2025. május 13., kedd

Mit ne (v)együnk?

Öt étel, amit célszer ű el kerülni


Az egészséges életmód ma már mindannyiunk számára fontos szempont. Megpróbálunk tudatosan vásárolni, figyeljük, tanulmányozzuk az élelmiszerek címkéjét, de sajnos még így is kerülhet egészségtelen étel a kosarunkba. Az alábbiakban bemutatunk néhány olyan ételt, melyek egészségesként szerepelnek a köztudatban, de jobban tesszük, ha inkább óvakodunk tőlük, ha nem akarunk pár pluszkilót felszedni.

Gyümölcsjoghurt

Vitathatatlan, hogy a joghurt remek kalcium- és vitaminforrás, viszont az ízesített vagy gyümölcsjoghurtoknak sajnos nem sok köze van a valódi, élőflórát tartalmazó termékekhez. A gyümölcsjoghurtok legtöbbször nem láttak egészséges gyümölcsöt, hanem a más termékek gyártása során visszamaradt cukrozott pépet használják fel.

Tehát vegyünk natúr joghurtot majd daraboljunk bele gyümölcsöt. Ha megszoktuk az édes ízeket, tegyünk bele egy kis mézet.

Halrudacska

Az alapgondolat nem rossz, ugyanis táplálkozási szakértők szerint hetente minimum egyszer halat kellene fogyasztanunk, hiszen a halhús rengeteg ásványi anyagot, természetes omega-3 zsírsavat és létfontosságú vitaminokat tartalmaz. Sajnos ennek nem a halrudacska a legjobb formája. Igaz, hogy rendkívül egyszerű elkészíteni, finom, és még a finnyásabb gyerekek is megeszik, de sajnos rengeteg mesterséges anyagot tartalmaz, és ha jobban megnézzük a doboz oldalát, akkor láthatjuk, hogy nem halfiléből, hanem halreszelékből készül. Már nem is hangzik olyan jól, ugye?

Egészséges alternatíva: a halhús szerkezete miatt rendkívül gyorsan elkészül, így legjobb, ha magunk veszünk halfilét (a harcsa vagy pangasiusfilék teljesen szálkamentesek) és próbáljuk a sütőben kirántani vagy a roston megsütni, így sokkal kevesebb zsiradékot fog magábaszívni az étel.

Gabonapehely

Igaz, hogy a legtöbb reggelizőpehely rostokban és vitaminokban gazdag, de az ízesített, csokis, mézes stb. fajtái rengeteg cukrot – tehát kalóriát – és mesterséges anyagot tartalmaznak.

Egészséges alternatíva: Vegyünk natúr, bioboltban kapható gabonapelyhet és ízlés szerint adjunk hozzá kevés aszalt gyümölcsöt, diót vagy mogyorót, egy kanál mézet vagy egy kávéskanálnyi reszelt étcsokoládét – ez mind belefér egy kiegyensúlyozott diétába, és még mindig kevesebb benne a kalória, mint a boltban vásárolható változatokban.

Cukormentes édességek

Elsőre nagyon jól hangzik elnevezésük, és valljuk be, hogy az ízük sem rossz. Hogy hány kalóriát tartalmaznak? Már meg sem nézzük, pedig ebben van a csapda. Sajnos gyakran ellensúlyozzák a zsírt cukorral, a cukrot pedig zsiradékkal. Érdemes figyelmesen végigolvasni, hogy miből mennyit tartalmaz egy-egy ilyen édesség!

Egészséges alternatíva: ha édességre vágyunk, a magas kakaótartalmú, minőségi étcsokoládé jó alternatívának bizonyulhat. Persze csak mértékkel!

Gyümölcslé

Reggelire egy pohár narancslé nagyon jó választás: rostokban, vitaminokban és energiában gazdag, segít, hogy energikusabban induljon a napunk. De ha egész nap gyümölcslével fedezzük folyadékigényünket, igen hamar felcsúszhat ránk jó pár kiló, hiszen minden pohárral 100-150 pluszkalóriát viszünk a szervezetünkbe. Tehát a jelszó ebben az esetben is: csak mértékkel.

Egészséges alternatíva: víz, víz, víz. Ha nem tudunk lemondani az édes ízekről, tehetünk bele egy kevés bioszörpöt, narancskarikát, esetleg készíthetünk limonádét édesítővel, de előbb-utóbb szokjunk rá arra, hogy a reggeli egy pohár gyümölcslé után már csak vizet igyunk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel