Talán egyetlen betegség sem kíván tőlünk nagyobb figyelmet az első jelek felismerésében, mint a csontritkulás. Ha már megtörténik a combnyak- vagy a gerinctörés, elkéstünk, s emiatt legkevésbé orvosunkat hibáztathatjuk.
Ha összejönnek ezek az apró jelek, amelyekkel orvoshoz senki nem szokott fordulni: a szexuális hormonok csökkenése, miután betöltöttük 40-45. életévünket, kitartó fájdalomérzet csípő- és gerinctájékon, és ehhez társul egy figyelmeztetés, amit félvállról szoktunk kezelni – megszokott testmagasságunknál 2-3 cm-rel kevesebbet mérünk –, ideje elvégezni a csontsűrűség-vizsgálatot, a DEXA-szűrést. Tudtommal Újvidéken és Belgrádon kívül ilyen műszer Kanizsán is létezik.
A vizsgálat csak néhány percet vesz igénybe, a sugárzásveszély kizárt. Ez lenne az egyetlen módja, hogy még idejében mindent megtegyünk a váratlan csonttörések megakadályozása céljából. A beteg szerepe a megelőzésben igen fontos, sokszor döntő jelentőségű: életmódot kell változtatni azonnal. Miből is áll az életvitel-változtatás?
Talán nem mondok újat azzal, hogy a legjobb kalciumforrásnak a tej és a tejtermékek számítanak, mivel tartalmaznak D-vitamint, A-, K- és E-vitamint, tejcukrot, tejfehérjéket, magnéziumot, foszfort, mikroelemeket, mindazt, ami segíti a kalcium felszívódását és beépülését a csontokba. A tejet és termékeit a természet rendje alakította, tökéletesítette évezredek óta, felkészítve az anyákat gyermekeik rendkívül nagy kalciumszükségletének kielégítésére. A joghurt és kefir fogyasztása is előnyös, mert könnyebben emészthető, mint a tej vagy a sajtok, és a kalcium felszívódása is ezekből termékekből a legkedvezőbb. Ezenkívül az élő kultúrával készített savanyított tejtermékeknek – a kefir-családnak – antimikrobális hatásuk is van, így hozzájárulnak a bélflóra épségben tartásához. A tejen és tejtermékeken kívül jelentős mennyiségű kalciumot tartalmaz a szójabab, rozskenyér, petrezselyem, banán, az olajos magvak, gyümölcsök, zöldségek, valamint a halhús és a kakaópor. Sok kalciumot tartalmaz még a sóska, rebarbara, zeller is, de sajnos nagy mennyiségű oxálsavat is, ami akadályozza a kalcium felszívódását. A csontritkulás megakadályozását szolgálja még a magnéziumban gazdag szója, búzacsíra, barna kenyér, gyümölcsök és főzelékek rendszeres fogyasztása. D-vitamin nélkül nem szívódik fel a kalcium, ez különösen megszívlelendő idős korban és a várandós anyák esetében. Napi félórás séta kedvez a bőrben képződő D-vitamin-mennyiségnek, de jó forrás a már említett tej és tejtermékek, a tojás és a húsok is. A gyógymódok közzé tartozik a hetente háromszori rendszeres torna 30-40 perc időtartamig.
A gyógyszeres kezelés ma a reneszánszát éli. Eddig is ismeretes volt a hormonpótlásos terápia, ösztrogén, illetve a férfiak esetében tesztoszteron injekciókkal. Újabb generációs gyógyszereknek számítanak a biszfoszfonátok és a kalcitonin. Ez a gyógyszercsalád nem hormonális eredetű, segít a csontsűrűség fenntartásában és növelésében, és ezáltal hozzájárul a törések előfordulásának csökkentéséhez. És végül tegyünk említést a legújabb gyógyszerről, egy belső kiválasztású hormonális készítményről, a teriparatidről.
Habár az eddig felsorolt terápiák is megoldást nyújtanak a betegség elhatalmasodása ellen, a teriparatid a súlyos csontritkulás kezelésében mérföldkövet jelent. Az ajánlott 18 hónapos kezelés után a terápiás hatás évekig kielégítő szinten tartja a csontokat. Az egészségügyi hírekben arról az örvendetes eseményről számoltak be, hogy Szerbiában is beindították – az igen drága – teriparatid alkalmazását a betegsegélyező terhére.
Végső ideje lenne a gyógyszeres megelőzés széleskörű alkalmazásának.
