A fekete rigó fészkéről Slađana Aleksić, a Szabadkai Városi Múzeum természettudományi osztályának muzeológusa küldte el szerkesztőségünkbe a hónap műtárgyáról szóló összefoglalóját.
A fekete rigók (Turdus merula) rendkívül érdekes fészkelési szokásokat mutatnak. A faj egyedei általában életük végéig kitartanak a párjuk mellett. A fészek helyének kiválasztása közös döntés eredménye, aminek során a tojó számára legkényelmesebb, legbiztonságosabb helyet keresik – leggyakrabban fák, bokrok vagy kúszónövények lombjában. A fészeképítést a tojó végzi, gyakran akár két hétig is eltart. Az építkezéshez gallyat, füvet, szalmát és egyéb növényi anyagokat használ, amelyekből csésze alakú fészket formáz, majd sárral tapasztja össze. A belsejét egy réteg finom fűvel béleli ki. Ez a stabil, összetett szerkezet különösen fontos, mivel a fekete rigók alacsony növényzetben fészkelnek, így fészküknek fokozott védelmet kell nyújtania az utódok számára. A szaporodási időszak márciustól júliusig, esetenként augusztusig is eltarthat. Egy-egy szezonban 2-3, ritkábban akár 5 fészekaljat is nevelhetnek. A fészekalj általában 3–5 tojásból áll, melyek halvány zöldeskék színűek, vörösesbarna pettyekkel. A tojások mérete 29 × 21 milliméter, súlyuk 7,2 gramm. A kotlási idő 12–14 nap, míg a fiókák 13–14 napos korukban hagyják el a fészket, de előfordulhat, hogy már 9 naposan is elindulnak. A fekete rigók gyakran használják újra előző fészküket, vagy annak részeit beépítik újonnan épített fészkükbe. A faj alkalmazkodóképességét mutatja, hogy városi környezetben, parkokban, udvarokban, utcai zöld sávokban, fasorokban és bokrokban is előszeretettel fészkel. Ennek következményeként fészkeikben egyre gyakrabban fedezhetők fel városi eredetű anyagok, például szálas műanyagok – áll az összefoglalóban.
A bemutatott példány a Szabadkai Városi Múzeum udvaráról származik, ahol a fészkelési időszakot követően gyűjtötték be. A tárgy jelenleg a Szabadka madárvilága – madarak urbánus környezetben című tematikus kiállításon látható. A tárlathoz kapcsolódóan két fekete rigóról készült fotót is bemutatnak, amelyeket az intézmény által meghirdetett fotópályázatra küldtek be.

Nyitókép: Szabadkai Városi Múzeum felvétele