Rengeteg, több száz oldalas könyvet betöltő adatot talál a cukorbeteg, ami a diétára vonatkozik. Félő, hogy a javaslatok tömegében elveszíti kedvét, s túl összetettnek találva, felhagy annak betartásával. Megpróbálom ezért leegyszerűsítve megszűrni mindazt, amit fontos mindennapjainkban betartani.
A szénhidrátok (cukrok) 1 grammjának elégetésével a szervezet 4 kcal energiához jut. Kerülendő: szőlőcukor, répacukor, malátacukor, méz, cukorkák, étcsokoládé, befőttek, lekvár, dzsem, aszalt gyümölcsök, cukros üdítő italok. Csak mérve fogyasszuk: lisztesáru, fehér és barna kenyér, rizs, búzadara, kekszek, tejtermékek, gyümölcsök, tejcsokoládé, fagylalt, burgonya, müzli, cukrozatlan gyümölcslevek, száraz hüvelyesek. Úgyszólván korlátozás nélkül fogyaszthatjuk a zöldség- és főzelékféléket rendkívül alacsony cukortartalmuk jóvoltából; kivételt képeznek a sárgarépa, sütőtök, kukorica, zöldborsó és a bab is. A napi energiaszükséglet 50 %-át ebből a csoportból kell nyernünk.
Fehérjék: 1 gr energia tartalma: 4,1 kcal. A napi energia-bevitel 20 %-át biztosítjuk ebből a csoportból, s ennek fele állati, fele növényi eredetű legyen, mint például a bab, lencse, borsó vagy szója. Ne feledjük a nálunk méltatlanul mellőzött spárgát és brokkolit. Csak zsírszegény fehérjeforrások fogyaszthatók: baromfiból mell és comb, a sertéshúsból a comb és karaj, marhalapocka, tengeri halak, halkonzervek, vad- és birkahús.
Zsírok: 1 gr zsír 9 kcal értékkel rendelkezik. Habár a napi energia-bevitel 30%-át kell zsírokból biztosítani, ez a szám megtévesztő lehet, ugyanis ezt a százalékarányt egy zsírszegény étrenddel komótosan teljesíthetjük. Ettől az élelmiszer-csoporttól kell a diabéteszeseknek a legszigorúbban tartózkodni. Ne hívjuk ki magunk ellen a sorsot azzal, hogy már sérült pankreászunkat (hasnyálmirigy) újabb megterhelésre bírjuk. Hogy szemléletessé tegyem a zsíros ételek fogyasztását cukorbaj esetén, azzal az életből vett példával hasonlítanám össze, amikor a kimerült lovat kíméletlen ostorozással űzik, hajtják a munkára. Emellett egy zsírosabb reggelivel, ebéddel, visszaszedjük az egy hét alatt kínlódva leadott súlyfelesleget. Jó tudni, hogy a túlsúlyért általában nem a szénhidrát, hanem a zsír a felelős! Ajánlatos a szükséges zsírbevitelt 50-50%-os arányban állati és növényi zsírból fedezni! Olajban sütés helyett válasszuk a párolást, grillezést, roston sütést!
Kerüljük a tejszín, a zsíros sajtok tepertő és szalonna, szalámifélék fogyasztását. A húsokat zsírtalanítsuk, a tejet igyuk lefölözve, a készételek zsírját is távolítsuk el. Hetente egy alkalommal kis mennyiségben belsőségeket (például a sertésmáj), és tojást is fogyaszthatunk vitamintartalmuk miatt.
Rostok és gyümölcsök. Törekedni kell a napi többszöri zöldség- és gyümölcs fogyasztására, a rostos ételek ugyanis (zöldség, saláta, teljes kiőrlésű gabonafélék) magukba szívják a zsírokat és cukrokat, ekként lassítva és csökkentve azoknak felszívódását. A gyümölcsöknél számítani kell a szénhidrát bevitelére! Maximum 20-30 dkg mennyiség ajánlható napjában. Kerüljük lehetőség szerint a banánt, szőlőt és a szilvát is.
Alkohol. Kivételes esetekben egy pohárnyi fehér száraz bort megengedhetünk magunknak. Vigyázat: az túl sok alkohol hirtelen vércukorszintesést idéz elő, ami hipoglikémiás komába taszít!
Tea és kávé: Élénkítő hatásúak, melyet a bennük lévő koffein okoz. A cukorbetegségben szenvedők számára nem rejtenek több veszélyt, mint amit az egyébként egészséges emberek számára is, ezért 1-2 csészével a diabéteszes betegek is nyugodtan elfogyaszthatnak.
Adós maradtam még a modern gyógykezelés ismertetésével. Erről lesz szó a következőkben.
