2025. július 1., kedd

Szijjártó Péter: Magyarország és Szerbia szuverenista kormánya tovább fokozza az együttműködését

A veszélyek korában tovább nőtt a magyar-szerb kapcsolatok jelentősége, ezért a nemzeti érdekek azt diktálják, hogy még szorosabb legyen az együttműködés a két ország szuverenista kormánya között – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szegeden.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szerb kollégájával, Marko Đurićtyal közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Brüsszel ma már nem riad vissza az egyre durvább eszközök használatától sem a térségben, hiszen látható, hogy külföldről vezényelt kormányváltási kísérleteket hajtanak végre azokban a közép-európai országokban, ahol szuverenista vezetés van hivatalban.

„Márpedig Magyarországon és Szerbiában is az országok szuverenitását és a nemzeti érdeket előtérbe helyező kormányok dolgoznak, amelyek ellen egyértelműen külföldről vezényelt, a kormányváltás szándékát mutató akciókat hajtanak végre külföldi finanszírozással. Ebben a helyzetben Magyarország és Szerbia együttműködésének jelentősége megnő" – vélekedett.

„Brüsszelben arra is készülnek, hogy átnyomják a Zelenszkij-tervet, amelynek következménye az lenne, hogy Magyarország és Szerbia biztonságos, s egyúttal olcsó energiaellátása is súlyos veszélybe kerülne" – folytatta.

„Ez pedig azt teszi indokolttá, hogy Magyarország és Szerbia még az eddiginél is szorosabbra vonja az együttműködését az energetikai területen. Sem Szerbia, sem Magyarország nem hajlandó lemondani az olcsó orosz földgáz és olcsó orosz kőolaj megszerzésének lehetőségéről" – tette hozzá.

Majd rámutatott, hogy mára napi több mint 21 millió köbméternyi földgáz érkezik hazánkba a Szerbián keresztül vezető Török Áramlat vezetéken, miközben a szomszédos ország a téli fűtési időszakra való felkészülés jegyében megkezdte mintegy napi egymillió köbméter földgáz betárolását a magyarországi létesítményekben.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a hivatali partnerével áttekintették az előrehaladást az új kőolajvezeték építése terén is, amelynek éves kapacitása ötmillió tonna lesz, s amely nagymértékben hozzájárul majd a térség ellátásbiztonságához.

Marko Đurić, a szerb diplomácia vezetője ma Szegeden tárgyalt Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel. A találkozó után elhangzott, hogy Szerbia és Magyarország a történelem és a valódi demokrácia védelmének oldalán áll, és hogy a két ország megdöntésére irányuló irányított kísérletek nem fognak sikerrel járni, írja a Beta a szerb külügyminisztérium közleménye alapján.

Đurić a találkozót követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy vállvetve áll a magyar miniszterrel szemben, ellenezve Szerbia és Magyarország legitim módon megválasztott vezetőinek aláásására irányuló külső fellépéseket, amelyek célja a nép demokratikusan kifejezett akaratának aláásása és olyan irányba terelése, amely a Belgrádon és Budapesten kívüli hatalmi központoknak felel meg.

Mint megjegyezte, jelentős párhuzamok vonhatók aközött, ami az elmúlt napokban Szerbia és Magyarország fővárosainak utcáin történt, de ugyanilyen nagy párhuzam van a nép és a vezetés elszántságában és szilárdságában a polgárok valódi demokratikus akaratának védelmében – áll a közleményben.

– Ezért mondhatom itt nyíltan, hogy az állítással és a ránk nehezedő nyomással ellentétben a történelem jó oldalán, és a valódi demokrácia védelmének oldalán állunk, nem pedig azon az oldalon, amelyet bizonyos külföldről finanszírozott társadalmi szervezetek, és mindkét ország polgárainak demokratikus akarata által megválasztott kormány megváltoztatására irányuló irányítás révén kényszerítettek ránk – mondta Đurić.

A szerb diplomácia vezetője emlékeztetett arra, hogy szombaton be nem jelentett tüntetést tartottak Belgrádban, ahol a rendőrséget megtámadták, a hazai törvényekkel és a demokratikus világban elfogadható politikai harci módszerekkel ellentétben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint Brüsszel ma már nem riad vissza az egyre durvább eszközök használatától sem a térségben (Fotó: MTI)