2025. május 18., vasárnap

Népbetegségünk: a cukorbaj (6.)

A gyógyszeres kezelés alapjai

Úgy gondolom, nem lenne teljes az ismertető a diabéteszről, ha nem szólnék a ma aktuális gyógyszeres kezelésről. Nem bátorítanék senkit arra, hogy orvosi segítség nélkül gyógyszert váltson, de a mai álláspont lényegesen enyhült a már ismert és használt gyógyszer adagolásának önálló módosítása irányában. Ez természetesen bizonyos jártasságot kíván.

Az inzulin felfedezése és sikeres alkalmazása a 20. század orvostudományának egyik sikertörténete. Napjainkban már a szintetikusan előállított gyógyszer teljesen kiszorította a jó ideig szarvasmarhából kivont inzulint. Sikerült az elmúlt években olyan gyors hatású inzulin előállítása is, amelynek beadása után a beteg azonnal ehet. Van többféle elhúzódó hatású készítmény, de ezek kombinálása maradjon a diabetológus hatáskörében!

Az 1-es típusú betegek általában naponta négyszer-ötször, a 2-es típusú inzulinra szorulók pedig kétszer napjában kapnak inzulin. Természetesen vannak kivételek mindkét esetben.

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőket tabletta formájú kezelésre utasítja az orvosa, ha a diéta és a fokozott fizikai aktivitás önmagában eredménytelen. A Szerbiában jelenleg rendelkezésre álló antidiabetikumokat két nagy csoportra oszthatjuk: szulfonamidokra és metforminokra. Ejtsünk szót mindkét csoport főbb hatásmechanizmusáról!

A szulfonamidok vagy szulfonilureák a diabétesz legrégibb gyógyszercsoportjába tartoznak. Felismerhetők a következő gyári elnevezéseken: Daonil, Glioral, Diprian, Amaryl. Hatásuk szerint inzulintermelés serkentők, tehát megcélozva a hasnyálmirigy sejtjeit, nagyobb inzulinkiválasztásra bírják azokat. Rendkívül hatékony gyógyszerekről van szó, de ne feledjük: az inzulinhiány éppen a hasnyálmirigy sejtjeinek részleges pusztulása miatt áll be. Hosszadalmas alkalmazásuk a pankreász teljes kimerüléséhez vezethet. Emellett a kelleténél nagyobb adag használatánál hipoglikémiát (alacsony vércukorszintet) is előidézhet.

Jóval korszerűbb antidiabetikum a metformin (találkozunk biquanidin elnevezéssel is). Hatása abban áll, hogy képes csökkenteni a máj cukorkibocsátásának szintjét, részben az izomzatot és a zsírszövetet fokozott cukorfelhasználásra serkenti, harmadsorban pedig akadályozza a bélből történő cukorfelszívódást. Az inzulintermelést nem befolyásolja, a pankreászra nem hat. Csökkenti az éhgyomri és az étkezés utáni cukorszintet. A metforminok önmagukban sohasem okoznak hipoglikémiát. Szerbiában Glukoformin, Tefor, Metformin néven találkozunk ezzel a gyógyszerrel.

Említsük még meg a harmadik antidiabetikus gyógyszercsoportot is, az akarbózt! Nálunk nem forgalmazzák, de akik Magyarországon kezeltetik magukat, Glucobay néven találkozhatnak véle. A vékonybélben fékezi a cukor felszívódását, és ezzel a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Nyilvánvaló, hogy nem alkalmas a magas éhgyomri diabéteszforma kezelésére. Általában a tablettás kezelés monoterápia formájában indul, később azonban át kell térni a kombinált kezelésre, ami a két főcsoport együttes alkalmazását jelenti. A kezelés újabb fázisában sor kerülhet az antidiabetikumos tabletták és az inzulin együttes adására is. A 2-es típus egy részénél végül is át kell állni a teljes inzulinkezelésre. Végül elköszönő mondatként: a cukorbaj nem halálos, sőt rokkanttá sem tesz, ha figyelmesen betartjuk a kezelés szabályait.

Magyar ember Magyar Szót érdemel