Hosszú idő után végre fejlődésről is beszámolhatunk a hazai internet terén. Úgy tűnik az állam végre enged az internetes szolgáltatóknak, hogy a Telekom mellett más szolgáltatók is közvetlen kapcsolatokat, saját infrastruktúrát is kiépíthessenek. Azonban a fejlődést gyors visszafejlődés is követte, ugyanis csak néhány napig volt felfüggesztve a RATEL tevékenysége. A állam akkori miniszterasszonya, Aleksandara Smiljanić visszavonta a RATEL megbízatásának felfüggesztését, és újra hatalomba helyezte azt.
Így a nyomás a RATEL irányába nemhogy megszűnt, hanem növekedett is, minek következtében kénytelenek lassan döntéseket hozni az internetes monopól uralom feloldására is. Ezen eseményeknek köszönhetjük azt az ajánlást is, hogy minden egyes szolgáltató köteles biztosítani az állami szerveknek az interneten folyó kommunikációba a betekintést (erről már beszámoltunk). Ha az állam minden egyes szolgáltatónál biztosítva érzi azt a feltételt – vagyis eszközöket, hogy szükség esetén az egyes felhasználók levél, VoIP (IP alapú telefonálás), üzenetküldő szolgáltatás, illetve fájl cseréléseit átnézhesse, akkor talán végre lehetőség nyílna a többi szolgáltatónak is az internet behozatala. Ez megnövekedett konkurenciát, illetve árcsökkenést is jelentene.
De nézzük mi is a valós helyzet. Jelenleg Szerbiában még mindég csak kifejlődőben van az internetes társadalom, és az átlagos internetelérési sebesség botrányosan alacsony. Ezen valamelyest lendített az ADSL megjelenése, azonban a környező országokhoz képest még mindég messze elmaradunk. Ez a korlát valójában a Telekom számlájára írható, mivel ők a legnagyobb akadálya a folyamatnak, elsősorban a célból akadályozva a fejlődést, nehogy a telefonok fölötti uralmat is elveszítsék. Köztudott, hogy Szerbiában a fix (drótos) telefonok igen magas tarifával működnek. De nem csak Szerbiában magasak ezek a kommunikációs tarifák, hanem más országokban is, ahol megtalálták az árcsökkentés módját, az interneten keresztüli telefonálást. Nálunk a VoIP iránt szintén nagy (lenne) az érdeklődés, azonban a jelenlegi internetes kapcsolataink minősége sűrűn gátat vetnek a fejlődésnek. És pont itt nem akar engedni a Telekom, mivel csökkenne a bevétele. Annak ellenére, hogy a technikai feltételek elvileg adottak, a legtöbb helyen nehézkes, csak akadályozva működik egy egy VoIP hálózat, lehetetlenné téve a minőségi telefonálást. Mind emellett párosul a Telekom közelgő privatizációja, ami szintén hatalmas kihatással van az egész mesére. Ugyanis nem mindegy, hogy egy jól profitáló cégként adjuk el a vállalatot, vagy egy túl nagy munkáskáderrel terhelt óriásként.
Azonban a folyamat, ha nehézkesen is, de megindult. Várhatóan jövőre már nem kell a RATEL ügyködéséről, illetve a Telekom gátlásairól írnunk. Azonban - mint ahogy semmit sem - ezt sem lehet készpénznek venni Szerbiában – az ígérgetéseket már ismerjük. De egy pozitív folyamata során ha végre a szolgáltatók hozzájuthatnának az olcsó internet-összeköttetéshez, akkor sem valósínű, hogy több pénz maradna a pénztárcánkban. A tény az, hogy senki sem akar lemondani a már meglévő bevételi összegekről, így az állandó szolgáltatások ára valójában nem fog csökkenni, csupán az elérési sebességek fognak emelkedni. Ez azonban nem csak nálunk van így, hanem mindenfelé a világon, a szolgáltató nagyban reklámozza, hogy olcsóbb lett az internet, ugyan azért a pénzért dupla akkora sebességet kap, másrészről a kisebb csomagok meg megszűnnek. Tehát még ha a nagyobb sebességért kevesebbet is fizetünk, a pénztárcánk mégsem marad vastagabb. Ugyanakkor a felhasználók nagy részének sokszor nem kell a nagyobb sebesség – sok felhasználó van aki legfeljebb a leveleit nézi meg, esetleg néha egy-egy weboldalt.
Mindent összevetve, változások előtt állunk, azonban senki sem tudja a változások pontos idejét és lefolyásának módját. Nem tudni még hány valós és kitalált akadályt görget a Telekom a fejlődés irányába, de remények szerint eladódik a gigantikus vállalat (legalább a többségi tulajdon) és utána szabad lesz a pálya a többieknek is. A legnagyobb kérdés azonban nyitott marad: lesz-e több fix telefon szolgáltató hazánkban?
