Szűkebb pátriánkban sajnálatos módon azt tapasztaljuk, hogy a mind gyorsabb és könnyebb pénzszerzés céljából egyes kereskedők, illetve szolgáltatók előtt semmi sem szent, s szerintük a vásárlók, felhasználók csupán arra valók, hogy lehetőleg minél jobban „megkopasszák” őket. Nap mint nap számtalan csábító ajánlattal, színes reklámkatalógussal bombázzák levelezőládánkat, s valljuk be őszintén, ezekben az ínséges időkben könnyen lépre csalják a legóvatosabb fogyasztót is. Miután pedig pórul jártunk, legtöbb esetben csak a fogunkat szívhatjuk, mivel a fogyasztóvédelem hazánkban még igencsak gyermekcipőben jár.
Kevés a panasztétel
Négy éve az észak-bácskai Zentai Fogyasztóvédelmi Központ tagjai igyekeznek felvenni a küzdelmet a lelkiismeretlen kereskedőkkel, illetve szolgáltatókkal.
Eddigi tevékenységünkről az igazi értékelést talán nem is nekünk kellene mondani, hanem azoknak, akik bizalommal hozzánk fordultak az őket ért sérelmekkel – mondja Király István, a szervezet elnöke.
Jogvédő, tanácsadó és jogérvényesítő funkcióban tudnak fellépni a vásárlók, illetve a szolgáltatást kérő személyek védelmében. A zentaiak évente átlagosan 25-30 panasszal fordulnak a szervezethez, ami nem tekinthető soknak. A fogyasztók többsége ugyanis maga igyekszik megoldani a vásárlással kapcsolatos gondját-baját.
A szervezet aktívan részt vett a fogyasztóvédelmi törvény tervezetéről szóló közvitán. Király István elmondta, hogy tudomásuk szerint azért késik a törvény meghozatala, mert a Szerbiai Gazdasági Kamara – annak ellenére, hogy elismeri: a tervezet megfelel az európai normáknak – elégedetlen a törvényben foglaltakkal. Nevezetesen azt kifogásolják, hogy a fogyasztók védelmén kívül nem az előírás foglalkozik a szolgáltatást végzők, a termelők és a kereskedők védelmével.
Közös fellépés
A Zentai Fogyasztóvédelmi Központ az idén együttműködési megállapodást kötött a szegedi székhelyű Dél-alföldi Regionális Fogyasztóvédelmi Egyesülettel, és közösen másfél millió forintot nyertek egy uniós pályázaton. A két ország határ menti övezetében szeretnék szavatolni a magyarországi, illetve szerbiai vásárlók védelmét, mivel ez idáig erre nem volt lehetőségük. A projektum keretében a magyarországi szervezettel közösen szeptember 29-én a zentai Városháza Andruskó Termében szakmai előadást szerveznek, amelyre többek között meghívták a magyarországi Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal főigazgatóját, az Európai Fogyasztói Központ magyarországi kirendeltségének és a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Központ vezetőjét is. Az előadássorozat következő állomása Szeged lesz, majd jövő év februárjában egy lakossági fórumot szerveznek Zentán. Addigra remélhetőleg a szerbiai parlament elfogadja az európai normáknak megfelelő fogyasztóvédelmi törvényt.
A Zentai Fogyasztóvédelmi Központnak a zentai önkormányzattal is sikerült jó együttműködést kialakítania. Ígéretet kaptak ugyanis arra, hogy az uniós pályázat önrésze – zentaiakra eső – összegének egy részét a város fedezi.
