Szerbia uniós csatlakozásának egyik előfeltétele az új fogyasztóvédelmi törvény mielőbbi meghozatala, melynek elkészítésében az illetékes hazai szervezetek is részt vettek.
Az Európához történő közeledés érdekében körzeti tanácsadó központokat is ki kell alakítani, ami már folyamatban van az ország területén. A közelmúltban lezárult pályázatra Vajdaságból senki se jelentkezett, ezért kérelmezték a pályázat megismétlését. Az elképzelés szerint ilyen központ nyílna Zentán, mivel a tartományunkban működő fogyasztóvédelmi szervezetek közül csupán ennek a Tisza menti városnak van megfelelő technikai és személyzeti háttere a feltételek teljesítéséhez – mondta egyebek között VidaVera, a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Központ (CEPS) elnöke azon a tegnap megtartott zentai összejövetelen, amelyen a határon átívelő együttműködés lehetőségeiről volt szó a helyi, valamint néhány magyarországi fogyasztóvédelmi szervezet képviselőinek jelenlétében.
A Zentai Fogyasztóvédelmi Központ és a Dél-alföldi Regionális Fogyasztóvédelmi Egyesület (DARFE) által, a Fogyasztóvédelem a szerb határon az uniós csatlakozás elősegítésére elnevezésű IPA-pályázat keretében megrendezett találkozó résztvevőit a házigazdák nevében Király István, a Zentai Fogyasztóvédelmi Központ vezetője és Širková Anikó, a község polgármestere üdvözölte, majd VargaJózsef, a DARFE elnöke ismertette a projektum céljait.
Dr.Horváth Zsuzsanna, a magyarországi Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal Dél-alföldi régiójának igazgatója beszélt a fogyasztóvédelem regionális lehetőségeiről (a vele készült interjúnkat jövő héten olvashatják a Vonalkód rovatunkban). Dr. Morvay György, az Európai Fogyasztói Központ magyarországi irodájának igazgatója szólt a fogyasztóvédelem helyzetéről az EU-ban. Megjegyezte, hogy intézményük elsősorban az uniós tagországok határain átnyúló fogyasztóvédelmi esetekkel foglalkozik. Ismertetve a fogyasztóvédelem uniós jogi szabályzását kitért arra, hogy az EU-ban élő fogyasztókat leginkább az a rendelet érinti, amely a légitársaságokra vonatkozik, és amelynek értelmében a légi járatok törlése vagy hosszú késése esetén a légitársaságokat szállás és élelem biztosítására, illetve kártérítésre kötelezi. E rendelet nemcsak az uniós, hanem minden olyan légitársaságra vonatkozik, amelynek kiinduló vagy célállomása uniós tagország repülőterén található. Egyébként a hozzájuk beérkező panaszok közül a legtöbb bejelentés a légi közlekedéssel és az elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos.
Az összejövetelen elhangzott, hogy a projektumban résztvevő fogyasztóvédelmi szervezetek következő tanácskozásán a civil szervezetek és a média kapcsolatát taglalják, vagyis azt, miképpen vehetik fel a kapcsolatot a médiumokkal, és hogyan lehet ezeken keresztül védeni a vásárlók érdekeit.
