2025. május 2., péntek

Exkluzív teszt

A számítógépes kormánykerekek története egyidős az autós játékokkal. Az első ilyen vezérlők nem voltak bonyolultabbak, mint maguk a kétszínű és kétdimenziós játékok, sőt, csináld magad alapon lehetett őket építeni alkatrészekből. A nagy kapacitású számítógépek és játékkonzolok, a valósághű autóverseny-szimulációk megjelenésével természetesen a legfőbb irányítóeszköz is generációt váltott. Az erővisszahatás (force-feedback), az autó kormánykerekének szimulált viselkedése ma már ugyanúgy része egy komoly eszköznek, mint a teljes nagyságú gáz, fék és kuplung pedál, valamint a sebességváltó. A Logitech fennállásának 25. évfordulóján, 2006 őszén hozta forgalomba az azóta kínálatának csúcsát jelentő G25 kormánykereket, Playstation 3 konzolhoz és PC-hez.

Méretes, zöldeskék-fekete dobozba csomagolták a vezérlőt, de a tízkilónyi súly cipelése után nem lepődünk meg, amikor kinyitjuk: odabent elegánsan van elrendezve a felszerelés, üresen hagyott rész nélkül. Felbontva a védőfóliákat kellemes látvány lep meg bennünket, a kormánykerék, és a kiegészítők tervezése és kivitelezése ritka jó minőséget képvisel. A fém, a valódi bőr és a fekete műanyag olyan összhatású, mintha egy sportkocsi alkatrészeit csomagolnánk ki. Sajnos mélyebbre nyúlva sem sikerült több alkatrészt előhalászni, így sportkocsit nem, „csak” egy irigylésre méltó szimulátort raktunk össze. Az illúziót egyedül a kábelrengeteg rombolja, a váltót és a kormányt összekötő vezeték feleslegesen hosszú, a többi viszont elégséges, ha az asztal körül rendezzük el az alkatrészeket. Ha távolabb szeretnénk ülni, pl. TV-konzolhoz csatoljuk a rendszert, már lehetnek gondjaink a feszülő kábelekkel. Sík felületre a kormányt és a váltót két-két szorítóval rögzíthetjük, amik meglepően stabilan tartják őket.

A kormány és váltókonzol feliratozása és jelzése puritán. A gombok jeltelenek, mindössze a váltó kapcsolójának állása van feltüntetve, ugyanis a váltót átkapcsolhatjuk az alapállású H-sémából szekvenciális üzemmódba is. A váltókonzolon egy zöld led jelzi az eszköz bekapcsolt állapotát, a második led a már említett váltó üzemmódot jelzi ismételten. Itt található a gombok zöme is, nyolc programozható gomb és egy 4+4 állású nézőpontváltó, ún. „POV” kapcsoló. A 28 centiméter átmérőjű, bőrborítású kormánykeréken két gomb található mindössze, valamint két „megrántható” fül, amelyek szintén programozhatóak. A pedálkonzol masszív és nehéz, nem csúszik el az erősebb nyomásra sem, ami jó, mert a fék ellenállása elég erős, taposása nem kis izommunkát igényel. A pedálok rögzítése teleszkópos, ami hosszú élettartamot ígér.

A meghajtószoftver telepítése rendkívül egyszerű, és kormánykereket a tesztelt modern játékok felismerték beállítás nélkül, ami fontos kényelmi szempont, a váltóval együtt több mint 25 vezérlő beállítása hosszadalmas lenne. Bár egy-két próbavezetés után rögtön találtunk néhány dolgot, amit szívesen megváltoztattunk volna, pl. hogy a gázpedál korábban „fogjon”, vagy hogy a kormány legnagyobb elfordulási szöge kisebb legyen. Szerencsére minden beállítást megváltoztathatunk, és játékonként más-más finomhangolást tölthetünk be a Logitech Profilerrel, amire szükségünk is lesz, mert a játékok hajlamosak teljesen más gyorsasággal reagálni, pl. a kormány elfordítására. A régi játékoknál alkalmazhatjuk a „Combined Axis” opciót, ebben az üzemmódban a kormány, a gáz és a fék úgy működik, mint egy két, X-Y tengelyű analóg joystick, és a legtöbb kompatibilitási probléma ezzel meg is oldódik.

Első körben arkád versenyjátékokkal próbáltuk ki a kormánykereket. A Grid, a Prostreet és a Dirt újgenerációs játékok, bár nincsenek fent a Logitech G25 hivatalos honlapján a támogatott PC-s játékok között (bizonyára azért, mert az egy ideje nem frissitették), probléma nélkül játszhatók voltak, telepítés után indult is a verseny. A vezetés élményét már-már teljesen visszaadja a G25. A erővisszahatásnak köszönhetően érezzük, hogy „dobog az autónk szíve”, a játékok tervezésénél még arra is figyeltek, hogy a motor vibrációját is visszaadja a kormány. Hát még azt, amikor dübörög kerék az útszélen, vagy éppen megpattan a kocsi a palánkon. A Grid az egyik legújabb autós játék a piacon, fejlesztésénél nagyon figyeltek, hogy a legapróbb mozzanat is, legyen az belső vagy külső hatás, megérződjön a kormányon. A Prostreet, amit a kritikusok jogosan leminősítettek, reneszánszát élte ezzel a volánnal, s bár a gyengére sikerült karrierjátékot nem ugorhatjuk át vele, legalább a száguldást élvezhetjük benne. A Dirt, a Colin Mcrae rallisorozatának legújabb kiadása külön nehézséget kap kormánnyal vezérelve, de ez olyan kihívás, amit élvezet vállalni. A billentyűzetes, vagy gamepados irányítás ezeknél az arkád játékoknál egyszerűbb. A játéktervezésnél, az ellenfelek beállításánál, a gyors reakciót lehetővé tevő eszközöket vették figyelembe a játékfejlesztők, így nem biztos, hogy versenyelőnyben vannak azok, akik kormányt használnak.

A szimulációs versenyjátékok azok, ahol igazán átadhatjuk magunkat a vezetésnek, annak minden veszélyével együtt, ezek a játékok nem segítenek vezetni, az autó valósághű mozgásán van a hangsúly. Általában kevésbé népszerűek, mint arkád társaik, de egy ilyen kormány tulajdonosa megérdemel egy élethű szimulátort is, mindenképpen érdemes kipróbálni. Sajnos a Grand Turismo 5 Prologuet, a legújab szimulációt nem próbálhattuk ki, lévén kizárólag Playstation 3-ra jelent meg, de szerencsére kéznél volt egy régebbi játék, a RACE 07, a World Touring Car Championship hivatalos játéka. Persze kitűnőre vizsgázott ez utóbbi is, a G25-tel úgy látszik nem bukhat meg egyetlen játék sem.

A Logitech G25 drága jószág, de ezért a 23 ezer dinárért a legjobb kormányt kapjuk meg a hazai piacon, és külföldön is egyedül a Fanatec Porsche 911 Turbo lehet az alternatívája. Léteznek olcsóbb modellek, de aki kompromisszum nélkül, a jelenleg elérhető leghitelesebb szimulációt szeretné, annak meg fogja érni a vásár.

A Komputer oldalt támogatja az újvidéki gameS számítógépes és konzolos játékszaküzlet, mely Újvidéken, a Sad Novi Bazaar Áruház harmadik emeletén található. Újvidék, TC Bazaar, Bulevar Mihajla Pupina 1. Tel.: 021/521-357. e-mail: bazaar@game-s.co.yu. Weboldaluk: www.game-s.co.yu.

Magyar ember Magyar Szót érdemel