A Szerb Telekom szeptember 23-án hivatalosan bejelentette az IPTV korszak kezdetét Szerbiában. Október 15-től minden ADSL tulajdonos kipróbálhatja az új szolgáltatást, ingyenesen használhatja azt egészen december elsejéig – természetesen csak azok, akik a Telekom ADSL szolgáltatására fizettek elő. A sajtótájékoztatón kifejtették a technológia előnyeit a klasszikus kábel TV-s szolgáltatásokkal szemben, hangoztatva a nagy felbontást, a programok szerveren való tárolásának lehetőségét, illetve a Video On Deamand (VoD) technológiát - videó, amikor és ahogy akarod.
De mit is kapunk valójában egy IPTV-s előfizetéssel? Először is kapunk egy Set Box nevű dobozt, amit összekötünk az ADSL vonalunkkal illetve a TV-vel. Ez a doboz akár egy szatelitos vevő működik, azzal a különbséggel, hogy nem a műholdtányérról dekódolja az adást, hanem a telefonvonalról. Pontosabban amikor elindítjuk és kiválasztjuk a kívánt adást, a szerkezet a telefonvos ADSL vonalon tájékoztatja a szervert a kérésünkről, mely megkezdi az adás “sugárzását” számunkra. Mivel a teljes kommunikáció digitális, így a kép és a hang tiszta illetve akár HDTV felbontásban is nézhetjük az adást. Legalább is amelyeknél a HD minőségre lehetőség van, azonban ha a csatorna ezt nem nyújtja, a szerver átméretezi számunkra a képet automatikusan, azonban ez nem hozza meg a HD minőséget, csupán valamelyest jobb mint amikor a TV teszi ugyan ezt (a mai LCD-k illetve Plazma TV.k hasonló eljárással alakítják a klasszikus adásokat a nagyobb képernyőnek megfelelőre). Körülbelül 200 adásra számíthatnánk a szolgáltatás keretein belül. Az igazi előny ott kezdődne, hogy a kommunikáció kétirányú, vagyis mi is bekapcsolhatunk a program alakításába. Például úgy, hogy a szerver mint videó működik, vagyis amikor kívánjuk, akkor rögzíti a műsort, vagy akár késleltetheti a lejátszást, ha pl. el kell szaladnunk, vagy később érünk haza mint ahogy a műsor kezdődik – akár előre is kiválogathatjuk a kívánt adásokat. A Video On Deamand funkció pedig lehetővé tenné, hogy egy központi adatbázisból válasszunk filmet/műsort, amikor csak szeretnénk. Ezt úgy kel elképzelni, mint egy videó kölcsönző, azzal a különbséggel, hogy a fotelből válogathatunk, amikor csak jól esik, és rögtön elindíthatjuk a lejátszást. Az ADSL révén jelenleg közel 130 ezer háztartásba juthat el az IPTV – körülbelül ennyi ADSL előfizetője van a Telekomnak. A szolgáltatás egyértelmű előnye, hogy mindenhova eljuthat, ahol elérhető az ADSL, függetlenül attól, hogy van-e az adott körzetben kábel TV-s szolgáltatás.
A CinemaNow Video On Demand ekránképe
A legnagyobb hazai kábeltelevíziós szolgáltatónk, az SBB is megtartotta sajtótájékoztatját 22-én, ahol elsősorban TotalTV szatelites rendszer illetve a D3 (digitális kábelTV) szolgáltatást prezentálták. A D3 szolgáltatással, mely már több hónapja elérhető az előfizetőik számára, minden adást HD minőségben nézhetnek a fogyasztók. Természetesen itt is ugyan az a játék, egy külön dekódoló dobozt szerelnek fel a vevőnél, mely dekódolja az adásokat, pontosabban csak a kiválasztott adást. Így akár az IPTV esetében, itt is csak egy TV működhet egy dekóderrel - holott sok háztartárban több TV is található. A csomag a klasszikus kábel TV-s adások mellett (melyek zöme lokalizálva, avagy szerbre fordítva/feliratozva nézhető) további plusz adásokat kínál, illetve megfelelő előfizetésssel bővíthetők a fogott adások listája. A csomag előnye, hogy működtetik az EPG nevű rendszert, mely segítségével egy hétre előre megtekinthetjük a kínált programot bármely kanálison (már amennyire az a hazai TV csatornáknál pontos...), vagy akár előjegyezhetjük magunkat egy-egy programra, amit megnéznénk, amikor is a rendszer automatikusan arra a kanálisra vált. A program kívánság szerinti felvevéséről nem volt ugyan szó (feltehetőleg ez is működni fog hamarosan), azonban a Video On Deamand funkció itt is szóba került, mi szerint jövő év első felében elérhetővé válik. Azokra a helyekre, amelyekre a kábel TV nem jut el, a TotalTV szatelites rendszerrel igyekeznek betörni. Mára a rendszer nem csak hazánkban, hanem a környező országokban is elérhető, és hamarosan itt is működni fog a digitális HD minőségű adások sugárzása, illetve ahogy a 3D rendszerben, szateliten keresztül is elérhetővé válik majd a Video On Deamand funkció.
Mint látjuk, a két szolgáltató mind jobban betör egymás “területére”, mind nagyobb konkurenciaharc kezd kialakulni. Hozzátehetjük azt is, hogy nem csak a televíziós élvezet terén, hanem az internetes szolgáltatás terén is komoly csata folyik az SBB és a Telekom között. Ez mindenképpen nekünk, fogyasztóknak hozhatja meg az előnyöket, remélhetőleg az árak csökkenésével, a szolgáltatások minőségének növekedése mellett.
Az internetes csatározások eredményéről pedig jövő heti számunkban számolunk be – lehet hogy jön az olcsóbb internet?
