Sok helyen már javában tart az ünnepek előtti készülődés, aminek szerves része az ajándékvásárlás, illetve az ünnepi asztalhoz szükséges élelmiszerek beszerzése is. A Zentai Fogyasztóvédelmi Központban arra voltunk kíváncsiak, hogy mire figyeljünk, és kíváncsiak voltunk arra is, hogy mire ügyeljünk a környezetünkben is egyre népszerűbb internetes vásárlás során.
Király István, az egyesület vezetője az élelmiszerek beszerzése kapcsán felhívta a vásárlók figyelmét arra, hogy ódzkodjanak azoktól az akciós és behozatali áruktól, amelyek Magyarországról és más uniós országokból kiszorultak, a szavatossági idejük már lejárt. Ezek esetében az sem kizárt, hogy átcímkézték, mivel mindig akadnak olyan ügyeskedők, akik olcsóbban szerzik be termékeiket, és a haszon reményében mindenképpen tovább akarnak adni rajtuk. A zentai fogyasztóvédő felhívta a fogyasztók figyelmét arra is, hogy mindenképpen az általuk már megszokott, a felügyelőségek ellenőrzése alatt lévő helyeken vásároljanak, de ebben az esetben is ügyeljenek a termékek szavatossági idejére, a termék állagára és minőségére.
A különböző ajándékok vásárlásával kapcsolatban Király István elmondta, tisztában vannak azzal, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak a drága, legminőségibb árucikkek megvásárlását, de azért ügyelni kell arra, hogy melyik üzletben milyen ajándéktárgyat vesznek, ezeknek milyen a minősége, ki a gyártó, és milyen behozatali cég, illetve üzlet áll a termék mögött. Ha lehetséges, már az üzletben próbáljuk ki a használati tárgyat, műszaki berendezést. Amennyiben ez nem áll módunkban, akkor a vásárlás során kapott számlát és a jótállási nyilatkozatot mindenképpen meg kell őrizni. Általában a különböző elektromos játékokkal és az olcsó kínai termékekkel szokott probléma adódni. Ezek vásárlásakor a kereskedők sok esetben számlát sem adnak, s ezt követően már nehéz bebizonyítani, hogy az adott boltban adták el a kérdéses árucikket. Az értékesebb, nagyobb ajándéktárgyakat is olyan kereskedésekben vásároljuk, ahol eddig is korrektül kiszolgáltak bennünket.
Beszélgetésünk alkalmával kitértünk a karácsonyi fenyő és a különböző világító díszek beszerzésére is.
Ez utóbbiak esetében mindenképpen ajánlatos olyan fényfüzéreket, illetve világító díszeket vásárolni, amelyeknek az egyenirányítón keresztül 6 vagy 12 volt feszültségre lehet leredukálni az áramot. A karácsonyi fenyőfák vásárlása kapcsán Király megjegyezte, hogy mivel a természetvédelem is szívügye, azt szeretné, ha minél kevesebb fenyőfa lenne kivágva az ünnepekre, de ha mégis élő fenyőt szeretnénk feldíszíteni, akkor inkább áldozzunk egy kicsit több pénzt és földlabdás, átültethető fát vásároljunk, mégpedig kizárólag bejegyzett termelőtől.
Internetes vásárlás
Országunkban is egyre elterjedtebb az internetes vásárlás, de ha a világhálón keresztül szándékozunk ajándékokat vásárolni szeretetteinknek, akkor mindenképpen fogadjuk meg az Európai Fogyasztóközpont tanácsait:
Az EFK szerint az online vásárlás alkalmával többek között kerüljük el az olyan ismeretlenek számára történő pénzküldési módokat mint a Western Union vagy a MoneyGram. A Howard elnevezésű „bevásárlási kliens oldalon (www.hu.theshoppingassistant.com) ellenőrizhetjük az EU-ban bejegyzett webáruházakat. Ugyanakkor legyünk tisztában a fizetési feltételekkel kapcsolatban, és nézzük meg, hogy a weboldalon lehetséges-e a biztonságos fizetés (általában egy kis lakat jelzi ezt a honlapon). Legyünk figyelmesek, és ha egy kereskedőtől vásárolunk, soha ne utaljunk pénzt magánember számlájára. Az EFK szerint amennyiben az E-bayen keresztül vásárolunk, ne fogadjuk el a szerződés megkötését a megnevezett oldalon kívül. Fontos az is, hogy a fizetéshez olyan bankok kártyáit alkalmazzunk, amelyek védelmet és pénzvisszafizetést garantálnak, ha csalás áldozataivá válunk, az online fizetési módszerek közül pedig a PayPalt vagy az ehhez hasonló fizetési szolgáltatásokat alkalmazzuk. Ügyeljünk arra is, hogy ha a kereskedő nem teljesíti a kötelezettségeit, akkor vissza tudjuk vonni a fizetési megbízást.
