2025. május 18., vasárnap

Kivárni a „bölcsek kövét”

Mit tehetünk az öregedés ellen? (12.)

A táplálékszakértők szerint ahhoz, hogy jelentősebben növekedjen a vérünk, illetve a szerveink antioxidáns kapacitása, naponta 3500–5000 ORAC-egység bevitele szükséges. Ha azonban valaki nagyobb mértékben van kitéve a szabad gyökök károsító hatásának (sportol, dohányzik, egészségtelenül táplálkozik stb.), a javasolt ORAC-egység a dupláját is elérheti! Említettük már az aszalt szilvát, amelyet tudósaink sokáig rekordernek tartottak 5770 egységnyi antioxidáns mennyiségét illetően.

Van azonban két nagy jelentőségű antioxidáns, amelyek a piros és narancssárga gyümölcsökben, zöldségekben bőven megtalálhatók, és pozitív hatásuk szervezetünkre semmivel sem kisebb a favorizált aszalt szilváénál, vörös borénál, gránátalmáénál. A paradicsom, a pirospaprika és a vérnarancs élénk színét adó likopin, és a sárgadinnyét, sárgarépát, grapefruitot vagy sütőtököt színező karotin egészségre gyakorolt hatásai még vizsgálat alatt vannak, de már ma is tudjuk, hogy fontos szerepük van jó néhány krónikus betegség elhárításában, közöttük a prosztatarák, a szívbetegségek és az időskori vakság megelőzésében.

A likopin például egyike azoknak a ritka anyagoknak, amelyek tudományos elismerést nyertek a bőr korai ráncosodásának megakadályozásában. Feltehetnénk a kérdést, miért ne élhetnénk a lehetőséggel, és teszem azt, egy félliternyi frissen préselt sárgás-pirosas színű gyümölcslével naponta semlegesítve a káros szabad gyököket, élvezhetnénk az örök ifjúságot? Nos, ez túl egyszerű lenne.

Kitűnt ugyanis, hogy az antioxidánsok tipikus csapatmunkások, azaz csupán együttműködve tudják hatékonyan támadni a szabad gyököket. Az együttműködésük tesz minden szemet erőssé a láncban. Ha egy is kimarad, szakad a lánc. Ráadásul, különböző antioxidánsok, különböző típusú szabad gyökök ellen védenek, sőt nem minden sejt fogadja be a nem megfelelő sorrendben érkező antioxidánsokat. Így alakul ki egy permutációs lánc, amelyben például kilenc különböző antioxidáns kereken 362 880 átrendezési lehetőséggel bír. Természetesen minden egyes sorrendi lehetőség értékét ebből az óriási számból hosszan tartó tudományos vizsgálatnak kell bizonyítania. Azt azonban már ma is tudjuk, hogy minden tekintetben (életkor, betegségmegelőzés, életkedv, munkabírás stb.) előnyben vannak azok, akik változatos étrendet követnek, amely legalább napi ötszöri bőséges gyümölcs- és

zöldségfogyasztást tartalmaz.

Egyelőre eredménytelenek azok a kísérletek is, amelyeknek lényege az antioxidánsok koncentrált, vagyis tabletta formátumú adagolása. A legyeknél, a kukacoknál igen megduplázódott az élettartam, de az embernél nem, mert az egyes létfontosságú szervek sejtjei stresszhatással válaszoltak, ami néha váratlanul daganatos megbetegedésbe torkollott. Ahhoz, hogy ne kelljen legalább 15 csésze zöld teát meginni, több kilogramm gyümölcsöt elfogyasztani, és literszám inni a vörösbort nap mint nap, még jó néhány évtizedes kutatásnak kell elmúlnia, amíg megtalálják azt az életadó antioxidáns koncentrátumot, amelyet stressz nélkül, kedvezően fogad minden emberi sejt, s közben a permutációs lánc elrendezési követelményeinek is eleget tesz. Ez lenne leegyszerűsítve az örök ifjúság, az igazi „bölcsek kövének” stratégiai jövője. Hiszem, amit az ember elhatároz, előbb-utóbb teljesíti is. Ugyanis a természetéből fakad egyedi tulajdonsága, hogy életét nemcsak leélni akarja, hanem igyekszik valami többletet maga mögött hagyni, ami előnyére van az emberiség egészének. Ahogyan József Attila mondja: az ember egyben-másban Istenhez is igyekszik hasonlítani. (Vége)

Magyar ember Magyar Szót érdemel