanácsok. Sok esetben kiderül, hogy a szenzációs állítások csupán ügyes marketingfogások, és a termékek bemutatása során hangoztatott „tudományos” eredmények egyáltalán nem léteznek, vagy nem úgy, ahogyan állítják. Nehéz tehát eligazodni ezen a téren, szerencsére azonban akad néhány támpont a jó választáshoz.

A gyógynövénytermékek fajtái

Gyógynövényeket sokféle készítmény tartalmazhat: gyógyszerek, ún. gyógyhatású termékek, étrend-kiegészítők, élvezeti teák, élelmiszerek stb. Több, különböző kategóriájú termékben benne lehet tehát ugyanaz a gyógynövény, ez azonban korántsem jelent feltétlenül azonos minőséget! Az utóbbi években végzett laboratóriumi vizsgálatok során egyes termékek minősége és összetétele közt számottevő különbséget találtak.

Gyógyszerként, gyógyhatású termékként regisztrált termékek

Elsőként a regisztrált készítményeket részesítsük előnyben, hiszen ezeknek a szereknek a biztonságosságára és hatásosságára garancia van. Előírások, szabványok vonatkoznak a bennük található növényi kivonatok és segédanyagok minőségére, mennyiségére, a gyártás folyamatát és a végterméket pedig ellenőrzik. Fontos továbbá, hogy a termékekhez kapcsolódó tájékoztatás (csomagolásokon, reklámanyagokban) is ellenőrzött.

Étrend-kiegészítők

Ezeknek a csomagolásán is minden esetben fel kell tüntetni a termékkategóriát, felismerésük tehát nem jelenthet gondot. Ellenőrzésük, minőségbiztosításuk azonban nem megoldott, sok tekintetben a gyártó lelkiismeretétől függ. Előfordulhat, hogy a hatásért felelős gyógynövénykivonat egy adott szerben nem éri el a kellő mennyiséget, vagy épp nem megfelelő minőségű. A legrosszabb esetben akár hamisítás is történhet.

Egyes, a gyógyszerkönyvben nem szereplő gyógynövényekből készült szerek eleve csak ebbe a kategóriába tartozhatnak, hiszen pontos indikációjukról, adagolásukról nincs hivatalosan elfogadott álláspont. Dobozukon, reklámanyagaikban gyakran találkozhatunk túlzó állításokkal, elfogadhatatlan indikációkkal és bizonyítatlan hatásokkal.

Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy az összes étrend-kiegészítő rossz minőségű vagy hatástalan. Csupán azt, hogy minőségük, illetve a velük kapcsolatos tájékoztatás hitelessége, ebből következően pedig biztonságosságuk és hatásosságuk nem garantált (jobban mondva az egyetlen garanciát a gyártó saját felelősségérzete jelenti). Problémát jelent továbbá, hogy az utóbbi időben elszaporodtak az olyan, étrend-kiegészítő néven forgalomba hozott termékek, pl. potencianövelők, hangulatjavítók,altatószerek, amelyeknek valójában nem ebbe a kategóriába kellene tartozniuk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel