2024. május 19., vasárnap

Indul a Déli Áramlat projektum

Kabolnál kezdik meg a gázvezeték szerbiai szakaszának megépítését – Dušan Bajatović: A Srbijagas szerkezetátalakítása 600–800 millió euróba kerül

A Déli Áramlat szerbiai szakaszának munkálatai november 20-a és december 20-a között kezdődnek, Dél-Bácskában, Kabol (Kovilj) mellett – közölte Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója a tegnap Belgrádban megtartott sajtótájékoztatón, amelyet A Srbijagas 2008 és 2013 között és a perspektívák címmel tartott meg. A hangzatos cím ellenére nem sok új információhoz jutott a sok kíváncsi újságíró és a szerb közvélemény. A vezérigazgató most is elutasította például, hogy válaszoljon az Insajder újságírójának a gázszolgáltató közvállalat ügyvitelével kapcsolatos kérdésére.

A jelenlévők megtudhatták, hogy november végén vagy decemberben kezdik meg a Déli Áramlat szerbiai szakaszának építését Kabolnál, a munkálatok kezdetének a pontos dátumát viszont már nem, mivel – mint hangoztatta – ez a szerb és az orosz elnöktől függ. A ünnepélyes megnyitón ezek szerint magas rangú vendégekre számít Dušan Bajatović.

– Reálisan az ünnepélyes megnyitóra december 20-a előtt kerül sor, ám a tényleges munkálatok Kabol mellett csak februárban kezdődnek el – mondta.

A megépítésben részt vevő cégek kiválasztására a versenypályázatot – a vezérigazgató ígérete szerint – hamarosan kiírják. Alekszej Miller, a Gazprom igazgatóbizottságának elnöke tíz nap múlva Belgrádba látogat, ahol a Déli Áramlat körüli teendőkről folytat tárgyalást. Vajdaságban elhárult minden akadály a gázvezeték megépítése előtt – állította a vezérigazgató.

Jövőre összesen 500 millió eurót szavatolnak a Déli Áramlat megépítésére. Az idén – mondta Bajatović – a Srbijagas és a Gazprom 75 millió eurót, jövőre pedig 175 millió eurót  fordít a projektumra. A projektum, azaz a szerbiai szakasz összértéke 1,7 milliárd euró, kivitelezője pedig a Déli Áramlat Szerbia nevű közös orosz–szerb vállalat. Ebben a közös vállalatban a Srbijagas 49, a Gazprom pedig 51  százalékos tulajdonjoggal rendelkezik.

A gázvezeték Szerbián át 421 kilométer hosszan vezet majd, a boszniai Szerb Köztársaságba vezető mellékág hossza 105 kilométer, a Horvátországba vezetőé pedig 52 kilométer. A kompresszorállomások Paraćin és Verbász mellett lesznek.

Újságírói kérdésre, hogy köze van-e a Srbijagasra nehezedő politikai nyomásnak a gázvezetékhez, Bajatović azt felelte, hogy az egész kormány egyöntetűen a Déli Áramlat megépítése mellett száll síkra, beleértve az energiaügyi minisztert, Zorana Mihajlovićot is.

Zorana Mihajlović tegnap azt nyilatkozta a Tanjug hírügynökségnek, hogy a szerb kormány mindent megtett, hogy megteremtődjenek a feltételek a Délim Áramlat projektum mielőbbi megvalósításához, a munkálatok kezdete a Srbijagastól függ. Az energiaügyi miniszter közölte: a kormány az erre a célra előirányzott 35 millió eurón kívül  további 70 millió euró költségvetési forrást különített el a gázvezeték megépítésére.

A Srbijagasról a jövő héten

A Srbijagas restrukturálásával kapcsolatban Dušan Bajatović elmondta, hogy a gázszolgáltató közvállalat „személyi igazolványát” még szeptember 27-én továbbította a gazdasági minisztériumnak. A gázszolgálató cég szerkezetátalakításáról szóló tárgyalások a kormányban a jövő héten veszik kezdetüket. Az erről szóló végső döntés – hangsúlyozta a vezérigazgató – a Pénzügyminisztérium és a gazdasági minisztérium illetékességi körébe tartozik. Bajatović becslése szerint a Srbijagas szerkezetátalakítása mintegy 600–800 millió euróba kerül. A gázszolgáltató közvállalat vezetősége – tette hozzá – azt szeretné elérni, hogy a Srbijagas teljes egészében állami tulajdon maradjon.