2025. május 2., péntek

Microsoft IE 8 béta & Google Chrome 0.2

Browsercsata

Nincs olyan hónap, hogy ne írnánk valamelyik böngészőről. Amikor azt mondom, hogy az idén ez az utolsó alkalom, hogy a böngészőkről témázunk, akkor valaki ismét megjelenik valamivel. Ezúttal a Google dobta ki a nagy bummot, csupán pár nappal később, hogy a nagy konkurens, a Microsoft megjelentette az InternetExplorer 8-as verziójának első hivatalos tesztváltozatát. Mindkettőt telepítettük a gépünkre, és megnéztük mi az újdonság a konkurensekhez képest. Elsősorban a Firefox 3-as változatát vettük alapul, azonban nem feledkeztünk meg az Operáról és a Safariról sem.

A hét legnagyobb bombája, a Google Chrome csupán 0.2-es verziószámmal érkezik. Egyértelműen kiderült, hogy a guglisok a Safari motorjára építenek és nem a Firefoxéra, mint ahogy azt előzetesen a szakértők vélni merték. Azonban ez az állítás sem bizonyos, ugyanis egyesek már fedeztek fel a Gecko (a Mozilla Firefox rendszere ezt használja) motorból is részleteket. Végeredményben ez a felhasználót nem érdekli. A nagy hírverés mögött azonban hiányosnak tartom a programot. Habár nem észleltem rajta megjelenítési problémákat a standard oldalaknál, az Internet Explorer specifikus weboldalak nem működnek megfelelően benne – például egyes bankok összedobott bankszámlakezelő programjait lehetetlen használni. Az más kérdés, hogy ez nem annyira a program készítőinek, hanem a weboldal tulajdonosának a bűne. Ugyanakkor ez a probléma a Safari és a Firefox esetében is létezik, míg az Opera elég jól kiküszöbölte ezt. A program funkcióit és azok beállítását illetően nem vagyok megelégedve. Pontosabban, egyáltalán nem léteznek. Ha belépünk a beállítások menübe, akkor gyakorlatilag a proxy és a homepage beállításain kívül semmi sincs. Semmilyen plugin, skin vagy más bővítési, illetve módosítási lehetőséget nem találtam a programban, így még ha valaki szeretne hozzáadni valamilyen plusz funkciót, programozói tudással sem teheti azt meg. A memóriakezelést és az összeomlás megakadályozását illetően még hozzátenném, hogy várjuk meg a tömeges tesztelést, azonban eddig nem mondhatok sok rosszat rá – habár észrevehetően több memóriát fogyasztott, mint a többi böngésző a tesztgépünkön. Aki sok megnyitott ablakkal dolgozik, az jó, ha tesz a gépébe memóriát a program alá. Ami a sebességet illeti, az oldal megjelenítésében nem találtunk túlságosan sok problémát, konkrét mérési eredmények ugyan nincsenek, de a széles sávú interneten pillanatok alatt hozta a weboldalakat. Nem tudom állítani, hogy gyorsabb vagy lassúbb a Firefoxnál, az Operánál vagy a Safarinál, ugyanis nagyon sok paramétertől függ a sebesség. Ami bizonyos, a Javascriptek futtatása valamelyest jobb, mint az Firefox esetében, a Safari és az Opera azonban hasonló teljesítményt mutat – szemmértékre. Összesítve, véleményünk a programról elég vegyes. Elsősorban a programot csupán előzetes terméknek nevezném, közel sem jár a konkurencia szolgáltatásaihoz (az ősrégi Netscape 2.0 többet tudott ennél a programnál). Egy erős próbálkozás demonstrálására jó, a Google fanok most repesnek, azonban a felhasználók valós igényeihez még nem nőtte fel magát – ne feledkezzünk meg arról, hogy legtöbben a kinézetre és a kis csicsi-bicsi pluginekre adnak, nem pedig a stabilitásra...

Google Chrome 0.2

De lépjünk egyet. Itt az IE8 béta változata, melyet bárki feltelepíthet és tesztelhet. Az első nemtetszésem éppen a telepítésre vonatkozik, ugyanis a program a telepítést követően kéri a gép újraindítását, amit egy felhasználói szintű programnak nem szabad megtennie. Sőt, ha nem indítjuk újra a gépet, akkor az IE8 nem is működik, ami egyértelműen azt mutatja, hogy a rendszerbe beépült programról van szó – még akkor is, ha ez ellen a Microsoft kardoskodik rendszeresen –, ami megint felveti az örökös problémát és kérdést: mennyire biztonságos ezt a böngészőt használni. Egy, az operációs rendszerbe beépült program esetében a legkisebb hiba is kritikus lehet a biztonság szempontjából, mert eleve megkerüli a rendszer védelmi mechanizmusait. Ami a program szolgáltatásait illeti, vannak ugyan érdekes, új funkciók, azonban továbbra is azt állítom, hogy ez csupán egy feljavított Internet Explorer 7-es. Egyértelmű az oldalt megjelenítő motor javulása a standardokkal való kompatibilitás irányában, amit csak köszönni tudnak elsősorban a weboldalfejlesztők, de a felhasználók is. A visszafelé kompatibilitást ezúttal egy plusz gombbal oldották meg, amivel válthatunk az IE7 és az IE8 megjelenítési motor között, legalábbis az átmeneti időszakban, amíg az IE6-ra írt weboldalakat a fejlesztők kijavítják – ez soká lesz. A többi új funkcióval egyelőre nem voltam elragadtatva, valójában nem hiányzik, hogy egy szóra, vagy mondatrészre kattintva rákereshetünk a Wikipédiában vagy más webes szolgáltatásban, esetleg könnyebben követhetünk egy árverést az eBayen (slices technológia) stb. Valószínű a többségnek e funkciók hasznosak lesznek, azonban a haladó felhasználók nem igazán igénylik ezeket. Továbbra is probléma a fejlesztők esetében a hibakeresés és -elhárítás (csak további programok telepítésével lehet követni a betöltött fájlokat, debuggolni), mely opciók a konkurenseknél alapból megvannak. A legnagyobb problémám azonban az oldalmegjelenítési sebességgel van. Egyszerűen észrevehetően lassú, amikor egy-egy bonyolultabb (css, javascript) oldalon lépkedek. Habár a végleges változat megjelenéséig valószínűleg még javítanak rajta, ez a programnak egy hatalmas negatívuma. Ha mindent összegezünk, pozitívan értékeljük a program egyes biztonsági megoldásait, illetve a kompatibilitást a standardokkal, azonban a használhatóság szempontjából még messze elmarad a többitől.

Microsoft IE 8 béta 2

Ami pedig a Safarit, az Operát és a Firefoxot illeti, ki-ki választhat kedve szerint. Az Opera technológiailag legjobban ellátott program, azonban kicsi a felhasználótábora, így a pluginek sem olyan elterjedtek. A Safari továbbra is küszködik a stabilitással a Windowson, illetve a programban súlyos mulasztásokra bukkantak a biztonsági szakemberek. A legnagyobb tábort az IE után a Firefox tudhatja magáénak, amely a 3.0-ás változatban ugyan nem hozott nagy újításokat, azonban plugin és skin rendszere meghozza a felhasználói tábort, mely egyelőre az élesedő konkurencia esetében sem csökken. Habár kétlem, hogy az IE a közeljövőben lekerül a trónról, a javulás érdekében nagyon kell kapkodnia – a Google sem nőtt fel ehhez, hiába a reklám. Szóval a felhasználói tábor felosztása valószínűleg még egy ideig marad a mai viszonyoknak megfelelően.

Magyar ember Magyar Szót érdemel