2024. április 30., kedd

Pályázó gazdák hónapja

Szinte minden kiírást megjelentetett a mezőgazdasági titkárság – Több mint egymilliárd dinár értékben támogatja a vajdasági gazdákat

A héten összesen 13 pályázatot jelentetett meg a tartományi mezőgazdasági titkárság. Ebből 11 kiírás a vajdasági gazdákra vonatkozik, de támogatja a mezőgazdasággal foglalkozó oktatási intézményeket és az önkéntes tűzoltó-egyesületek eszközbeszerzését is – tudtuk meg Ótott Róbert titkárhelyettestől. Kiemelte, hogy a titkárság az idén 8,3 milliárd dinárból gazdálkodhat, ami jóval meghaladja azt a félmilliárddal megduzzasztott 6,7 milliárd dináros összeget is, amellyel a tavalyi költségvetés-módosítás után rendelkeztek. A több mint másfél milliárdos növelés lehetővé tette, hogy növeljék a vissza nem térítendő támogatások keretét, de a Fruška gora-i radarállomás automatizálását követően az idén 700 millió dinárt szánnak a bajsai és a számosi állomások fejlesztésére is – vázolta a terveket a titkárhelyettes.

Ótott Róbert kérdésünkre elmondta, hogy nem csupán az április 3-ára bejelentett választások sürgették a titkárságot a kiírások közzétételére. Az előző években is arra törekedtek, hogy a beszerzésekre vonatkozó támogatási lehetőségeket már január végén közzétegyék. Az év elejéhez közelebb álló döntéshozatal ugyanis azt eredményezi, hogy a gazdák hamarabb meg tudják valósítani a befektetéseiket, és még az adott termelési évben használhatják a megvásárolt eszközöket. Az idei megnövekedett támogatási keret pedig tovább ösztönözte a titkárságot arra, hogy a kiírások közzétételével a gazdák érdekeit szolgálja – mondta a titkárhelyettes.

TÖBB SZÁZ MILLIÓS TÁMOGATÁSOK

A tartományi titkárság az idén is nagy hangsúlyt fektet az öntözőrendszerek és a jégvédelem fejlesztésére, de a gazdák által szorgalmazott eszközbeszerzésre is több száz milliós, vissza nem térítendő támogatást szán – emelte ki Ótott Róbert.

– Az öntözőrendszerek kiépítésére a múlt évhez hasonlóan 370 millió dinárra pályázhatnak a bejegyezett mezőgazdasági termelők. Alapesetben 60 százalékos költség-visszatérítést igényelhetnek a gazdák, de a nők, a 40 évnél fiatalabbak és a nehezen megmunkálható területeken regisztrált gazdaságok esetében 70 százalékban is megtérítheti a titkárság a befektetéseket.

Ugyanilyen feltételekkel pályázhatnak a gazdák jégvédelmi eszközök beszerzésére is. A gyümölcsösök és szőlőskertek védelmét szolgáló eszközök és rendszerek beszerzésére az idén növelték a keretösszeget, és így 100 millió dinárra pályázhatnak a termelők.

– Hatvan, illetve 70 százalékos támogatási résszel került kiírásra az a pályázat is, amelyet a korábbi években a gyümölcs-, a szőlő-, a zöldségféle- és a virágtermesztők eszközbeszerzésének támogatására írtunk ki. Tavaly a gazdák kérésére a kiírást kiszélesítettük a szántóföldi növénytermesztőkre is, akik kapcsolható eszközök vásárlására pályázhattak. Tavaly ez volt a legnépszerűbb pályázatunk, rendkívül nagy volt az érdeklődés iránta, és ezért az idén két és félszer nagyobb keretet határoztunk meg: 242 millió dináros vissza nem térítendő támogatást kínáltunk fel gépek és eszközök beszerzésére.

Az említett három pályázatra február 18-áig adhatják át kérelmüket a vajdasági gazdák, de a január 18-án megjelentett további hat kiírásban is 30 napos átadási határidőt szabott meg a titkárság.

EGY HÓNAPIG PÁLYÁZHATNAK A GAZDÁK

A gazdák részére megjelentett 11 pályázat közül tehát kilenc február 18-án zárul. Köztük van az a kiírás is, amelyet a fóliasátras termeléshez szükséges eszközbeszerzés támogatására jelentetett meg a titkárság 80 millió dináros keretösszeggel. A 60, illetve a kiemelt csoportokra vonatkozó 70 százalékos költség-visszatérítést fóliák és konstrukciók, árnyékolók, öntöző- és fűtőrendszerek, valamint más eszközök beszerzésére igényelhetik az érdeklődők – mondta Ótott Róbert. Hangsúlyozta, hogy a kiírásoknál a vissza nem térítendő támogatást a befektetés adó nélküli részére vonatkoztatják.

