Már fél éve nálunk is kapható az Asus EeePC-je, akár a világ többi pontján, náluk is sikeres termék. Idő közben sorban megjelentek a konkurensek is, különböző más megoldásokkal, de az alapötlet maradt: kicsi, hordozható és lehetőleg olcsó. Az első széria EeePC után ma már a nagyobb kapacitású 901-es típus is meglenet, ami azonban már nem tekinthető olcsónak. Mindent összesítve azonban az Asus nem lehet boldog az eladásokkal, globális szinten nem sikerült oly jól az eladás. Ezért már online mézesmadzagokat is bevetnek, legújabban már minden egyes EeePC tulajdonos lehetőséget kap online tárolni az adatait 5Gb ingyenes tárhelyen. Mindez mellé egy szoftvergyűjtemény is társul az ASUS szerverein a szolgáltatáshoz – természetesen csupa ingyenes programmal.
A konkurencia azonban ha nem is a legolcsóbb laptopot dobta piacra, funkcionalitásba messze felülmúlja az Asus-t. Az MSI Wind sorozata az Intel legújabb Atom nevű mobilprocesszorával érkezik, 80Gb valódi merevlemezzel (nem SSD diszkel), és 10 inches képernyővel, webkamerával. A paraméterek lehetővé teszik a laptopot akár a komolyabb munkára is, miközben az ára csak 100 euróval haladja meg az Asus megoldását – nálunk körölbelül 30 ezer dináros áron szerezhető be.
Ez az ár különbség nem olyan magas, hogy a vásárlók ne fizessék azt meg, ugyanis a statisztikák szerint akik ilyen olcsó miniszámítógépet vásárolnak legtöbbször már rendelkeznek asztali megoldással, az olcsóbb kis gépet csak segédeszköznek veszik. A felhasználási területe az olcsó kisgépeknek elősorban a jegyzetelés megbeszéléseken, előadásokon, illetve, hogy bárhol, bármikor elérjék az internetes szolgáltatásokat – manapság már a kávézókban is használható intenet. Több ilyen olcsó PC felhasználót is megkérdeztem, hogy mennyire van megelégedve a kis gépével, és rendre az a válasz érkezik, hogy amire vettem arra jó, azonban sűrűn a legnagyobb problémájuk a működési idő. Esetenként még mielőtt befelyeződne egy-egy előadás, lemerül a kis gép. Az árazását illetően azonban a többség olyan véleményen volt, hogy nem is akarnak drága eszközt magukkal vinni, mert ha elveszik, ellopják, akkor nem oly nagy a kár. Valószínű ezt vette figyelembe az Asus is az online merevlemez bevezetésével, ugyanis így az adataink megmaradnak, géptől függetlenül is.
Szerbiában a Telekom is belépett a mobilis laptoppok kínálásába, ugyanis akik előfizetnek az internetes csomagjura, azok olcsóbban juthatnak hozzá az EeePC-hez, így a laptop tényleg mobilis internetelérhetőséggel párosul. Sajnos azonban a Linuxal szerelt Asus gyárilag nem tartalmazza az USB meghajtókat a Mobtel álltal osztott modemhez, így a tulajdonosok megizzadnak, mire a drága előfizetést valóban használni is tudják.
Tehát a kis olcsó laptopok hasznosak, azonban mindenképpen egy vlalódi géppel párosítva. Mindemellett az internet elérhetőség drága lehet, és fárasztó a beállítása, ha valóban azt szeretnénk, hogy mindenhol legyen internetünk (ahol mobilszignálunk is van), de ha megelégszünk a kávéházakkal, és más hotspotokkal, akkor probléma mentesen használhatjuk az internetes szolgáltatások elérésére laptopunkat is.
