A tarló, a hulladék és a növényi maradványok égetése nemcsak veszélyes és helytelen, komoly következményekkel jár, amely a talajt, a környezetet és az emberi egészséget illeti – emlékeztette a mezőgazdasági minisztérium a gazdákat hétfőn közleményében.
Mint azt kiemelték, egyetlen lángocska is elég, hogy a földben évek alatt kialakult és összegyűlt hasznos mikroorganizmusok, termékenység és humusz megsemmisüljön. Első pillantásra úgy tűnhet, a talaj gyors megtisztítása ez, azonban hosszú távú kárt okoz, amely a terméshozam csökkenéséhez, erózióhoz, és a művelhető terület csökkenéséhez vezethet.
Hangsúlyozták, a betakarítási maradványok égetése különösen veszélyes, tekintettel az országot nemrégiben sújtó nagy tüzek katasztrofális következményeire.
A tarlóégetés során keletkező nagy tüzek kialakulásának és terjedésének kockázata jelentősen megnő, ugyanis a Belügyminisztérium rendkívüli helyzetek osztálya tartós, erős hőhullámokra és magas hőmérsékletekre figyelmeztetett – áll a közleményben. A tárca emlékeztetett arra is, a tűzvédelmi, illetve a mezőgazdasági földterületekről szóló törvény kifejezetten tiltja az ilyen magatartást.
Az előbbi 300 ezertől 1 millió dinárig terjedő pénzbírságot ír elő jogi személyeknek, magányszemélyeket 10 ezer dinárral bírságolhat meg, amennyiben gabonatarlót, növényi maradványokat vagy szemetet égetnek a szabadban.
Arra is felhívja a közlemény a figyelmet, hogy az illetékesek nem csak pénzbírsággal sújthatók – három évre megvonhatják aktív státuszukat is, ami a támogatások elvesztéséhez vezet. Ezért arra kérik a mezőgazdasági termelőket, az égetés helyett válasszanak más megoldást, például a beszántást vagy a komposztálást.

Nyitókép: Gergely József felvétele