– Megjelent a borászok és az erős szeszes italok készítői részére kiírt pályázatunk is. Az eszközbeszerzéseiket az idén összesen 55 millió dinárral támogatjuk. Emellett növekedett a méhészek eszközbeszerzését támogató kiírásunk keretösszege is, amely idén 30 millió dinár. A gyümölcs és zöldségfélék feldolgozásával foglalkozók befektetéseihez viszont 20 millió dinárral járulunk hozzá, a kézműves söröket készítők pedig 7 millió dináros keretösszegre pályázhatnak. Ezeknél a pályázatoknál alapesetben 50 százalékos, a kiemelt célcsoportok esetében viszont 60 százalékos vissza nem térítendő támogatást biztosít a titkárság. Pályázatonként 2, illetve bizonyos esetekben 2,2 millió dinárra adhatnak át kérelmet a termelők, azzal, hogy a méhészek pályázatonként legfeljebb 300, a kiemelt csoportok viszont maximum 330 ezer dinárt igényelhetnek méhcsaládok vásárlására és méhészeti, illetve mézfeldolgozáshoz szükséges eszközök beszerzésére.

Az organikus termelőket az idén is külön támogatja a titkárság: eszközbeszerzéseikhez 12 millió dinárral járulnak hozzá, és számukra 80 százalékos költség-visszatérítést biztosítanak – zárta a február 18-áig nyitva álló kiírások sorát a titkárhelyettes.

AZ ÁLLATTENYÉSZTŐKET IS TÁMOGATJÁK

A gazdák részére megjelentetett pályázatok közül az állattenyésztők befektetéseire vonatkozóan további két olyan kiírás jelent meg, melyek átadási határideje február 21-e. A farmi felszerelések beszerzésének támogatására ugyanis csaknem 109 millió dinárt szánnak az idén, ami 19 millió dináros növelést jelent a tavalyi keretösszeghez képest. Az eszközbeszerzést ezen kiírás értelmében is 60 százalékkal támogatja a titkárság, a kis hús- és tejüzemek felszerelésének fejlesztéséhez viszont 70 százalékos támogatási résszel járulnak hozzá. Erre a célra 15 millió dinárt különítettek el az idén – zárta a vajdasági gazdák részére kiírt pályázatok ismertetését Ótott Róbert.

– Az állattenyésztők mellett a mezőgazdasággal foglalkozó oktatási intézmények, illetve az önkéntes tűzoltó-egyesületek is február 21-éig adhatják át kérelmeiket a számukra megjelentetett pályázatokra. Az idén a mezőgazdasági iskolák, illetve az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara eszközbeszerzéseinek támogatottságát is növeltük 3 millió dinárral. Így 26 millió dinárral járulunk hozzá a projektjeik megvalósulásához, de további 20 millió dinárral támogatjuk azoknak az önkéntes tűzoltó-egyesületeknek a berendezéseit is, amelyek a szántóföldeken kialakuló tüzek oltását végzik.

A megjelent 13 kiírás mellett a jövő héten közzéteszik az önkormányzatok részére előirányzott pályázási lehetőséget is, de a pályakezdő gazdák támogatásáról sem feledkeztek meg. A start-up kiírásra ugyanis azok a fiatalok jelentkezhetnek majd, akik 2022-ben regisztrálják a gazdaságot: ők február elején számíthatnak a pályázat megjelenésére – vázolta a titkárság terveit Ótott Róbert.

TALPRAESETT MAGYAR GAZDÁK

Kérdésünkre a titkárhelyettes elmondta azt is, hogy a magyar gazdák évek óta sikeresen pályáznak mind tartományi, mind köztársasági szinten is, és a Prosperitati Alapítvány által kínált lehetőségeket is tapasztalt pályázókként használják. Nagyon jól tudják azt is, hogy ezeket a kiírásokat párhuzamosan lehet használni a fejlesztési alapok hitelkínálatával – hangsúlyozta Ótott Róbert.

– A magyar gazdák eligazodottak és tájékozottak. Ehhez nyilván hozzájárult az is, hogy a magyar érdekképviseletnek köszönhetően szinte nincs olyan település Vajdaság területén, ahol ne dolgozna falugazdász. A magyar gazdák bátran fordultak és fordulnak ezekhez a szolgálatokhoz, hisz a falugazdászok kötelesek ingyenesen segíteni őket abban, hogy minél sikeresebben összeállítsák a kérelmeiket, és megvalósíthassák terveiket. Emellett kérdéseikkel fenntartások nélkül fordulhatnak a titkársághoz is: minden kiírás végén találnak egy telefonszámot, amelyen azt a személyt tudják elérni, aki az adott pályázattal van megbízva, így a legpontosabb tájékoztatást kaphatják meg.

Az érdeklődők a kiírások teljes anyagát megtekinthetik a psp.vojvodina.gov.rs oldalon, de részletesebben tájékozódhatnak a mezőgazdasági titkárság honlapján is.