2025. május 13., kedd

Kommunikáció és vásárlás

A fiatalok többsége a televíziós reklámokra figyel fel

Kommunikáció és vásárlás címmel tartotta meg a Dél-alföldi Regionális Fogyasztóvédelmi Egyesület (DARFE) és a Zentai Fogyasztóvédelmi Központ második szakmai konferenciáját, amelynek résztvevői a média és a fogyasztóvédelem kapcsolatát vették górcső alá. A szegedi megyeházán megtartott találkozón Varga Józsefnek, a DARFE elnökének köszöntője után Ivanics Katalin, a dél-alföldi fogyasztóvédők elnökségi tagja tartott előadást a fogyasztói gondolkodás azonosságáról és különbözőségéről az unióban, illetve Magyarországon. Pavlovits Miklós, a Szó-Tér egyesület elnöke beszélt a kommunikáció jelentőségéről a vásárlói tudatosság alakításában. A téma kapcsán ismertette a közelmúltban, a fiatalok fogyasztóvédelmi attitűdjét felmérő projektumukat.

A 2007-ben elvégzett felmérés során 1000 dél-alföldi középiskolást kérdeztek meg arról, hogyan reagálnak a kommunikációs hatásokra. Kiderült, hogy a fiatalok elsősorban a televízióban látható reklámokra figyelnek fel, ezt követik az óriási reklámpannókon, az újságokban és az interneten megjelenő reklámok. A fiatalok 70 százaléka legalább egyszer átverve érezte magát egy-egy vásárlás alkalmával, az átverés okaként pedig legtöbben az általuk vásárolt termék alacsony minőségét jelölték meg. A felmérésből az is kiderült, hogy a fiatalok 60 százaléka nem szeret reklamálni, de néha mégis megteszi, ugyanakkor a megkérdezettek 30 százaléka minden esetben reklamálni szokott, 10 százalékuk viszont elmondta, hogy nem foglalkozik ilyesmivel. Érdekes válaszok születtek arra a kérdésre is, hogy miképpen oldják meg a vásárlás során keletkezett ügyes-bajos dolgaikat. A 14–19 évesek többsége maga próbálja megoldani az őt ért fogyasztói jogtalanságokat, s csak 26 százalékuk kér segítséget valakitől. A fiatalok 60 százaléka a balul sikerült vásárlást követően visszamegy a boltba és ott próbál valamilyen módon igazságot nyerni. A megkérdezettek 15 százaléka a kereskedők feletteseihez fordulna, 14 százalékuk pedig a fogyasztóvédelmi szervezettől kérne segítséget, 6 százalékuk pedig azt a választ adta, hogy senkihez sem érdemes fordulni a panaszokkal.

Az előadássorozat folytatásában Czmarkó László projektmenedzser beszélt a környezettudatos megfelelőségek és a fogyasztói társadalom viszonyáról. A Környezettudatos vásárlás című film megtekintése után Pócs Attila, a zentai No Limit Rádió főszerkesztője beszélt a fogyasztóvédelem kommunikációs lehetőségeiről Szerbiában. Pócs lényegében a Strategic Marketing által készített, az országos média helyzetét ecsetelő közvélemény-kutatását ismertette, beszélt arról, hogy a fogyasztóvédőknek mely szerbiai médiumokban lehetséges, illetve érdemes megjelenniük. Ezek az országos nézettségű televíziócsatornák, az országos napi- és hetilapok, illetve a lokális és regionális frekvenciával rendelkező rádiók, az interneten pedig elsősorban a közösségi portálok. A zentaiak előadása után dr. Karsai Krisztina, a Szegedi Tudományegyetem Általános Jogi Karának docense az SZTE-n megvalósított fogyasztóvédelmi műhelymunkát ismertette, az előadássorozat végén pedig Márton Gergely, kommunikációs elemző beszélt az írott és az elektronikus médiumoknak a vásárlókra kifejtett hatásáról. Ezzel a témával rovatunkban bővebben is foglalkozunk majd.

A Fogyasztóvédelem a szerb határon az uniós csatlakozás elősegítésére elnevezésű projektum keretében megrendezett konferenciasorozat harmadik állomása ismét Zenta lesz, ahol a szegedi és a zentai fogyasztóvédők a békéltető testületek szerepéről fognak értekezni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel