2025. május 9., péntek

Egészségesebb étolajak

Vizsgálni fogják gyógyászati felhasználásuk lehetőségeit is
Öt új, egészséges étolajat és esszenciájukat fejlesztette ki a Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. Ipari Növények Főosztálya; az olajok új napraforgó- és olajlenfajtákból, hidegen sajtolással készülnek. Az új olajok különlegessége a beltartalmukban rejlik, ami elsősorban a magfajtától függ, a növénynemesítéssel ugyanis az olaj minősége tág határok közt változtatható.

A napraforgóból készült hagyományos, boltban kapható étolajokhoz képest ezeknek a fajtáknak jelentősen módosították a zsírsavösszetételét. Az olaj savtartalmát olyan magasra emelték, ami az olívaolajra sem jellemző. Az olívaolaj savtartalma körülbelül 80 százalékos, az új olajok savszintjét pedig 85–90 százalékra emelték, míg egy hagyományos napraforgó-étolajnál ez mindössze 25 százalék.
A magas olajsav rendkívül jótékony hatással van a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, megelőzésére, csökkenti a káros koleszterin szintjét, az érelmeszesedéseket pedig oldja. A magban levő E-vitamin belekerül az olajba, miután hidegen sajtolással készül, nem pedig nagyipari módon, amelynek során ezt a vitamint szintetikusan szokták pótolni. Ez is növeli az olaj felhasználhatóságának idejét, mivel természetes antioxidánsként gátolja az avasodást, az olajok akár négy évig is megőrzik a minőségüket.
A kutatásban két lenolajat és három napraforgóolajat kísérleteztek ki, valamint összeállítottak ezekből egy speciális arányú keveréket, ami egyesíti magában az összes termék előnyös tulajdonságát. Azaz a napraforgóra jellemző kedvező olaj-sav arányt és a lenmagra jellemző magas omega–3-linolénsav-szintet tudták egyesíteni egy termékben. Az olajok gyógyászati felhasználásának lehetőségeit is vizsgálni fogják.
A termékek várhatóan egy éven belül jelennek meg a piacon.

Magyar ember Magyar Szót érdemel