2025. május 13., kedd

A biszfenol-A mégsem veszélyes?

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (EFSA) szerint kis dózisban nem jelent veszélyt az egészségre a többek között a cumikban és az élelmiszer-csomagolásokban lévő biszfenol-A (BPA) vegyület. A pármai székhelyű intézet tudósai nem találtak meggyőző bizonyítékot arra, hogy a BPA az Európai Unió által jelenleg megszabott – 0,05 milligramm/testsúlykilogramm – határértéken felül ártalmas lenne.

Az EFSA már 2006-ban és 2008-ban is állásfoglalást adott ki a vegyületről, mert aggodalmak merültek fel a cumikban, gyermekjátékokban, étel-, illetve italcsomagolásokban használt anyaggal kapcsolatban. A környezetvédők

szerint hormonzavarokat, terméketlenséget, agyfejlődésben rendellenességet, inzulinrezisztenciát és elhízást okozhat, valamint növeli a rák és a koraszülés kockázatát.

Franciaországban betiltották a BPA tartalmú cumisüvegeket, Dániában is tilalom van érvényben a bébitermékek esetében, és hasonló döntés született Kanadában és Ausztráliában is.

Akkor milyen cumisüveget válasszunk?

A cumisüvegek nagy része polikarbonátból készül, amelyből könnyen kiválik a benne található biszfenol-A nevű anyag. Ezért polikarbonát anyagú (PC, a háromszög szimbólumban 7-es jelölés) helyett üvegből vagy polipropilénból (PP, háromszög szimbólumban 5-ös jelölés) készült cumisüveget adjunk a babának.

Míg a polikarbonát cumisüvegek fala általában átlátszó és nehezen benyomható, a polipropiléneké könnyebben összenyomható és színezett, áttetsző műanyagból készül.

Magyar ember Magyar Szót érdemel