2025. május 17., szombat

Sikeres, élményteli diplomakoncert

A kishegyesi Csőke Noémi a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián tett tanúbizonyságot tehetségéről, felkészültségéről

Ahhoz, hogy valaki a tudományok terén oklevelet szerezzen, több év felkészülésre, tanulásra, elhivatott munkára van szükség. Egy zenei, előadóművészi diploma mögött azonban sokkal több követelmény áll. A veleszületett tehetséget magától értendőnek hisszük, ám ez korántsem minden. Ez az isteni „szikra” lehet szerencsés alapja a pályának, azonban a művésszé válás gyermekkortól lemondást, figyelmet, kitartást, szülői támogatást, odafigyelést igényel. Amikor pedig minden összeáll, akkor sem biztos a siker.                                                                                        

Csőke Noémiről, az ifjú kishegyesi zongoraművésznőről az első pillanattól – ahogyan 3-4 évesen felemelték a zongoraszékre, ahonnan csak hosszú évek után érték el lábacskái a pedálokat –, tudták a beavatottak, hogy tehetséges.  Úgy tűnt, minden akadályt könnyedén vesz, ez a hangszer a legkedvesebb játéka és legjobb barátja. Hogy első tanára édesapja, a kiváló vajdasági zongorapedagógus, Csőke András lett, csak növelte az esélyeit. Még a 10. életévét sem töltötte be Noémi, amikor elérte az első nemzetközi sikerét, az olaszországi Goriziában megtartott verseny első díját. Utána már nem volt megállás. A vetélkedők, megmérettetések sorozata évről évre díjakkal, elismerésekkel zárult. 2011-ben a Máramarosszigeten (Románia) kapott első díj, 2012-ben a  Chopin+Budapest verseny különdíja, amelyet Bartók Szonatinájának előadásáért érdemelt ki, a szlovéniai Rablje od Draviban kapott díj, ezenkívül évente a szerbiai zeneiskolák országos vetélkedőin és fesztiváljain szerzett első díjak, a Fiatal Zongoristák Szabácsi (Šabac) Nemzetközi Zongoraversenyein nyert díjak, Nagybecskereken, Topolyán, Szabadkán megrendezett vetélkedők legjobbjának, korcsoportgyőztesének kijáró díjak, külön elismerések. Az alsófokú zenei tanulmányai idejéből Noémi külön büszkeséggel emlékezik meg a Grazban megrendezett Bartók Béla nemzetközi zongoraverseny 2. díjáról és a Bartók-különdíjról. Mindebben sokat segített neki felkészítő tanára, Székely Mária, aki 2012 és 2016 között egyengette útját. 2016-ban Noémi a kecskeméti Kodály Zoltán Szakgimnáziumban folytatta tanulmányait, Radványi Mária növendékeként.   

Abben az évben az ő hangversenye nyitotta meg az Újvidéken megtartott World Piano Conference nevű rangos nemzetközi zenei összejövetelt, amelyen a következő években is rendszeresen szerepelt szólókoncertekkel. Ugyancsak középiskolai tanulmányai során került 2018-ban az USA-ba, ahol a Luzerni Music Center zenekarával játszotta Chopin igényes Grand Polonaise Brilliante művét.                                            

A következő tanulmányi állomás 2020-tól a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongora szaka lett, amelyen Kemenes András és Hargitai Imre növendékeként folytatódott az ifjú művésznő útja. Az öt egyetemi év sem volt kevésbé eseménydús. A rendszeres tanulmányok mellett az előadóművészi titulus megszerzéséhez elengedhetetlenek a különböző mesterkurzusok. Ezeken lehet megtapasztalni a szakma sokoldalúságát, egyediségét, méghozzá a legavatottabb előadóktól. Így Noémi többször is részt vett a Cziffra György-mesterkurzuson, amely keretében Vásáry Tamás, Dráfi Kálmán, Balázs János és Mocsári Károly előadásait követhette, továbbá Gulyás Márta és Luis Fernando Perez spanyol zongoraművész tanfolyamain is gyarapította tudását. Ezenkívül Achille Gallo olasz, Lovtre Marušić horvát, Kinka Rita szerbiai, Székely István magyar, Jacques Rouvier francia, Yuval Admony izraeli, Tami Kanazawa japán, és Daniela Petralia olasz zongoraművészek és pedagógusok mestertanfolyamait is figyelemmel kísérte.                                

Tavaly az Erasmus-program keretében a svájci Luganóban Frederico Colli olasz zongoraművésznél is fejlesztette játékát.

A DIPLOMAHANGVERSENY

A rendkívül gazdag tanulóéveket Csőke Noémi diplomahangversenye koronázta meg, amelyet a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Solti-termében tartottak meg május 12-én, Kiss Csongor csellóművész és a Kemény Péter vezette Era Nova Kamarazenekar közreműködésével.                                                                                                     

Követelmény, hogy a koncert műsorán szólószonáta, kamaramű és zenekarral kísért versenymű is szerepeljen. Ennek jegyében a romantikus zongorairodalom alkotásaiból tevődött össze a program: az első részben Schubert 14. a-moll (D784) szonátája és Cesar Franck A-dúr hegedű-zongoraszonátájának Jules Delsart csellóra és zongorára átírt változata hangzott fel, a szünet után pedig Schumann op. 54-es a-moll zongoraversenye. Már az első műben Schubert kései a-moll szonátájában kidomborodott a művésznő drámaformáló érzéke. A tömör, rövid motívumok feszült légkörétől a szélsőséges dinamikai váltásokon keresztül a heves, túláradó, máskor gyengéd dallamformálásig, a beethoveni szikárságtól a liszti elmélyülő filozófiáig. Valóságos felüdülés volt az azt követő C. Franck-szerzemény, derűjével, szárnyaló dallamosságával. Ezúttal az A-dúr hegedű-zongoraszonátának a cselló-zongoraátiratát hallhattuk, ami a megszokott harsány hegedűszólamhoz képest a melegebb emberközelibb hangulatot pendítette meg. A romantikus szerzemények javánál a zongorának nemcsak a puszta kísérő szerep jut, hanem az a szólóhangszerrel egyenrangúan lép fel. Erre kiválóan ráérzett Noémi, így nem csupán simulékonyan követte Kiss Csongor csellószólamát, hanem magabiztos zenei párbeszédet folytatott vele. A zsúfolásig megtelt Solti-teremben a vastaps teljesen indokolt volt, úgy, ahogyan a koncert második felében is az est végén, amikor legalább ötször tapsolták újra közönség elé a művésznőt. A zeneirodalom egyik legszebb zongoraversenye Schumann a-moll koncertje. Itt a szólista zenei tudásának másik dimenziója is kiemelkedett: az összjáték, a kommunikáció magas szintű igényével. Az egyetemistákból álló Era Nova Kamarazenekar pedig nagyszerű közreműködő partnerként mindenképpen alátámasztotta a diplomázó elvárásait, játékstílusát.

Nem maradt más hátra, minthogy gratuláljunk a sikeres, élményteli diplomakoncerthez, de az idáig vezető állomásokhoz, a szülői áldozatokhoz, támogatáshoz és a sokoldalú tanári munkákhoz is.                                                                                                                          

Az emberi értékrendek egyre silányuló világában Csőke Noémi személyisége, művészi mivolta igazgyöngyként ad új reményt. Büszkék vagyunk rá, hogy honfitársunk és köreinkből való. Reméljük, hogy a művészi élet forgataga nem sodorja túl messzire tőlünk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Csőke Noémi (Diósi Arabella felvétele)